מטבע טזוס | Tezos (XTZ) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
טזוס

בשנת 2017 הושק פרויקט טזוס (Tezos) בסערה. הוא גייס סכום שיא באותם ימים של 232 מיליון דולר ב-ICO (הנפקה).
הרעיון עצמו לא היה חדש, אך הוא בוצע בדרך חדשה – הקמת רשת בלוקצ’יין מבוזרת לחלוטין שנותנת שליטה מלאה לאנשים. ההבדל העיקרי היה שבניגוד לרשתות בלוקצ’יין גדולות אחרות, טזוס תהיה רשת בה לא יהיה חשש לפיצול למספר רב של מטבעות שונים ובכך תוכל להשאיר את המטבע הדיגיטלי שלה, tez או XTZ, כמטבע השולט.

מאז אותה השקה היסטורית קרו לא מעט דברים בחברה. מהצלחה מסחררת לנפילה אדירה, סקנדלים וביקורות חריפות על דרך הניהול גרמו לשווי המטבע לצנוח.

למרות זאת, הזמן עשה את שלו וכיום Tezos הוא אחד הפרויקטים הבולטים ביותר בעולם הקריפטו, אשר הצליח לסחוף אחריו קהילה בינלאומית אדירה – אפילו בישראל.

קראו את הכתבה הבאה וגלו מה הסיפור העומד מאחורי רשת הבלוקצ’יין הייחודית הזו, מהיכן מגיע הערך למטבע שלה ומה ניתן לעשות איתו.

ההיסטוריה של Tezos

פרויקט Tezos הוא פרי בריאה של זוג נשוי בשם ארתור וקתרין ברייטמן. הם התחילו לעבוד עליו כבר בשנת 2014, דרך הסטארט אפ שהקימו כדי לפתח את טזוס – דיינמיק לדג’ר סולוטיינס (Dynamic Ledger Solutions). לאחר ה ICO המרשים שהצליח לגייס כ 232 מיליון דולר לפרויקט Tezos, החליטו הזוג להקים את קרן טזוס (The Tezos Foundation) – קרן ללא מטרות רווח אשר מטרתה לוודא שרשת טזוס לא תגיע למצב בא יחיד או קבוצה שולטים בה, והיא אכן תהיה מנוהלת על ידי המשתמשים הלוקחים בה חלק.

אך זמן קצר לאחר הקמת הקרן, התחיל הסקנדל הגדול של Tezos. במגזין [1] Wired פורסמה כתבה בשנת 2018 עם הכותרת “הסקנדל הגדול ביותר בעולם הקריפטו”, וחשפה את הסיפור הלא נעים של רשת טזוס.
סכסוכים ארוכים החלו בין הזוג ברייטמן ובין ראש קרן טזוס, יוהאן ג’יוורס אשר טען שהזוג ניסה להשתלט על הקרן ובכך לקבל שליטה מלאה על הרשת. המשקיעים הרבים ברשת לא יכלו לקבל את מטבעות ה XTZ שלהם כיוון שהפרויקט כולו נכנס לקיפאון בעקבות הסכסוך.

כל אלו גרמו לשווי המטבע לצנוח, מ 10$ למטבע בתחילת דרכו, ל 5$ ואז לירידה חדה – שווי של מתחת לדולר אחד למטבע.
על אף המחלוקות הפנימיות- כמעט שנה לאחר ה ICO, סוף סוף יצאה לאור גרסת הבטא של רשת טזוס, ולמרות ההתחלה החלשה, תוך מספר ימים מהרגע שהמטבע התחיל להיסחר הוא הפך למטבע השלישי הנסחר ביותר למספר שבועות.

מה ייחודי ברשת Tezos וכיצד היא עובדת?

רשת Tezos היא בלוקצ’יין עליו ניתן לבנות חוזים חכמים (Smart Contracts), ואפליקציות מבוזרות (Dapps) – אלו הם חלקים בלתי נפרדים מעולם הקריפטו. בעזרת חוזים חכמים, ניתן לממש את הפוטנציאל המלא של טכנולוגיית הבלוקצ’יין – לרשת Tezos ישנה שפת תכנות משלה לקדם פיתוח של חוזים חכמים ואפליקציות מבוזרות הנקראית Michelson.
דוגמא לאחת האפליקציות המבוזרות הנמצאת על רשת הבלוקצ’יין של Tezos היא hic et nunc, פלטפורמת מסחר ל NFTs, יצירות אומנות טכנולוגיות “חסרות תחליף”. לאותה פלטפורמה יש מעל 6000 משתמשים והסכום הכולל של המסחר שם מגיע למעל 100 מיליון דולרים.

חוזים חכמים, אותם קטעי קוד המחברים בין משתמשים, מאפשרים למשתמשי הפלטפורמה לנהל סחר חליפין ביצירות אומנות עבור מטבעות XTZ.

ההבדל בין Tezos לרשתות בלוקצ'יין אחרות

הרעיון של חוזים חכמים ואפליקציות מבוזרות הוא אינו חדש בעולם הבלוקצ’יינס, שכן ניתן לבצע פעולות דומות גם על רשת הבלוקצ’יין של אתריום ואחרים. הייחוד של טזוס מגיע ביכולת השליטה של המשתמשים על השינויים המתבצעים ברשת – זוהי רשת המנוהלת לחלוטין על ידי הצבעות של המשתמשים בה.

"אופים" ו"נציגות"

תהליך ההצבעה הייחודי של טזוס פועל דרך שימוש במה שנקרא “אופים”. אלו הם משתמשים ברשת טזוס אשר “סגרו” סכום של למעלה מ 8000 XTZ על מערכת הרשת (סכום השווה כיום לכ 50 אלף דולר) . זהו מנגנון הקונצנזוס של Tezos אשר רשתות בלוקצ’יין רבות בימינו משתמשות – Proof of Stake – ככל ש”תסגור” יותר מהמטבע על הרשת, ככל שתהיה לך השפעה על הצבעות ברשת ויהיה לך יותר סיכוי להשיג מטבעות חדשים. דרך סוג של הכנסה מריבית על המטבעות שסגרת – או במילים אחרות – סטייקינג.

ה”אופים” יכולים להשפיע על שינויים ברשת בעזרת הצבעות אשר מתרחשות באופן קבוע. אך מה אם אין לי את היכולת להשקיע 8000 XTZ? כאן נכנס הייחודיות של Tezos על פני רשתות אחרים. במידה ואני יכול להשקיע רק סכום קטן יותר, אני יכול לבצע דבר שנקרא “נציגות”, או Delegation, בצורה הזאת אני בוחר את ה”אופה” עליו אני סומך, משקיע בו חלק מהמטבעות שלי – וכך נותן לו יותר כוח בהצבעה. בנוסף, במידה ואותו “אופה” מצליח לזכות במטבעות חדשים, אני אקבל סכום קטן מהם גם כן.

וזה מה שהופך את Tezos לרשת המנוהלת על ידי המשתמשים שלה לחלוטין – גם אם אין ביכולתך להשקיע כמות גבוהה של משאבים ברשת, עדיין יש לך יכולת השפעה על איך הרשת תתנהל.

יתרונות המטבע

  1. רשת טזוס מאפשרת לכל אחד לקחת חלק בקבלת ההחלטות ולהשפיע על הדרך שבה הרשת תתפתח ולו בקצת. בנוסף, גם למשקיע הקטן ביותר יש את היכולת לזכות בגמול תמורת השקעתו.
  2. טזוס בעלת קהילה בינלאומית חזקה המאמינה במטבע, וישנו אפילו סניף של הקהילה בישראל.
  3. מנגנון הקונצנזוס של טזוס, Proof of Stake לא משתמש בכוח מחשוב רב ולכן מזיק הרבה פחות לסביבה בניגוד למטבע כמו ביטקוין, אשר צורך כוח מחשוב רב.

חסרונות המטבע

  1. הסקנדלים בעבר של החברה השפיעו רבות על הצלחתה של הרשת, וגם שנים אחרי, נראה שעדיין לא הצליחה להגיע להצלחה המסחררת שהייתה לה בתחילת דרכה.
  2. למרות היותה רשת מצליחה ומעניינת, ישנן רשתות בלוקצ’יין גדולות וחזקות יותר שבעתיד יכולות לבלוע את Tezos ולהפוך אותה ללא משמעותית.
  3. הרשת עודנה צעירה ועוד לא הוכיחה את עצמה כאחת שיכולה לעמוד במספר רחב יותר של משתמשים.

שווי המטבע

למרות שהמטבע לא הצליח לחזור לשווי המקורי שלו שעמד על כ 10$, מאז 2019 חווה עלייה משמעותית. רכישה של XTZ בתחילת 2019 הייתה עולה כ 0.4$. כיום שווי המטבע עומד על כ 7$ שזוהי צמיחה משמעותית ומרשימה. שווי השוק של המטבע עומד על כ 6 מיליארד דולרים והוא היה ממקומם במקום ה 30 מבחינת שווי שוק נכון לספטמבר 2021.

וזהו מצבו כיום:

כיצד לקנות את המטבע בישראל?

  1. דרך ראשונה היא קנייה של ביטקוין או אתריום או USDT דרך בינאנס והמרה של המטבעות הללו ל XTZ. בינאנס היא הבורסה הגדולה בעולם ולמזלנו מקבלת כרטיסי אשראי ישראלים. ניתן גם לקנות ביטקוין או אתריום בישראל ולהבעיר אותם לבינאנס לצורך רכישת טזוס.
  2. בורסת מסחר נוספת דרכה אפשר לקנות ישירות בכרטיס אשראי היא Kraken. ניתן לקנות XTZ ישירות בלי המרה למטבע אחר.

ארנקים מומלצים

במקום הראשון אנחנו תמיד ממליצים על ארנקי החומרה טרזור ולדג’ר. אלו הם ארנקים המספקים אבטחה מקסימלית ותומכים במגוון הרחב ביותר של מטבעות וירטואליים.
ארנק וירטואלי אשר מומלץ על ידי חברת Tezos עצמה הוא AirGap – ארנק וירטואלי אשר נתמך על ידי סמארטפונים ודפדפני רשת.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

 

 

* כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע XTZ או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
כסף מזומן
קניית ביטקוין במזומן

קניית ביטקוין במזומן היא שיטה טובה בעיקר כשמדובר בסכומי כסף לא גבוהים יחסית. ישנם מספר ספקים בדוקים בישראל אצלם ניתן

קופסא לתרומות
לאן נודדים כורי הביטקוין מסין?

מיזם NFT שתורם את כל הכנסותיו להתמודדות עם תופעת ההתאבדויות לצד נכונות מצד תעשיית הקריפטו לפעילות פילנטרופית; כורי הביטקוין הסינים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *