מטבע סולנה | Solana (SOL) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
solana

הסולנה הוא אחד מפרויקטי הקריפטו המבטיחים בעולם כיום. הוא רשם נסיקה מדהימה בפופולריות שלו במהלך שנת 2021. מטבע סולנה רשם גידול של 13,000% בערכו.

סולנה מציעה רשת בלוקצ’יין סופר מהירה המסוגלת להתמודד עם כמות עצומה של עסקאות בעלות כספית מינימלית הודות למנגנון פעילות ייחודי. יתרונות אלו הופכים את השימוש בה לאטרקטיבי במגוון פרויקטים ותעשיות.

הכירו את ההיבטים הטכנולוגיים והפיננסיים מאחורי המיזם וקבלו מידע שיאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת האם עדיין כדאי להשקיע במטבע ואיך קונים אותו.

מהו פרויקט סולנה?

סולנה זוהי פלטפורמת בלוקצ’יין עוצמתית התומכת בחוזים חכמים ומאפשר מגוון רחב של פיתוחים: הקמת בורסות מבוזרות, פיתוח משחקי קריפטו, תמיכה ביצירות NFT, ועוד.

הסולנה היא פרויקט קוד פתוח, כאשר הפיתוח נעשה באמצעות שפות התכנות הפופולאריות C, C++, ו-Rust.

לטענת אנשי פרויקט סולנה, מדובר ברשת הבלוקצ’יין המהירה בעולם אשר מסוגלת באופן תיאורטי לעבד עד 710,000 עסקאות בשנייה (TPS) באמצעות חיבור רשת של 1 גיגה-בייט לשנייה.

היתרון על המטבעות הגדולים הביטקוין והאתריום מושג באמצעות מנגנון עבודה יעיל יותר המאפשר סקלבליות (עיבוד כמות עצומה של טרנזקציות). הביטקוין והאתריום משתמשים בשיטת הוכחת עבודה (PoW) בעוד שסולנה משתמשת בשילוב מתוחכם של 2 אלגוריתמים שנקראים ו-Proof of Stake (POS) Proof of History (PoH), שיוצרים תיעוד המוכיח כי אירוע התרחש ברגע מסוים בזמן. זה מתאפשר בין היתר על ידי הוספת Timestamp לכל עסקה ברשת הבלוקצ’יין שלה.

השוואת הביצועים

כבר היום יכולה הסולנה להתמודד בהצלחה עם כ-60 אלף עסקאות בשנייה, לשם השוואה הביטקוין תומך ב-7 עסקאות בשנייה ואתריום ב-15 עסקאות בשנייה בלבד. הודות לכך, על פי האתר של הפרויקט, עמלת עסקה ממוצעת כרגע היא 0.00025 דולר בלבד, לשם השוואה עלות ממוצעת לעסקת אתריום עומדת כרגע על כ-46 דולר.

לאור הפופולאריות הגוברת, רבים החלו לכנות את הסולנה כ”מחסל האתריום”, אם כי לדעת מרבית המומחים, זה לא יקרה כל כך מהר (או לא יקרה לעולם).

ערך המטבע סולנה כיום

סולנה הופיעה לראשונה בשוק המטבעות הוירטואליים באפריל 2020 במחיר של בערך 1 $ דולר ליחידה. למרות שה – SOL הושק בבינאנס זמן קצר לאחר מכן, נראה שדבר זה לא השפיע על המחיר שכן המטבע הוריד מערכו והגיע למחיר של 60 סנט ונשאר בטווח זה עד תחילת יולי 2020.

בסוף יולי התגלה כי בורסת מטבעות קריפטוגרפית פופולרית בשם FTX תשיק את Serum, הבורסה המבוזרת שלהם, בבלוקצ’יין של סולנה. זה העלה את מחיר SOL לכמעט 5 $ דולר במהלך החודש שלאחר מכן.
בעת כתיבת המאמר, נכון לאוגוסט 2021 מטבע SOL אחד שווה למעלה מ-40$, ושווי השוק של המטבע הגיע למעל 11 מיליארד דולרים.

וזה המצב נכון להיום:

בנוסף לעליית הערך המדהימה, ניתן לבצע סטייקינג באמצעות המטבע SOL ולהנות מריבית יפה בגין זה אם מאמינים בו לטווח הארוך.

מה יהיה הערך של סולנה בעתיד?

השאלה המתבקשת כרגע היא מה יהיה בעתיד? האם יש למטבע הזה עוד לאן לצמוח?
ובכן, אנחנו נימנע מנבואות ונסקור את היתרונות והחסרונות של המטבע.

יתרונות סולנה

 • ביצועים חזקים – כפי שאמרנו, היכולת של סולנה לעבד כמות עצומה של עסקאות גבוהה בצורה משמעותית מזאת של הביטקוין והאתריום. הסולנה מתמודד בהצלחה עם בעיית הסקלביליות של האתריום ומאפשר פיתוחים דומים.
 • תשואה מעולה– מטבע הקריפטו SOL סיפק עד עכשיו תשואה מדהימה למשקיעים. רבים מהמרים עליו כיורש אפשרי של האתריום.
 • קהילת NFT מפותחת – יש סביב סולנה קהילה חזקה מאוד ב-NFT. אחת מהסיבות לגידול בערך של סולנה ב-2021 הוא התחממות שוק ה-NFT שאנחנו רואים לאחרונה.
 • אקו סיסטם חזק של מפתחים – הפיתוח נעשה בשפות תכנות נפוצות C, C++, Rust. כך שמפתחים מובילים יכולים להצטרף ואכן מצטרפים לפיתוח הקוד הפתוח של סולנה. מה שמבטיח עליונות טכנולוגית ופיתוח פיצ’רים באופן שוטף.
 • הרבה מקום לצמיחה– בסופו של יום תעשיית הקריפטו צעירה. קיימים המון פיצ’רים שונים ומובילי שוק מובהקים. אך בסופו של יום, הפיצ’רים יפותחו ויהיו זהים פחות או יותר אצל כולם. ותהיה נהירה אחרי הפתרונות היעילים והעליונים טכנולוגית. זה מה שמציעה סולנה.

בעיות אפשריות ואיומים

 • עודף ריכוזיות –יש התפשרות היסטורית בטכנולוגיית הבלוקצ’יין בין אבטחה, ביזור וסקלביליות. סולנה נותנת מענה שנראה מעולה, אך אין פיתרון מושלם. בואו נשווה אותה לאתריום. על פי אתר הפרויקט יש כרגע 924 “צמתי אימות” (Validator Nodes) לעסקאות ברשת של סולנה. לאתריום יש כרגע פי 200 יותר. הדרישה לצומת אימות בסולנה גבוהה מאוד מבחינת עצמת חומרה על כן קשה להניח שהמצב ישתנה בקרוב. אמנם קיימת הטענה, שמחירי החומרה יורדים כל הזמן אולם לא נראה שירידת מחירי החומרה צפויה לפתור בעיה זאת בעתיד הנראה לעין.
 • חיכוכים בין מפתחים – אמנם האקו סיסטם משגשג אולם הגעה של כמות עצומה של מתכנתים שמגיעים עם רעיונות שונים מעולמות תוכן שונים, העובדים במתודולוגיות שונות, יוצרת חיכוך תמידי, שלאו דווקא יספק תרומה חיובית לעתיד הפרויקט.
 • מתחרים חזקים – המתחרה הגדול הוא כמובן האתריום שיצר אפקט רשת חזק וקהילה מאוד חזקה מאחוריו. ומתחרים חזקים נוספים כגון: קרדאנו ופולקדוט שעושים את אותו הדבר.

מנועי הצמיחה של סולנה

הערך של מטבע סולנה כבר עלה משמעותית אבל אפשרויות הפיתוח איתו עדיין לא מוצו (או אפילו קרוב לכך) ופוטנציאל הצמיחה הוא אדיר.
יש מתחרים רבים בשוק פיתוחי ה-DeFi אולם ניתן להניח שעיקרון הפארטו יעבוד והמשתמשים יתכנסו במקומות בודדים. פלטפורמות שיציגו עליונות טכנולוגית, מבחינה זאת סולנה היא הימור בטוח.
אמנם אתריום עדיין הפלטפורמה המובילה מבחינת אפקט הרשת והביזור אולם מבחינת פונקציונאליות הסולנה עולה עליה.

ההנחה הנפוצה כרגע, היא ששחקן מסויים עשוי “לגנוב” מהאתריום נתח שוק, זאת עשויה להיות סולנה אבל לא סביר שהאתריום יחוסל כתוצאה מהתחרות. כרגע, השוק מוצף ברעיונות הדורשים יישום באמצעות טכנולוגיות שסולנה ומתחרותיה מציעוות כך שבטווח הקצר-בינוני כל המתחרים צפויים לשגשג.
התפתחות תעשיית הגיימינג מבוססת קריפטו, עשויה להוות זרז נוסף עבור סולנה לתפיסת מקום יותר מרכזי בהשוואה למקומה (הטוב) הנוכחי.

איך קונים סולנה בישראל?

במידה ותחליטו לבצע קניית סולנה, הדרך הפשוטה ביותר היא המרה של מטבעות וירטואליים בסיסיים כגון ביטקוין ואתריום למטבע ה-SOL דרך בורסה בינלאומית כמו בינאנס המעולה.
שם גם תוכלו להשלים את כל מהלך הקנייה באמצעות כרטיס אשראי ישראלי ולהנות מעמלות מסחר אטרקטיביות במיוחד דרך הקישור הבא:

אפשרות נוספת, במידה ומאיזושהי סיבה לא הצלחתם להשלים את הרכישה דרך בינאנס הוא החלפן הבינלאומי צ’יינג’לי שמציע פלטפורמה נוחה ובטוחה בה תוכלו למצוא מטבע זה.

איך מאחסנים את מטבע סולנה?

 1. ארנקים קרים טרזור ולדג’ר. אלו הם ארנקים קשיחים חיצוניים אשר אין להם חיבור ישיר לאינטרנט ולכן הם מאובטחים ביותר. הם תומכים במגוון רחב ביותר של מטבעות.
 2. ארנק תוסף לדפדפף Phantom – ארנק אשר מומלצה על ידי רשת Solana בעצמה. עובד כתוסף לדפדפני אינטרנט.
 3. ארנק למובייל Exodus – ארנק נוסף אשר מומלץ על ידי חברת Solana בעצמה. ארנק לסמארטפון התומך באבטחה מקסימלית למטבעות שלכם.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

יזמים ומשקיעים בולטים

הסיפור של הפרויקט מתחיל בחוף סולנה הממוקם רק 30 דקות צפונית לסן דייגו, שם מייסד ומנכ”ל סולנה אנטולי יקובנקו בילה את רוב חייו בעסקי הטלקומוניקציה. הוא עבד במשך 12 שנים בקוואלקום [1], והיה חלק חשוב בפיתוח הטכנולוגי. יקובנקו שתחילה כרה ביטקוין כתחביב בזמן שפיתח רשת מחשבים בעלת יכולת Deep Learning, הגה את הרעיון של סולנה בשנת 2017.
ביחד עם עמיתו לשעבר מקוואלקום, גרג פיצג’רלד, הם הקימו פרויקט את Solana Labs ואף צירפו כמה עמיתים נוספים לשעבר בקוואלקום, ופרוטוקול סולאנה והמטבע SOL הושק בשנת 2020. חברי הצוות בהחלט מרשימים ומוכרים כ-ראג’ גוקאל, יזם סדרתי בתחום הבריאות ואריק וויליאמס, מדען נתונים בעל תואר בפיזיקה מאוניברסיטת ברקלי ודוקטורט בפיזיקת חלקיקים מאוניברסיטת קולומביה.
עד כה גייסה Solana Labs יותר מ-300 מיליון דולר בסבב בהובלת קרנות הון סיכון אנדרסון הורוביץ ופוליצ’יין קפיטל. גם קרן Alameda Research שהוקמה על-ידי המיליארדר סם בנקמן-פריד, מייסד ומנכ”ל בורסת הקריפטו FTX, השתתפה בסבב.

איך מייסד סולנה רואה את התחרות מול אתריום

אנטולי יקובנקו התראיין לאחרונה והצהיר: “אני שונא את רעיון ‘מחסל האתריום’. אני מפתח קוד פתוח. התפיסה השגויה הגדולה שיש לאנשים בנוגע למיזמים של קוד פתוח היא שאפשר להרוג אותם. אין שום דרך להרוג את האתריום, זה בכלל לא משהו שאנחנו חושבים עליו”.
עם זאת, הוא הציג מטרה שאפתנית הרבה יותר. המתחרה של סולנה לתפיסתו הוא הבורסה, הנאסד”ק ושוק המניות באופן כללי. אותם הוא רוצה להביס באמצעות המיזם הצעיר.
אז שווה לעקוב.

כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע SOL או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *