מטבע טתר | Tether (USDT) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
Tether

Tether, או בשמו העברי טתר, הוא ממטבעות הקריפטו ממשפחת ה – Stablecoins. כשאנחנו מדברים על סטייבלקוינס (בתרגום חופשי: מטבעות יציבים), הכוונה היא למטבעות אשר השווי שלהם מוצמד לנכס חיצוני כלשהו. זה יכול להיות זהב, נפט או במקרה של טתר – דולר. הטתר הוא דוגמה מעולה לסוג כזה של מטבעות אשר הצליחו. כיום, טתר הוא המטבע השלישי בגודלו אחרי ביטקוין ואתריום מבחינת שווי שוק.
אז איך טתר הגיע למעמד המכובד שלו? מה היתרונות והחסרונות של טתר? ואיך סוחר הקריפטו הישראלי יכול לקנות אותו?

תחילת דרכו של ה-Tether

יוצרי הטתר הם ברוק פירס, ריב קולינס וקרייג סלרס. שם החברה שלהם הוא Tether Ltd והיא הוקמה בשנת 2014. המטבע נוצר תחת השם Realcoin, אבל שונה רשמית ל Tether בנובמבר של 2014. הרעיון המרכזי מאחורי Tether היה לספק מטבעות פיאט בבלוקצ’יין – כסף פיאט הוא סוג של מערכת כספים שבה ערכו של הכסף קיים מתוקף חוק מדינה. בעיקרון, הדבר מאפשר מחירים יציבים יחסית המגובים בנכסים חיצוניים אמיתיים. טתר נקטה באסטרטגיה משולשת, בה הציגה שלושה מטבעות שונים. הראשון והידוע שבהם היה USTether, שהוצמד 1: 1 לדולר האמריקאי. בנוסף לכך, Tether הייתה גם מאחורי מטבע שני עם הצמדה ליורו, ועוד אחד המוצמד ליין היפני, המכונה “YenTether”. בשנת 2015, Bitfinex הייתה החברה הראשונה שרשמה את Tether, והשאר הוא, כמו שאומרים, היסטוריה.

איך טתר עובד?

במקור, הרעיון של טתר היה פשוט. טתר הודיעה כי על כל USDT שהנפיקה, היא תחזיק בדולר שווה ערך ברזרבות המזומנים שלה, ותיתן מטבע טתר בגיבוי של 100%. אך הדבר התגלה כמורכב יותר מזה. טתר מצליחה לשמור על השווי הבלעדי של 1$ בעזרת החזקות חיצוניות מעבר לדולר הכוללות הלוואות ונכסים מוחשיים.

יתרונות של ה-Tether

ניתן להשתמש ב- USDT להעברת כסף ברשת המבוזרת בקצב זול ומהיר יותר. מכיוון שהמטבע נוצר באופן שהוא תמיד מחזיק בשווי שווה ערך של דולר אחד, ניתן להשתמש בו להעברת כסף לכל אחד ברחבי הרשת.
USDT מסייעת גם לפלטפורמות קריפטו אחרות לשפר את הפלטפורמה שלהן מכיוון שבגלל הגבלות משפטיות הן אינן יכולות להשתמש בכסף פיאט בפלטפורמה. זה הוא המקום שבו טתר נכנס כמציל מכיוון שהמטבע מחזיק בשווי שווה ערך של USD.
USDT הוא ברכה למצטרפים חדשים לעולם הקריפטו. הם יכולים להפוך את הפלטפורמה שלהם לתואמת עם הטתר. בדרך זו, חברות סטארט אפ חדשות יכולות להחליף את כספי הפיאט שלהן במטבע טתר ולגבות את הכסף שלהן בצורה טובה יותר ומותאמת לשוק.
אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של הטתר הוא העובדה שהוא מאוד ידידותי למשתמש ומעולה לסוחרים מתחילים שלא רוצים לקחת סיכון גדול במיוחד כאשר הם מתחילים לסחור בשוק הקריפטו. הערך של הטתר יציב ושווי השוק שלו גדול ככה שכדאי לקחת חלק.

חסרונות של ה-Tether

היתרון העיקרי שיש למטבעות קריפטו על פני מטבעות פיאט מסורתיים הוא תכונת האנונימיות. עם זאת, USDT אינו מספק את אותו הדבר. כדי לבצע רכישות של USDT, צריך לספק מסמכים שונים המאשרים את זהות הקונה לפני פתיחת חשבון.
הערך של הדולר האמריקני אינו קבוע, ולכן התכונה העיקרית של הטתר, היותו שווה דולר אחד, אינה נשארת נכונה בכל המובנים. עם זאת, חשוב לציין כאן היא שרמת התנודתיות מעולם לא עלתה על 2-3%, אך עדיין, היא אינה אפסית.
אין הוראה לכרייה ציבורית של המטבע, החברה מחזיקה בזכויות הבלעדיות לעשות זאת. הסיבה שמאחוריה עדיין לא ברורה לגמרי, אך היא מובנת למדי מכיוון שלא קל לשמור על הערך הקבוע מול הדולר, אלא אם כן הוא נשלט על ידי החברה בלבד.
חיסרון נוסף של הטתר הוא מעצם היותו סטייבלקוין. יש שיראו בכך יתרון, אך באותה מידה שאין הרבה סיכון – אין הרבה רווח. בניגוד למטבעות אחרים שהשווי שלהם יכול להשתנות קיצונית בתקופה קצרה (ובכך הקונה ירוויח סכום אדיר או יפסיד סכום מסוים), הטתר לא מאפשר את הסיכוי להרוויח סכומים גדולים במסחר.

מההנפקה ועד לשווי שוק של מעל 60 מיליארד דולר

המסחר בטתר התחיל בפברואר של שנת 2015, מאז המטבע עבר לא מעט תנודות ומחלוקות אשר השפיעו על ערך המטבע והאמינות בחברת טתר.
בחודש נובמבר 2017, כביכול, נפרצה Tether ונגנבו מטבעות USDT בשווי 31 מיליון דולר. בינואר 2018 היא פגעה במכשול נוסף מכיוון שהביקורת הנדרשה מהחברה כדי להבטיח שמירה על האמינות והערך בעולם האמיתי של המטבע מעולם לא התקיימה. במקום זאת, היא הודיעה כי היא נפרדת מחברת הביקורת, ולאחריה הוגשה זימון על ידי הרגולטורים. הדאגות האם לחברה, שהואשמה בחוסר שקיפות, מספיק כסף רזרבי בכדי לגבות את המטבע, היו נפוצות.

Tether
USDT / USD
$1.00
0.22%
Rank: # 3
1H change: 0.29%
24H change: 0.22%
7d change: -0.05%
30d change: 0.20%
Market Cap: $67.13 Billion
24H High/Low $1.01/$1.00

מאמרי מטבעות נוספים שעשויים לעניין אותך:

בעיות שהיו בעבר

באפריל 2019 האשימה התובעת הכללית של ניו יורק, לטיה ג’יימס, את iFinex Inc., חברת האם של Tether Ltd. ומפעילה של חלפנית מטבעות הקריפטו  [1] Bitfinex, בהסתרת הפסד של 850 מיליון דולר של קרנות לקוחות ועסקים משותפים ממשקיעים. בהגשת בית המשפט נמסר כי הכספים הללו ניתנו לחברה פנמית בשם Crypto Capital Corp. ללא חוזה או הסכם לצורך טיפול בבקשות משיכה מהלקוחות. על פי החשד ביטפינקס לקחה לפחות 700 מיליון דולר מרזרבות המזומנים של Tether כדי להסתיר את הפער לאחר שהכסף נעלם. בשנת 2019 התגלה כי כל מטבע של טתר, USDT, נתמך רק ב 0.74 דולר במזומן בנכסים חיצוניים.

המצב כיום

למרות כל אלו, המצב של המטבע כיום שונה לחלוטין. עדיין אין לנו שקיפות מלאה לכיצד המטבע מצליח לשמור על הערך של 1$ שכן כפי שהסברנו זהו יכולת השמורה לבעלי החברה בלבד. אך אנחנו כן יודעים ששווי השוק של המטבע זינק פלאים ב 14 החודשים האחרונים. כבר במרץ שווי השוק הכפיל את עצמו בעשרה, ובשבוע האחרון שווי השוק של הטתר הגיע לסכום ענק של 60 מיליארד דולרים, מה שממקם אותו במקום השלישי אחרי ביטקוין ואתריום.
כיום המטבע נשאר יציב למדי, עם תנודות קלות ביותר. הימים בהם טתר יכול היה לרדת ל 0.80$ או לעלות ל 1.2$ מאחורינו, ובימים אלו המטבע נשאר על הטווח שבין 0.99$ ל 1.01$.

איך להוסיף את המטבע לפורטפוליו שלכם?

עכשיו שכל המידע שאתם צריכים לגבי טתר נמצא אצלכם, סביר להניח שתרצו גם אתם להשיג כמה. אז איך רוכשים טתר בצורה הטובה ביותר? מה הארנקים המומלצים לטתר? ומה ייחודי לישראל?

איך קונים טתר בישראל

ישנן מגוון רחב של אופציות לקניית USDT גם בישראל. אפשר להסתכל על רכישה של מטבעות טתר כדבר דומה מאוד לרכישה של דולרים אמיתיים, כך שכל מטבע טתר עולה בערך 3.40 שקלים ותלוי בערך הדולר שיכול להשתנות מידי יום.
חשוב להסתכל על טתר בצורה אחרת מאשר הדרך שבה אנחנו מסתכלים על הדולר – הטתר הוא מטבע וירטואלי, ועל כן הוא יכול להגיע למקומות אשר הדולר האמריקני לא יכול להגיע אליהם. יש לחשוב על הטתר כמין אסימון ייחודי לעולם מטבעות הקריפטו, שכן, מעל 50% מהרכישות בעולם הקריפטו נעשות בעזרת מטבעות טתר.
המקומות המובילים מהם תוכלו לקנות מטבע טתר הם:
בזירת המסחר הוותיקה Cex.io, הקיימת מאז שנת 2013 ותומכת בקניית מטבעות וירטואליים בעזרת דולרים.
זירת המסחר הקוריאנית Binance, האתר של בייננס קיים גם בעברית.
זירת המטבעות הוירטואליים Kraken אשר גם היא פופולרית במיוחד ומציעה מגוון של מטבעות אשר טתר אחד מהם.
מאנשים אחרים אשר בבעלותם טתר, שווה לבדוק קבוצות בפייסבוק העוסקות במסחר וירטואלי.
אתרי קנייה ישירים אשר אפשר למצוא בחיפוש פשוט.

ארנקים דיגיטליים מומלצים לטתר

בשביל להיות הבעלים של מטבע דיגיטלי כגון טתר, תצטרכו לפני הכל ארנק דיגיטלי. ישנם ארנקים דיגיטליים רבים אך לא כולם תומכים בטתר, המומלצים ביותר הם:

  1. MyEtherWallet – ארנק הנמצא בדפדפן האינטרנט, המאפשר אפילו הרחבה לגוגל כרום לנוחות השימוש של המשתמש.
  2. OmniWallet – נחשב לארנק האינטרנט המקורי של Tether, המציע שליטה מלאה במפתחות הפרטיים שלכם, ומהווה בעצם אמצעי אחסון לאחזקות ה  USDT שלכם.
  3. Tether Wallet – הארנק הרשמי של טתר.
  4. Coinomi – אחד הארנקים הוותיקים ביותר, עם למעלה מ 2.5 מיליון משתמשים.
  5. Exodus – ארנק מטבעות קריפטוגרפי הנשמר בדסקטופ המחשב, אשר נוח לאחסון USDT.
  6. Ledger Nano S –  אחד מהארנקים הקשיחים הטובים ביותר לאבטחה ולאחסון של מטבעות Tether. המפתחות הפרטיים יאוחסנו באחסון הקשיח (הקר) גם כן.
  7. Trezor T – זוהי בחירה מעולה נוספת לאחסון בטוח של המטבע. מדובר בארנק מומלץ ובטוח מאוד הבעיהשבדומה ללד’ר הוא עולה כסף.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

אז האם טתר שווה את זה?

תוכלו לראות את שערו של המטבע מול מטבעות קריפטו אחרים ומול הכסף המסורתי – ניתן להעזר במחשבון המצורף.

הטתר הוא כלי גידור מעולה בעולם הקריפטו. משתמשים רבים יעדיפו בזמן נפילה של השוק להמיר את כספם לטתר ולא לדולר כיוון הסיבות שציינו מקודם. יחד עם זאת, הטתר אינו מוחשי כמו הדולר – יש לו את האפשרות להיעלם בכל רגע נתון, או לייצר מיליוני מטבעות מתי שמתאים לחברה. רכישה של טתר כרוכה גם בעמלות, דבר שמרגיש מוזר כיוון שדולר לא אמור לעלות יותר מדולר.
אך בתור מטבע יציב, אין ספק שהטתר מצליח לשמור על מעמדו כאחד הנכסים החשובים ביותר בעולם הקריפטו.

בכל מקרה זכרו:

אין לראות באמור המלצה להשקעה בתחום הקריפטו, התוכן מוגש למטרות ידע בלבד.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
Uniswap
בורסת ה-Uniswap

Uniswap היא בורסת קריפטו מבוזרת מובילה הפועלת על בלוקצ’יין אתריום. הרוב המכריע של המסחר בקריפטו מתרחש בבורסות מרכזיות כמו Coinbase

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *