מטבע יו אס די סי | USDC | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
usdc

ה-USDC הוא מטבע קריפטו ממשפחת הסטייבלקוינס (Stablecoins), מה שאומר שהוא מוצמד לשווי של נכס חיצוני כלשהו מחוץ לעולם הקריפטו. במקרה של ה USDC, בדומה למטבע הטתר, השאיפה הייתה ליצור מטבע וירטואלי עם הצמדה מוחלטת לדולר האמריקאי.
ה USDC נמצא במקום השמיני בטבלת המטבעות הוירטואליים מבחינת שווי השוק שלו, שנעמד ב 22 מיליארד דולרים.

אבל למה היה צורך בעוד מטבע יציב כמו הטתר? מה ההבדלים בין החברות? איפה ה USDC ביתרון ואיפה בחסרון? וכמובן – האם שווה לקהל הישראלי לרכוש את המטבע, ואיך עושים זאת.

תחילת הדרך של ה USDC

חברת Circle היא היוצרת של המטבע, בראשותה של Circle עומדים ג’רמי אלייר ושון נוויל.
מטבע ה USDC הוכרז לראשונה במאי של 2018 על ידי חברת Circle והושק באוקטובר 2018, הוא מבוטח על ידי קונסורציום ( ארגונים המשתפים פעולה בעניין פיננסי מסוים) CENTER, שותפות בין Circle ו- Coinbase שנוצרה לפיתוח נכסי קריפטו יציבים פרוטוקולי רשת.


בדומה לקודמיו, USDC קיים כדי לפתור שתי סוגיות עיקריות עם מטבעות וירטואלים קיימים: תנודתיות גבוהה והמרה בין מטבעות פיאט למטבעות וירטואלים. הפרויקט הושק מתוך התובנה כי התעשייה זקוקה למטבע יציב עם שקיפות גבוהה ובקרה מתמדת, בניגוד ל- Tether.

איך ה USDC עובד?

על פי Coinbase, USD מגובה במלואו בדולר האמריקאי, המאומת על ידי Circle. מעגל מבטיח כי דולרים אמריקאים בחשבונות בנק מופרדים מגבים את USDC על ידי פרסום דוח ביקורת חודשי וזמין בגלוי.

על פי חברת Coinbase, ה USDC מגובה במלואו בדולר האמריקאי ברזרבות הנמצאות בבנקים – עבור כל מטבע USDC, קיים דולר אחד מוחשי. דבר זה מאומת על ידי חברת Circle, המבטיחה כי הדולרים נמצאים בחשבונות בנק מופרדים המגבים את ה USDC על ידי פרסום דוח ביקורת חודשי וזמין לציבור הרחב המאמת את הקיום של 100% מטבעות פיאט ב- CENTRE.io, ומתן כללים והנחיות ברורים לחברי CENTER בכל הנוגע להנפקה ומימוש USDC. יתר על כן, כדי להיות מנפיק במסגרת קונסורציום CENTER, חייבים לפעול על פי כללי המפתח העיקריים של החברה הכוללים רישוי, הסכמה עם התנאים, הטכנולוגיה והפעולות, חשבונאות ואחסון רזרבות של מטבעות פיאט.

יתרונות של ה USDC

כמו מטבעות וירטואליים רבים, גם כאשר קונים את USDC הקנייה כרוכה בעמלות. דבר זה אולי מובן כאשר מדובר על מטבעות עם שווי גדול יותר – אך במקרה של ה USDC ומטבעות יציבים אחרים – הדבר משונה. שכן, דולר לא אמור לעלות יותר מדולר.
בניגוד לנכסי פיאט כמו הדולר, מטבעות וירטואליים יכולים להיעלם בין רגע. אין הבטחה שה USDC יהיה קיים מחר, בחודש הבא, או בשנה הבאה. בנוסף, בכל רגע נתון יוצרי ה USDC יכולים להחליט על “הדפסה” של עוד מיליוני מטבעות במידה וירצו – דבר שגורם לאינפלציה אצל מטבעות מוחשיים אך בעולם הוירטואלי אפשרי לחלוטין. למרות היציבות של המטבע, הפתאומיות והרנדומליות יכולות להכות בכל רגע נתון.

חסרונות של ה USDC

כמו מטבעות וירטואליים רבים, גם כאשר קונים את USDC הקנייה כרוכה בעמלות. דבר זה אולי מובן כאשר מדובר על מטבעות עם שווי גדול יותר – אך במקרה של ה USDC ומטבעות יציבים אחרים – הדבר משונה. שכן, דולר לא אמור לעלות יותר מדולר.
בניגוד לנכסי פיאט כמו הדולר, מטבעות וירטואליים יכולים להיעלם בין רגע. אין הבטחה שה USDC יהיה קיים מחר, בחודש הבא, או בשנה הבאה. בנוסף, בכל רגע נתון יוצרי ה USDC יכולים להחליט על “הדפסה” של עוד מיליוני מטבעות במידה וירצו – דבר שגורם לאינפלציה אצל מטבעות מוחשיים אך בעולם הוירטואלי אפשרי לחלוטין. למרות היציבות של המטבע, הפתאומיות והרנדומליות יכולות להכות בכל רגע נתון.

קשה להרוויח יותר מדי

אמנם זאת לא מטרתו, אך רבים רוצים להיכנס לעולם הקריפטו במטרה להרוויח – דבר שה USDC לא יכול לאפשר. כל ייעודו הוא להיות מוצמד לשער הדולר, מה שאומר שאין את התנודתיות ששאר המטבעות שאינם סטייבלקוינס מאפשרים. כאשר קונים ביטקוין, יש את הסיכון להפסיד, או את הסיכוי להרוויח המון. ה USDC משמש כמין אסימון בעולם הקריפטו, השווה ערך לדולר ולא יותר.

מההנפקה ועד למקום השמיני בשווי השוק של עולם הקריפטו

ה USDC הונפק לראשונה ויצא לאור באוקטובר 2018, על ידי חברת Coinbase, הוא היה מטבע היציב הראשון של החברה והוא עשה היסטוריה בעולם המטבעות היציבים.
תוך 21 חודשים בלבד, עבר שווי השוק של המטבע את קו מיליארד הדולרים – הוא המטבע היציב הראשון בעולם לעשות את זה במהירות כה גבוהה.

 

הסיפור של USDC

מאז ההשקה, USDC הפך לחלק בלתי נפרד משוק הקריפטו המסורתי, עם מאות המרות וארנקים אשר משתמשים בו על בסיס יומי. בשנת 2019 היינו עדים ל”פיצוץ” מערכות ה-DeFi [1], שהובילה לעלייה בביקוש ל- USDC.
בשנת 2020 גורמים רבים הביאו לצמיחה מהירה ואינטנסיבית של המטבע. ברמת המאקרו, המשבר הפיננסי שנגרם על ידי COVID-19 הביא לתנודתיות אדירה בכלכלות רבות. הביקוש לדולרים דיגיטליים מהירים, גלובליים, מאובטחים וזולים גדל באופן משמעותי כתוצאה מכך.
שנית, עסקים ברחבי העולם התחילו לחפש את היתרונות של תשלומים שבוצעו באמצעות תשתית חדשה לגמרי, דיגיטלית, גלובלית ותואמת פעולה הדדית המאפשרת העברות בעלות נמוכה לכל מקום כמעט באופן מיידי.
לבסוף, החידושים האחרונים בממשל של פרוטוקול Compound הניעו ביקוש משמעותי ל- USDC, והדגישו את DeFi כמרחב עם פוטנציאל צמיחה גבוה.

מה הלאה?

כל אלו הפכו את ה USDC למטבע נחשק, עם צמיחה מתמדת וקהל שמתרחב בכל יום.
תוסיפו לזה את הסקנדלים אשר חברת Tether חוותה עם המטבע שלה לאחר שהמטבע הפך לכל כך גדול, מה שגרם לרצון שיהיה מטבע יציב עם רגולציה מתמדת – דבר שה USDC סיפק – ויש לכם את כל הסיבות לכך שה USDC במקום השמיני מבחינת שווי השוק בעולם המטבעות הדיגיטליים.

נכון למאי 2021, ה USDC חצה את קו ה 15 מיליארד בשווי השוק, ורק חודש לאחר מכן ביוני 2021, הגיע ל 22 מיליארד דולר.

איך מוסיפים את ה USDC לפורטפוליו?

אין ספק שלאחר כל אלו נראה ש ה USDC הוא מטבע נחשק עם פוטנציאל גבוה והבטחה לשקיפות מלאה יותר.
בניגוד לטתר, יוצרי ה USDC נותנים לנו את ההרגשה שזהו מטבע שאפשר לסמוך עליו – ועם הצמיחה האינטנסיבית שהמטבע חווה בתקופה האחרונה, נדמה שבעתיד יכול להיות שבזכות אותם דברים שה USDC עושה שחברת טתר לא מספקת, ה USDC יעלה ויעקוף את הטתר, ויהפוך למטבע היציב בעל שווי השוק הגדול ביותר בעולם הקריפטו. ישנה עוד דרך ארוכה, אך שווה לראות לאן ה USDC יגיע.

מטבעות נוספים שעשויים לעניין אותך:

 

ומה קורה בישראל?

1 לקנות מאדם אחר אשר מחזיק ב USDC – בישראל האופציות מוגבלות לרכישה של מטבעות וירטואליים. הדרך הטובה ביותר היא כנראה למצוא אדם אשר כבר מחזיק במטבעות, ולקנות אותם ממנו במחיר אשר תתאמו ביניכם.
2. זירות מסחר בינלאומיות – בהן תוכלו לקנות ולמכור במגוון מטבעות וירטואליים. כמובן שבתור ישראלים המתחילים בשקלים, יש לחשוב על עמלות רבות הכרוכות בתהליך, המרת שקל לדולר, המרת הדולר לUSDC וכן הלאה. דוגמאות לבורסות הן: Binance, Bit2C, EXX
3. המרה של מטבעות וירטואלים אחרים – במידה ואתם קניתם ביטקוין או רכשתם איתריום לדוגמה, תוכלו להמיר את המטבע דרך שוק הקריפטו ולהפוך אותו למטבעות USDC.

ארנקים מומלצים


Ledger – ארנק קר, משמע הוא פיזי. ארנק זה מעולה לשמירה על מגוון של מטבעות ביניהם ה USDC.
Infinity Wallet – ארנק דיגיטלי, הנמצא באפליקציה למחשב או לפלאפון ונותן לכם גישה מיידית למטבעות שלכם בכל רגע נתון.
ארנק טרזור – ארנק קר נוסף המנותק מחיבורי רשת ובטוח מפני סכנות פריצה.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

לסיכום

ה USDC הוא מטבע יציב אשר נותן לנו שקיפות ורגולציה שהטתר לא נותן לנו, הוא מצליח להישאר יציב עם שער הדולר האמריקאי, ונראה שהוא בצמיחה מתמדת עם פוטנציאל אדיר להגיע למקומות הראשונים של שווי השוק.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
ביטס אוף גולד
ביטס אוף גולד (Bits of Gold)

ביטס אוף גולד (Bits Of Gold) הוקמה בשנת 2013 והיא חברת חלפנות המטבעות הדיגיטליים הראשונה בישראל ומאפשרת מסחר במטבעות BTC

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *