Solana – טכנולוגיה ומטבע המאפשרים עסקאות במהירות האור

תוכן עניינים

הקדמה

כיום יש אלפי מטבעות וירטואליים וכמעט כל אחד מהם טוען שהוא מביא משהו ייחודי לעולם – דבר ששום פרויקט קריפטוגרפי אחר לא עשה לפני כן. רבים מכם יודעים שרוב הפרויקטים של מטבעות קריפטו לא הצליחו לעמוד בהבטחותיהם או שמעולם לא היה להם שום דבר מיוחד כל כך מלכתחילה.

סולאנה אינה נכנסת לקטגוריה זו. זהו פרויקט קריפטוגרפי עם גישה שונה בתכלית לאופן שבו בלוקצ’יינס עובדות. הוא מתמקד באלמנט כל כך פשוט עד שהוא גורם לך לתהות מדוע לא חשבת עליו: זמן. כפי שמתברר, הכנסת שעון מבוזר לבלוקצ’יין של מטבעות וירטואליים הופכת אותה ליעילה יותר ממה שמישהו יכול היה לדמיין.

ההיסטוריה של פרויקט Solana

סיפורה של סולאנה מתחיל בחוף שטוף שמש בקליפורניה בעל אותו שם. חוף סולאנה ממוקם רק 30 דקות צפונית לסן דייגו, שם מייסד ומנכ”ל סולאנה אנטולי יקובנקו בילה את רוב חייו בטלקומוניקציה. הוא עבד במשך 12 שנים בקוואלקום, והיה חלק חשוב בפיתוח הטכנולוגיה שנמצאת במרבית הסמארטפונים שלנו.

יקובנקו לא התעניין כל כך בביטקוין ואתריום בתחילת דרכו ואלו רק דגדגו את תחומי העניין שלו. עם זאת, הוא כרה ביטקוין במשך תקופה קצרה בזמן שפיתח רשת מחשבים בעלת למידה עמוקה (Deep learning). במהלך מה שהוא מתאר כ”חיזיון בעקבות צריכת קפאין ב-4 לפנות בוקר” בשנת 2017, הוא הבין כי ניתן להשתמש באחת הפונקציות של ביטקוין, SHA256, ליצירת שעון מבוזר בבלוקצ’יין.

יאקובנקו הניח כי עסקאות בעלות חותמות זמן (timestamps) יאפשרו ביצוע של יותר עסקאות ופעולות על הבלוקצ’יין, כל זאת מבלי לוותר על האבטחה או הביזור של אותה רשת בלוקצ’יין. הוא ידע שאפשר ליישם זאת כיוון שגוגל ואינטל יישמו טכנולוגיה דומה במאגרי המידע שלהן באופן ריכוזי. ה white paper המהפכני של סולאנה פורסם בחשאי יחסית בנובמבר 2017.

מה Solana עושה אחרת?

סולאנה היא בלוקצ’יין מטבעות וירטואליים בעלת יכולת ביצועים התומכת בחוזים חכמים ויישומים מבוזרים. היא משתמשת במנגון הקונצנזוס proof of stake עם רף כניסה נמוך יחסית יחד עם השדרוג שלה הכולל עסקאות בעלות חתימות זמן כדי למקסם את היעילות שלה.

בזכות אלו סולאנה יכולה לעבד בין 50-65 אלף עסקאות בשנייה, כאשר בתיאוריה המקסימום הוא 700 אלף עסקאות בשנייה. זאת בניגוד לביטקוין אשר תומכת ב-7 עסקאות בשנייה ואתריום עם 15 עסקאות בשנייה בלבד. 

אז איך Solana עובדת?

סולאנה מורכבת להפליא. נתחיל במונח “הוכחת היסטוריה” Proof of History – PoH. הוא אינו מנגנון קונזנצוס , אלא משמש כחלק ממנגנון הקונצנזוס של Solana – אשר הוא Proof of Stake.

PoH כרוך בעסקאות בעלות חותמות זמן כאשר אלו מתווספות לבלוקצ’יין של סולאנה. בלוק חדש על סולאנה נוצר כל 400 מילי שניות (בהשוואה ל- Ethereum בערך 15 שניות ו- Bitcoin של 10 דקות). מבלי להיכנס ליותר מידי פרטים , השעון המבוזר של סולאנה משתמש בפונקציית SHA256 כדי לייצר את אותן חותמות זמן. SHA256 נשמע מוכר כי זוהי פונקציה שקיימת גם בבלוקצ’יין של ביטקוין, וחלק ממנגנון הקונזנצוס שלו, שנקרא Proof of Work.

אלגוריתם SHA256 (Secure Hash Algorithm 256) מוגדר כאחת הדרכים המאובטחות ביותר להגן על מידע דיגיטלי. SHA 256 הוא תהליך מתמטי המייצר רצף אקראי של 64 תווים הכוללים אותיות ומספרים (hash) מכל קלט.

ברשתות בלוקצ’יין רבות ישנם כמה תפקידים עיקריים. מאמתים – validators אשר אחראים על תהליך האימות של כל עסקה שמתרחשת על הבלוקצ’יין, מנהיגים – leaders אשר מקבלים את הזכות לכרות את הבלוקים הבאים בכל רשת, ארכיוניסטים – archievists אשר אחראים על רישום ותיעוד של כל פעולה אשר התרחשה על הבלוקצ’יין, ועוד. כל אלו פועלים יחדיו על מנת לדאוג שהרשת עובדת בצורה תקינה ובטוחה ולייצר בלוקים נוספים ברשת. סולאנה, בניגוד לבלוקצ’יינס אחרות, מעניקה לכל משתמש את היכולת להיות כל אחד מן התפקידים האלה. הדרך שבה זה עובד קשורה בחותמות הזמן, ולמרות שתהליך הבחירה של המנהיגים האחראים על הוספת בלוקים לרשת הוא רנדומלי, לכולם יש סיכוי להיות כאלה.

יתרונות של Solana

 1. טכנולוגיה חדשה התומכת במהירות יוצאת דופן שלא נראתה בעולם הקריפטו לפני.
 2. פוטנציאל קידום אדיר עם צוות מפתחים מרשימים וקהילה צומחת.
 3. רף כניסה נמוך יותר כדי להיות חלק ממנגנון ה Proof of Stake של סולאנה בניגוד לרשתות בלוקצ’יין אחרות.

חסרונות של Solana

 1. רשת יחסית חדשה עם כמות קטנה של מאמתים של פחות או יותר 200.
 2. כמו כל מטבע קריפטוגרפי, יכולה להיעלם בכל רגע נתון ואין הבטחה שתשאר לזמן רב.
 3. עוד בשלבי פיתוח מתקדמים, טרם הגיע לשיא היכולת שלה.

שווי שוק

סול SOL הוא המטבע הטבעי של רשת Solana, ומשמש לשלם על שירותים מסוימים ברשת הבלוקצ’יין של סולאנה. אפשר לבצע staking למטבע על הבלוקצ’יין כדי להפוך לצומת (חלק ממנגנון ה proof of stake).

סולאנה קיימה 5 סבבי מימון בסך הכל, כאשר ה- ICO הציבורי היה האחרון. סולאנה גייסה יותר מ -25 מיליון דולר במימון על פני חמשת הסיבובים הללו, ואף סיפקה התחייבות למחיר רכישה של פחות מ -20 סנט לאלה שנרשמו והסדירו את המטבעות שלהם במהלך שלושת החודשים הראשונים לאחר ה- ICO של חודש מרץ.

ה- ICO של סולאנה התרחש במרץ של 2020 באמצעות CoinList. היא מכרה 8 מיליון SOL שנמכרו תמורת 1.76 מיליון דולר (0.22 דולר לסול). זה רק 1.6% מכלל ההיצע של סולאנה.

ל- מטבע SOL יש היצע כולל של 500 מיליון. מכלל ההיצע הזה, 36.2% (כ -160 מיליון SOL) נמכרו למשקיעים פרטיים בארבע מכירות פרטיות שקדמו להנפקה הציבורית . 12.8% (כ -65 מיליון SOL) הוקצו לצוות סולאנה.

הנפקת המטבע

סולאנה הופיעה לראשונה בשוק המטבעות הוירטואליים באפריל 2020 במחיר של בערך 1 $ דולר לסול. למרות שה –  SOL הושק בבינאנס זמן קצר לאחר מכן, נראה שדבר זה  לא השפיע על המחיר שכן המטבע הוריד מערכו והגיע למחיר של  60 סנט ונשאר בטווח זה עד תחילת יולי 2020.

בסוף יולי התגלה כי בורסת מטבעות קריפטוגרפית פופולרית בשם  FTX תשיק את Serum, הבורסה המבוזרת שלהם, בבלוקצ’יין של סולאנה. זה העלה את מחיר SOL לכמעט 5 $ דולר במהלך החודש שלאחר מכן.

כיום, מטבע SOL אחד שווה למעלה מ40$, ושווי השוק של המטבע הגיע למעל 11 מיליארד דולרים. בהתחשב בכך שהמחיר הנמוך ביותר שהיה לסולאנה היה כ 50 סנט, זוהי עלייה מרשימה ביותר.קניית SOL בישראל

 1. הדרך הפשוטה ביותר היא המרה של מטבעות וירטואליים בסיסיים כגון ביטקוין ואתריום למטבע הSOL דרך בורסות חילופין בינלאומיות כגון בינאנס.
 2. תוכלו לרכוש SOL מאדם אחר המחזיק במטבעות אלו דרכו ישירות. ניתן למצוא אנשים כאלה בקבוצות פייסבוק ופורומים שונים.
 3. תוכלו לקנות את המטבע ישירות בכרטיס אשראי דרך פלטומפרת Binance.ארנקים מומלצים ל SOL

 1. ארנקים קרים טרזור ולדג’ר. אלו הם ארנקים קשיחים חיצוניים אשר אין להם חיבור ישיר לאינטרנט ולכן הם מאובטחים ביותר. הם תומכים במגוון רחב ביותר של מטבעות.
 2. ארנק תוסף לדפדפף Phantom – ארנק אשר מומלצה על ידי רשת Solana בעצמה. עובד כתוסף לדפדפני אינטרנט.
 3. ארנק למובייל Exodus – ארנק נוסף אשר מומלץ על ידי חברת Solana בעצמה. ארנק לסמארטפון התומך באבטחה מקסימלית למטבעות שלכם.
כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע SOL או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
עסקים המקבלים ביטקוין

דוגמאות לעסקים המקבלים ביטקוין ידוע לנו כי ביטקוין הוא המטבע קריפטו המוביל בשוק. אך אילו אפשרויות מסחר קיימות לבעלי המטבע?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *