מטבע רפד ביטקוין | Wrapped Bitcoin (WBTC) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
wrapped bitcoin

מדובר באחד מהמטבעות הדיגטליים המענינים ביותר. מטבע ה WBTC הוא אסימון ERC-20 ייחודי העונה על צורך יחיד – להפוך את מטבע הביטקוין המפורסם לאסימון מבוזר על רשת הבלוקצ’יין של אתריום.

ERC-20 (Ethereum request for comment) הוא שם כולל לכל המטבעות הדיגיטליים אשר מונפקים על בלוקצ’יין אתריום ומשתמשים בטכנולוגיה של הרשת.
אבל WBTC הוא לא בדיוק BTC. 

אז מה ההבדל ביניהם? מה היתרונות והחסרונות של WBTC? כיצד המטבע עובד? מה ההיסטוריה והרעיון מאחוריו? ואיך משיגים אותו בישראל?

כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

תחילת הדרך של ה Wrapped Bitcoin

המטבע הוכרז לראשונה ב 26 של אוקטובר 2018. המפתחים הראשונים של המטבע הם BitGo Inc, Kyber Network, ו- Ren (לשעבר Republic Protocol). קונסורציום (ארגונים המשתפים פעולה בעניין פיננסי מסוים)  זה שחרר את ה white paper של מטבע ה WBTC ב- 24 בינואר 2019 וב- 31 בינואר 2019 הושק האסימון עם שמונה “סוחרים” (הסבר בהמשך) שמאפשרים המרות של ביטקוין ל- WBTC. לאחר מכן הצטרפו סוחרים נוספים.

ה WBTC הוא ביטקוין שהומר לשימוש באקוסיסטם של Ethereum. ה WBTC הוא אסימון אתריום שמגובה אחד לאחד בביטקוין (BTC), מה שאומר ש- WBTC אחד תמיד שווה לביטקוין אחד. אסימון ה- WBTC מאפשר למשתמשים לקיים אינטראקציה עם מגוון האפליקציות המבוזרות (dApps) של Ethereum, ובעיקר מאפשרת פעולות על הרשת הכלכלית המבוזרת של אתריום, ה DeFi. 

איך זה עובד?

כדי להמיר את ה- BTC ל- WBTC, מחזיקי הביטקוין צריכים להשתמש ב”סוחרים” – אלו הם אנשים הפועלים על הרשת של אתריום על מנת להמיר את המטבעות בשבילכם. כאן נכנסים לתמונה “אפוטרופוסים”, והם אחראים על פעולת ההטבעה של ה WBTC.

נסביר איך התהליך הזה מתרחש בשלבים:

בעל ביטקוין ניגש לסוחר כדי להתחיל בעסקה

 1. הסוחר יוצר עסקה כדי לאשר לאפוטרופוס לייצר מטבע WBTC ולשלוח לכתובת האת’ריום של הסוחר.
 2. הסוחר שולח את ה- BTC של בעל הביטקוין לאפוטרופוס.
 3. האפוטרופוס ממתין לשישה אישורים לעסקת ה- BTC
 4. האפוטרופוס יוצר עסקה להטבעת אסימוני WBTC חדשים ב- Ethereum.
 5. בעל הביטקוין מבקש WBTC מהסוחר.
 6. הסוחר מבצע נהלי הזדהות ואבטחה הנדרשים על בעל הביטקוין.
 7. מחזיק הביטקוין והסוחר מבצעים החלפה – הסוחר מקבל BTC ומחזיק הביטקוין המקורי המקבל WBTC.

על ידי הפיכת BTC ל- WBTC, עולות אפשרויות חדשות.

בעיקר היכולת לקחת חלק בשוק הפיננסים המבוזר שמתפתח סביב רשת האתריום בקצת שרק הולך ומתגבר, ונהיה פחות ופחות רלוונטי למחזיקי הביטקוין.

יתרונות של ה WBTC

 1. היכולת לבצע פעולות על הרשת המבוזרת של אתריום כגון שימוש באפליקציות מבוזרות.
 2. יכולת המרה למגוון רחב יותר של אסימוני ERC-20 השייכים לבלוקצ’יין אתריום – אסימונים חדשים מתיימרים לפתור בעיות במגוון תחומים, לעיתים הם יכולים לתפוס תאוצה בצורה יוצאת דופן ויוצרים פוטנציאל רווח אדיר למשקיע – לכן שווה לעקוב אחריהם.
 3. פוטנציאל פיתוח רחב יותר – בניגוד לביטקוין, ה WBTC נמצא על רשת אשר תומכת בשינויים ופיתוחים, וכאשר אתריום 2.0 תצא לאור – מגוון האופציות יהיו גדולות אף יותר.

חסרונות של ה WBTC

 1. האבטחה שקיימת ברשת הביטקוין, שהיא גדולה בהרבה מרשת אתריום.
 2. במקרה של הפסדים, החברה מאחורי WBTC עלולה להקפיא ארנקים ולמנוע משיכה של BTC חזרה.
 3. החברה מאחורי WBTC אינה מבוזרת, מה שנוגד למטרה המקורית של הביטקוין – מטבע מבוזר לחלוטין.

ההצלחה של מטבע ה WBTC

בגדול, אין ל WBTC היסטוריה פיננסית מפוארת כיוון שהמטבע תמיד היה מוצמד לביטקוין. לא הייתה מכירה ראשונית של המטבעות כיוון שמטבע חדש של WBTC יווצר אך ורק כאשר אדם אחר ירצה לקנות אחד, משמע – אם יש בידי ביטקוין ואני רוצה להמיר אותו לWBTC כדי לבצע פעולות על רשת הבלוקצ’יין של אתריום, רק ברגע שאתחיל בתהליך ההמרה – יווצר WBTC נוסף.

יש להסתכל על ה WBTC כמין סטייבלקוין דמוי Tether, המוצמד לדולר.
בניגוד לטתר, ה WBTC מוצמד למטבע הוירטואלי המפורסם ביותר, הביטקוין – ולנצח יהיה מוצמד אליו.

נכון להיום, נמצאים במחזור כ 189 אלף מטבעות WBTC – מספר שנשמע יחסית קטן אך חשוב לזכור שהכמות המקסימלית של ביטקוין שיהיו אי פעם היא 21.5 מיליון BTC. כך שכמעט 1% מאלו הומרו לWBTC, דבר שמראה את הפוטנציאל שיש במטבע הזה. 

מבחינת הצמיחה בשימוש של המטבע, ביום ממוצע הסחר סביב ה WBTC מגיע למעל 100 מיליון דולרים ביום. שווי השוק הכולל של המטבע, משמע, שווי כל המטבעות יחדיו והעסקאות שבוצעו – עומד על למעלה מ 7.4 מיליארד דולרים, ומכניס את ה WBTC לאחד מ 20 המטבעות הוירטואלים הגדולים ביותר מבחינת נפח השוק.

שליטה בשוק ה Wrapped Coins

מטבע ה WBTC הוא לא היחיד שניסה לקחת את הביטקוין ולהפוך אותו למטבע ERC-20 [1], ישנו גם את הrenBTC – אך WBTC נמצא בראש רשימת האסימונים מסוגו – אסימוני ERC-20 המוצמדים למטבע אחר שלא נמצא על רשת האתריום.
מכלל האסימונים הללו, WBTC שולט ב72% משווי השוק.

איך להוסיף את המטבע לפורטפוליו?

מטבע ה WBTC בעל פוטנציאל רב לשימוש רחב יותר של מטבע הביטקוין המקורי. בעזרת הטכנולוגיה הנמצאת על רשת האתריום, נפתחות אופציות רבות אחרות לשימוש במטבע.

אז איך קונים את המטבע בארץ?

קניית המטבע בישראל

 1. האופציה הפשוטה ביותר היא המרה של מטבעות הביטקוין שברשותכם למטבע WBTC. ניתן לבצע את התהליך על ידי שימוש בבפרוטוקול של WBTC שנמצא על רשת האתריום.
 2. כיוון שמטבע הWBTC הוא מטבע ERC-20, תוכלו לצבור כמות של מטבעות ERC-20 ולהמיר אותם למטבע WBTC. ניתן לעשות זאת בבורסות חליפין כגון binance או צ’יינג’לי.
 3. קנייה ישירה מאדם אחר המחזיק ב WBTC. בתהליך זה תצטרכו למצוא אדם המחזיק באסימון ומעוניין למכור אותו, תוכלו למצוא אנשים כאלה בקבוצות פייסבוק וטלגרם שונות.

ארנקים מומלצים למטבע ה WBTC

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

 1. במקום הראשון עומדים הארנקים הקשיחים של טרזור ולדג’ר. האבטחה שלהם היא מקסימלית וחסרת כל קשר לאינטרנט, משמע אתם מקבלים הגנה מקסימלית מסכנות זדוניות ברשת.
 2. ארנק MetaMask הוא ארנק מעולה התומך בכל אסימוני ה ERC-20 אשר ה WBTC הוא אחד מהם. הוא בחינם לחלוטין ומאפשר לכם להוסיף אותו כתוסף לדפדפן.
 3. ארנק AtomicWallet הוא ארנק דסקטופ מעולה אשר תומך בכל איסמוני ה ERC-20. הוא בין הארנקים המפורסמים ביותר עם כמות אדירה של משתמשים. 
 4. ארנק Coinomi הוא ארנק למובייל התומך במגוון רחב של אסימוני ERC-20 ובWBTC גם כן. הוא נתמך על ידי קהילה רחבה ומפתחים מעולים אשר דואגים לשפר את רמת האבטחה כל הזמן.
כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע WBTC או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
אדם עם לפטופ
קורס NFT

גילית את עולם ה – NFT ואתה רוצה לדעת איך גם אתה יכול להרוויח מכל הסיפור הזה? הדרך לשם עוברת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *