בורסת ה-Uniswap

תוכן עניינים
Uniswap

Uniswap היא בורסת קריפטו מבוזרת מובילה הפועלת על בלוקצ’יין אתריום.

הרוב המכריע של המסחר בקריפטו מתרחש בבורסות מרכזיות כמו Coinbase ו- Binance. פלטפורמות אלה נשלטות על ידי רשות אחת (החברה המפעילה את הבורסה), דורשות מהמשתמשים להעמיד כספים בשליטתן ולהשתמש במערכת פנקסי הזמנות מסורתית בכדי להקל על המסחר.

Uniswap היא סוג אחר לגמרי של בורסה מבוזרת לחלוטין – כלומר איננה בבעלות ומופעלת על ידי ישות אחת – ומשתמשת בסוג חדש יחסית של מודל מסחר הנקרא פרוטוקול נזילות אוטומטי (Automated Liquidity Protocol).

בכתבה הזאת נכנס לעומק העניין כדי להבין יותר טוב – מה עושה רשת ה Uniswap, ההיסטוריה שלה, היתרונות והחסרונות ומה השימוש של המטבע שלה – ה UNI – מטבע קריפטוגרפי מוביל.

תחילת הדרך של Uniswap

לאחר קבלת תואר ראשון בהנדסה מאוניברסיטת סטוני ברוק בניו יורק בשנת 2016, בגיל 25, החל היידן אדמס לעבוד כמהנדס מכונות בחברת סימנס. עם זאת, התפקיד לא סיפק אותו לחלוטין. למעשה, אחרי שנה בלבד פוטר אדאמס מתפקידו כמהנדס זוטר וחזר להתגורר עם משפחתו בפרברי העיר ניו יורק. בתקופה זו בה היידן ניסה להבין מה הייתה דרכו האמיתית ללכת, היה תפקידו של חברו קרל פלרווש מכריע. שניהם למדו באוניברסיטת סטוני ברוק. פלוורש, מיד בתום לימודיהם היה עמוק בתחום הקריפטו והתעניין במיוחד  באת’ריום ואפילו הצליח להתקבל לעבודה בקרן את’ריום. פלוורש היה זה שהכיר לאדמס את עולם הקריפטו והוא התלהב מכך במהרה, והתמסר לפיתוח חוזים חכמים. לאחר חודשי הלמידה הראשונים החליט להתחיל לחשוב על חוזה חכם מנוסח יותר, לנהל פרויקט שאפתני יותר, מה שיהפוך ל- Uniswap: בעקבות ויטליק בוטרין, מייסד את’ריום, מטרתו של אדמס הייתה ליצור פרוקטוקול החלפה מבוזר חדש.

הרעיון מאחורי המיזם

Uniswap נולדה מתוך רעיון שהציע ויטאליק בוטרין בשנת 2016 לבורסה מבוזרת (Decentralized Exchange – DEX ) שתעבוד כיצרנית שוק אוטומטית על הבלוקצ’יין עם מאפיינים ייחודיים מסוימים. שנה לאחר מכן היידן אדמס החל לעבוד על הפיכת רעיון זה למוצר פונקציונלי. לאחר שקיבלו מספר מענקים וכן 100 אלף דולר מקרן Ethereum, פרויקט Uniswap הושק בנובמבר 2018. הפרוטוקול זכה במהירות ליחס רב והחל לקבל נפח משמעותי. חצי שנה לאחר ההשקה הושלם סבב גיוס תרומות, שהובל על ידי חברת Paradigm כדי לאפשר צירוף של שני עובדים נוספים.

חשוב להוסיף ש  – Uniswap נולד בתור פרויקט ללא מטרות רווח.

כיצד Uniswap עובדת?

פלטפורמת Uniswap נבנתה על גבי בלוקצ’יין את’ריום, פרוייקט הקריפטוגרפיה השני בגודלו בעולם על ידי שווי שוק, מה שהופך אותו לתואם לכל מטבעות ה ERC-20 ולכל התשתיות הבנויות על גבי בלוקצ’יין אתריום.

Uniswap עובדת גם עם קוד פתוח לחלוטין, מה שאומר שכל אחד יכול להעתיק את הקוד כדי ליצור מרכזיות חילוף מבוזרות משלו. זה אפילו מאפשר למשתמשים לרשום מטבעות בבורסה בחינם. בורסות לא מבוזרות רגילות הן מובלות רווח וגובות עמלות גבוהות מאוד לרישום מטבעות חדשים.. מכיוון ש- Uniswap היא בורסה מבוזרת (DEX) [1], זה גם אומר שמשתמשים שומרים על שליטה בכספים שלהם כל הזמן בניגוד לבורסה לא מבוזרות המחייבת סוחרים לוותר על השליטה במפתחות הפרטיים שלהם, כך שניתן יהיה לרשום הזמנות במסד נתונים פנימי במקום ישירות על הבלוקצ’יין, כדי לחסוך זמן וכסף.  על ידי שמירה על השליטה במפתחות פרטיים, Uniswap מבטלת את הסיכון לאובדן נכסים אם אי פעם הבורסה תפרץ.

החוזים החכמים

Uniswap פועלת על ידי שני חוזים חכמים; חוזה “החלפה” (Exchange) וחוזה “מפעל” (Factory). מדובר בתוכנות מחשב אוטומטיות שנועדו לבצע פונקציות ספציפיות בהתקיים תנאים מסוימים. כאשר כל התנאים מתקיימים, החוזה החכם “מפעל” משמש להוספת מטבעות חדשים לפלטפורמה וחוזה “החלפה” מאפשר לכל החלפת המטבעות להתבצע, והופך אותם ל”עסקאות”. ניתן להחליף כל מטבע מבוסס ERC20 עם אחר בפלטפורמת Uniswap v.2 המעודכנת.

פרוטוקול הנזילות האוטומטי

הדרך בה Uniswap פותרת את בעיית הנזילות של בורסות לא מבוזרות היא באמצעות פרוטוקול נזילות אוטומטי. דבר זה עובד על ידי תמריץ אנשים הנסחרים בבורסה להפוך לספקי נזילות (Liquidity Providers – LPs): משתמשי Uniswap מחברים את כספם יחד ליצירת קרן המשמשת לביצוע כל העסקאות המתרחשות בפלטפורמה. לכל מטבע שברשימה יש מאגר משלו שהמשתמשים יכולים לתרום אליו, והמחירים עבור כל מטבע מתבצעים באמצעות אלגוריתם מתמטי המופעל על ידי מחשב. במערכת זו, קונה או מוכר לא צריכים לחכות שצד שכנגד יופיע להשלמת עסק. במקום זאת, הם יכולים לבצע כל מסחר באופן מיידי במחיר ידוע בתנאי שיש מספיק נזילות במאגר המסוים כדי לקיים אותו. בתמורה להעברת כספם, כל ספק נזילות מקבל מטבע המייצג את התרומה המושקעת לבריכה.

איך זה עובד?

לדוגמא, אם תרמת 10,000 דולר לבריכת נזילות שהחזיקה בסך הכל 100,000 דולר, תקבל אסימון תמורת 10% מאותה מאגר. ניתן לממש אסימון זה עבור חלק מדמי המסחר. Uniswap גובה מהמשתמשים עמלה בשיעור של 0.30% עבור כל העסקאות שמתרחשות בפלטפורמה ושולחת אותה אוטומטית לבריכת הנזילות. בכל פעם שספק נזילות מחליט שהוא מעוניין לצאת, הוא מקבל חלק מהעמלות הכוללות מהבריכה ביחס לסכום שהושקע בבריכה זו. המטבע שקיבלו ושומר תיעוד של איזו חלק הם חייבים אז מושמד. לאחר השדרוג של Uniswap v.2, הונהגה עמלת פרוטוקול חדשה שניתן להפעיל או לכבות באמצעות הצבעה בקהילה ולמעשה שולחת 0.05% מכל עמלת מסחר של 0.30% לקרן Uniswap למימון פיתוח עתידי. נכון לעכשיו, אפשרות עמלה זו אינה פעילה, אולם אם היא מופעלת אי פעם, פירוש הדבר כי ספקי נזילות יקבלו 0.25% מן עמלות הסחר בבריכה.

יתרונות של Uniswap

 1. שליטה מלאה על הכספים שלכם – תמיד תהיה לכם שליטה על המטבעות שלכם. הסיכון הקיים בבורסות לא מבוזרות מתבטל. בבורסה לא מבוזרות מסורתית, תצטכולחשוש שהבורסה עשויה להיות פרוצה או לפשוט רגל ולגרום לכם לאבד נכסים.
 2. מכיוון שאף פעם אינכם מוותרים על הבעלות או האחריות על הנכסים שלכם, אינכם צריכים לוותר על המידע האישי שלכם כגון שם פרטי, דרכון ועוד.
 3. בבורסות לא מבוזרות, ב- DeFi ובפרויקטים של מטבעות קריפטוגרפיים יש לעיתים קרובות תהליך ממושך לקבלת אישור למסחר. עם Uniswap, בהתחשב באופיה המבוזר, הם מאפשרים רישום אוטומטי של פרויקטים. זה אומר שיש לכם גישה למטבעות החדשים מהר יותר. זה מאפשר גם תנודות מחירים מטורפות. יכול להיות שחשוב לסוחר להיות שם כאשר יפתח מטבע חדש בשביל היכולת להשיג את הערך הגדול ביותר.
 4. עמלות נמוכות – רוב הבורסות המבוזרות גובות עמלות. עם זאת, העמלה האחידה של Uniswap בשיעור 0.03% זולה בהרבה מאופציות אחרות.

חסרונות של Uniswap

 1. מטבעות מזויפים – למרות שזה היבט נוסף של יתרון שהזכרנו, כל אחד יכול לרשום מטבעות ב- Uniswap. יש רמאים בכל מקום באינטרנט וכאן זה לא שונה. אנשים יפרטו מטבעות מזויפים כדי להערים עליכם לשלוח נכסים בתמורה.
 2. לעסקאות יש פוטנציאל להיכשל. יש כמה סיבות שזה יכול לקרות.

דמי גז: בחרתם לשלם דמי גז נמוכים מדי שלא עמדו בדרישות הכורה.

מחיר מקסימלי: ציינתם מחיר מקסימלי שתהיו מוכנים לשלם בתמורה למטבע אחר. עם זאת, המחירים יכולים להשתנות במהלך תהליך המסחר.

אין מספיק נזילות בבריכה: למאגר אין מספיק כספים לכיסוי העסקה שלך.

מטבע ה UNI

המטבע הטבעי של Uniswap הוא UNI וידוע כמטבע ממשל. הוא נותן למחזיקים את הזכות להצביע על פיתוחים חדשים ושינויים בפלטפורמה, כולל אופן הפצת מטבעות חדשים לקהילה ולמפתחים וכן כל שינוי במבני העמלות.

מטבע ה- UNI נוצר במקור בספטמבר 2020 במטרה למנוע ממשתמשים לעבור אל  SushiSwap המתחרה. חודש לפני השקת המטבעות של UNI, המתחרה SushiSwap הציגה את המטבע החדש שלה וחילקה אותו למשתמשיה ולמשתמשי Uniswap כדי לתמרץ אותם להשתמש בפלטפורמה שלהם. 

Uniswap הגיבה על ידי יצירת מיליארד מטבעות של UNI והחליטה להפיץ 150 מיליון מהם לכל מי שאי פעם השתמש בפלטפורמה. כל אדם קיבל 400 מטבעות של UNI, שהסתכמו באותה עת בלמעלה מ -1,000 דולר.

כיום שווי של מטבע Uni עומד על 26.5 דולרים, ושווי השוק של Uniswap הגיע לעשרת הראשונים ועומד על סכום אדיר של מעל 14 מיליארד דולרים.

לחצו כאן לקריאה על מטבעות קריפטו מומלצים נוספים.

הוספת Uniswap לפורטפוליו שלכם

אז איך אפשר להשיג את UNI בישראל, ולהשתמש ברשת הבורסה המבוזרת המצליחה הזאת?

קניית המטבע בישראל

 1. השיטה הטובה ביותר לקנייה של מטבע ה UNI היא דרך אדם אחר אשר מחזיק UNI בבעלותו. 
 2. לאחר מכן, השיטה הפשוטה ביותר תהיה ככל הנראה לקנות את אחד ממטבעות הבסיס – ביטקוין או אתריום והמרתם למטבע ה UNI בבורסות מסחר למשל Binance 
 3. דרך Binance, תוכלו לקנות את המטבע ישירות בכרטיס אשראי. 
 4. ניתן לרכוש את מטבע ה UNI גם דרך צ’יינג’לי – אתר חלפנות.

ארנקים מומלצים

 1. ארנק טרזור קר – ארנק חומרה קשיח עם מפתח וירטואלי ייחודי לו. זוהי הדרך הטובה ביותר לאבטח כל סוג של מטבע.
 2. ארנק לדג’ר קר – ארנק חומרה קשיח נוסף המאפשר לכם ניתוק מוחלט מאינטרנט ומכל גורם זדוני שעלול לאיים על הנכסים שלכם.
 3. Metamask – זהו ארנק אינטרנטי שאפשר להשתמש בו בדפדפן, בשולחן העבודה ואפילו בתור אפליקצייה לסמארטפון. זהו הארנק המפורסם ביותר למטבעות ERC-20.

הכירו זירות מסחר קריפטו נוספות:

כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע UNI או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.
 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
אלקטרום
סקירת ארנק האלקטרום (Electrum)

מטבע הקריפטו הותיק והמוכר מכולם הוא כמובן הביטקוין. כפי שבטח כבר הבנתם הדרך המועדפת לשמור ביטקוין היא בתוך ארנק דיגיטלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *