מטבע שיבא | Shiba Inu (SHIB) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
shiba

שיבא אינו (SHIBA INU (SHIB הוא מטבע וירטואלי המבוסס על אתריום שמציג את שיבא אינו – גזע יפני של כלבי ציד – בתור הקמע שלו. שיבא נחשב באופן נרחב כאלטרנטיבה לדוג’קוין, למעשה, תומכי שיבה אינו מציגים אותו בתור “רוצח הדוג’קוין”.

שיבא ודוג’קוין הם מטבעות שהתחילו בתור בדיחת רשת (meme coins).

אילו הם למעשה מטבעות קריפטוגרפיים הקשורים לנושא כלשהו אך לרוב מושקים כפרודיה או בדיחה פנימית ולא כמוצר דיגיטלי שיש בו תועלת כלשהי. בעוד דוג’קוין הושק בדצמבר 2013, שיבא אינו נוצר באוגוסט 2020 על ידי אדם או קבוצה אנונימית בשם “Ryoshi”.

באוקטובר 2021 הייתה לשיבא עליה במחיר ברמה משמעותית עד כדי כך שהיא כמעט והדביקה את שווי השוק של דוג’קוין שערכו 36.9 מיליארד דולר (נכון ל-31 באוקטובר 2021), לאחר שעברה אותו בשלב מסוים לזמן קצר.

נותר לחכות ולראות אם מטבע שיבה אכן יהפוך ל”רוצח הדוג’קוין” כמו שקהילת התומכים ההולכת וגדלה שלו – המכונה ShibArmy (צבא שיבא) – מצפה. אבל לפחות באוקטובר 2021, עליות המחיר המדהימות של האלטקוין המשוגע הזה גרמו לשיבא לגנוב את אור הזרקורים של הדוג׳קוין.

הרעיון מאחורי מטבע שיבה

העקרונות המנחים של שיבא כתובים ב”Woof Paper”3 (ככל הנראה ״מסמך לבן״), אשר זמין באתר ShibaToken.com [1].

על פי מסמך זה, שיבא פותחה כתשובה לשאלה פשוטה: “מה יקרה אם פרויקט מטבעות דיגיטליים יהיה מנוהל ב-100% על ידי הקהילה שלו?” מייסדה Ryoshi מייחס את מקורותיו ל”ניסוי בבניית קהילה מבוזרת ספונטנית”.

לפי Ryoshi, הכוח של ביזור קולקטיבי יכול לבנות משהו חזק יותר ממה שצוות מרוכז (ריכוזיות של שליטה) יוכל ליצור אי פעם.

הבסיס של צבא שיבא המונה למעלה מ-500,000 חברים מאמץ את עקרונות היסוד שלו, שהם:
– הפרויקט התחיל מאפס, ברוח של יצירת יש מאין;
– הוא לא הוקם מקהילה קיימת או צוות שהוקם מראש;
– אהבה מוצהרת לכלבי שיבה אינו.

מכיוון ש-שיבא הוא טוקן ERC-20 מבוסס אתריום, הוא נוצר בבלוקצ’יין של אתריום ומאוחסן בו, במקום בבלוקצ’יין משלו. Ryoshi מציין במסמך שהוא בחר לבנות את המערכת האקולוגית של שיבא על Ethereum מכיוון שהיא כבר הייתה מאובטחת ומבוססת, וזה איפשר לפרויקט להישאר מבוזר.

המערכת של שיבא

המערכת של שיבא מורכבת משלושת הטוקנים הבאים:

שיבה אינו (SHIB)

זהו המטבע הבסיסי של הפרויקט. החל מאספקה של 1 קוודריליון (שווה ל-1,000 טריליון), Ryoshi נעל 50% ב-Uniswap (למטרות נזילות) ולאחר מכן שלח את ה-50% האחרים למייסד השותף של אתריום, ויטליק בוטרין לשמירה.

במאי 2021, בוטרין תרם יותר מ-50 טריליון מטבעות שיבא, אז בשווי של למעלה ממיליארד דולר, לקרן סיוע ל-COVID-19 בהודו, כאשר המדינה התמודדה עם זן הדלתא של נגיף הקורונה. זמן קצר לאחר מכן, בוטרין גם “שרף״ (כלומר הוציא מזמינות ציבורית לצמיתות) 40% מהאספקה הכוללת של שיבא למה שנקרא ארנק מת.

רצועה (LEASH)

הטוקן השני במערכת של שיבא, Leash מייצג את הקצה השני של הספקטרום של המערכת האקולוגית, עם אספקה כוללת של רק 107,646 טוקנים לעומת טריליונים של שיבא.

עצם (BONE)

העצם משתלבת בין שני הטוקנים האחרים מבחינת אספקת זמינות במחזור המטבע, עם אספקה כוללת של 250,000,000 טוקנים. היא נועדה להיות טוקן ממשל שיאפשר לצבא שיבא להצביע על הצעות עתידיות.

צילום מסך שיבא
מתוך shibatoken.com

אז אחרי שדיברנו על המערכת של שיבא המורכבת משלושה אסימונים: שיבא (SHIB), רצועה (LEASH) ועצם (BONE), המערכת של שיבה אינו כוללת גם:

ShibaSwap

המטרה של פלטפורמת DeFi של ShibaSwap היא לספק מקום בטוח לסחור במטבעות קריפטוגרפיים תוך שמירה על ביזור. SHIB ו-LEASH עדיפים לרכישה ומכירה דרך ShibaSwap.

האינקובטור של שיבא

האינקובטור שואף להעביר את הפוקוס מעבר לצורות אמנות פופולריות כמו ציור, צילום ורינדור דיגיטלי, ולגלות דרכים לכבד יצירתיות ושנינות.

Shiboshis

אלו הם 10,000 Non Fungible Tokens (NFT) שנוצרו על ידי שיבא הכתובים בבלוקצ’יין של אתריום, עם תכונות שונות שהופכות כל Shiboshi לייחודי וניתן לאספנות.

"תנאי" כלבים

בהתאם לנושא הכלב, ה-“Woof Paper” של שיבא הנ”ל משתמש במונחים של כלבים כדי לתאר כיצד ניתן להפיק תשואה ממטבעות שיבה. ב-ShibaSwap, ניתן להשתמש בטוקנים הללו כדי “לחפור” (לספק נזילות), “לקבור” (אסימוני סטייקינג), ואפילו באמצעות “להביא כדור” (להחליף אסימון אחד באחר).

טוקנים המשומשים באסטרטגיות אלה מייצרים תשואות “Woof” בצורה של אסימוני עצם המחולקים לבריכות אסימונים הידועות בשם “Puppy Pools”, על פי ה-Woof Paper.

עבור חובבי מטבעות קריפטוגרפיים, חלק מהפיתוי של מטבעות הממים הוא שהם מביאים גישה לא קונבנציונלית שרחוקה שנות אור מעולם המושגים החשבונאי המסורתי והמשעמם.

איך לקנות שיבא

מדריך ההתחלה המהירה הנמצא ב-ShibaToken.com מפרט את השלבים הבאים עבור קונה פוטנציאלי של אסימוני SHIB או LEASH:

צרו ארנק MetaMask.

שלחו אתריום לארנק שלכם, על ידי קנייה ישירה או העברה מבורסות כמו Binance, באמצעות רשת ERC-20 בעת העברת אתריום.

חברו את ארנק MetaMask שלכם ל-ShibaSwap.

החליפו את האתריום באסימוני SHIB, LEASH או BONE.

שיקולי השקעה במטבע שיבא

השקעה במטבעות קריפטוגרפיים מסוכנת מספיק בגלל התנודתיות האדירה שלהם וחוסר הרגולציה. השקעה במטבעות altcoin/meme מהווה אתגר נוסף בגלל חוסר בידול והעובדה שרוב ערכם מבוסס על מסחר תזזיתי של עוקביהם ההדוקים. להלן מספר שיקולי השקעה עבור המשקיע הפוטנציאלי בשיבה אינו.

מחיר נמוך: גם לאחר העליות האחרונות שלו, שיבא עולה שבריר סנט, כך שאפשר לקנות מיליוני אסימוני SHIB בכמה מאות דולרים. במחיר האחרון של $0.00006485 (נכון ל-31 באוקטובר, 2021), $100 יביאו לך יותר מ-1.5 מיליון אסימוני SHIB.

שימוש מוגבל: בעוד שחסידיו עשויים לציין כי NFTs מבוססי שיבא זמינים כעת ובסיס האתריום שלו עשוי לאפשר יכולות ליצירת חוזים חכמים בעתיד, לשיבא יש כיום שימוש מוגבל מאוד ואין לו מוניטין מספיק אמין עדיין.

מחיר מרקיע שחקים: שווי השוק של שיבא אשר ערכו הוא 35 מיליארד דולר הופך אותו לגדול יותר מחברות S&P 500 רבות שקיימות כבר עשרות שנים ואשר הגדילו את המכירות והרווחים במשך רוב הזמן הזה.

למעשה, השווי המשולב של 79 מיליארד דולר של שיבא ו-דוג’קוין (נכון ל-28 באוקטובר 2021) עלה על שווי השוק של 388 חברות ב-S&P 500. ב-1 באוגוסט 2020, SHIB נסחר ב-0.000000000051 דולר, ונכון לעכשיו הוא הגיע למחיר של $0.00006485 (נכון ל-31 באוקטובר 2021), מה שאומר שהוא קפץ ב-12,715,586%! המשמעות היא ש-$1 שהושקע ב-SHIB ב-1 באוגוסט, 2020, שווה $127,156 ב-31 באוקטובר, 2021.

התשואה מנקרת העיניים הזו פירושה גם ש-שיבא השיג את המטרה של מייסד Ryoshi ליצור יש מאין.

עם זאת, סביר להניח שהרווחים הללו נבעו מהתזזיתיות ספקולטיבית של מדיה חברתית כאשר חובבי מטבעות קריפטוגרפיים מחפשים את הדבר הגדול הבא. אם הבועה תתפוצץ, משקיעים קמעונאיים שהגיעו לשיא עלולים להישאר בלי כלום.

מדוע נקרא מטבע שיבה אינו "רוצח הדוג'קוין"?

לדברי מייסד שיבא Ryoshi, הוא זכה לכינוי “רוצח דוג’קוין” מכיוון שהערך של SHIB הוא “דרוך ומוכן לעקוף את הערך של דוג’קוין”. Ryoshi מוסיף כי גם אם SHIB לעולם לא יגיע ל-$0.01, הפרסום והשימוש של SHIB גורמים לכך שהוא יהיה שווה באופן יחסי יותר מ-דוג’קוין.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *