מטבע פולקדוט | Polka dot (DOT) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
Polkadot

פולקאדוט היא רשת בלוקצ’יין שבאה לפתור בעייה שקיימת בעולם מטבעות הקריפטו כבר מראשיתו – יצירת קשר בין רשתות בלוקצ’יין שונות. הפרויקט שיצא לאור רק במאי של 2020 כבר צבר תאוצה ענקית והיום שווי השוק של המטבע הטבעי של פולקאדוט, ה DOT, נמצא בין עשרת המטבעות הראשונים מבחינת שווי שוק.

אז מה פרויקט פולקאדוט מנסה לעשות? כיצד הוא עושה זאת? למה משמש מטבע ה DOT? ומה היתרונות והחסרונות של הרשת?

תחילת הדרך של Polkadot

פולקאדוט היא פרי יצירתו של גאווין ווד, דמות מכוננת בהיסטוריה המוקדמת של את’ריום. ווד היה מייסד שותף, CTO ראשוני, ומפתח ליבה של Ethereum. הוא קידד את היישום הראשון של הפלטפורמה, כתב את המפרט הפורמלי שלה והמציא את שפת התכנות החכמה של Solidity. ב- 11 בינואר 2016 ווד נפרד מקהילת את’ריום והפנה את תשומת ליבו למיזם חדש שיספק את ההבטחות שלדעת ווד, את’ריום לא יכול היה. על פי ווד, הרעיון המקורי לפולקאדוט הגיע אליו בקיץ 2016 בזמן שהמתין למפרט השבבים של Ethereum 2.0 להתגבש מספיק בכדי להתחיל ליישם אותם. בהנחיית היזם מארק קוטביץ ‘, הוא התחיל לנסות לעצב גרסה חדשה של את’ריום שתהיה פשוטה ככל האפשר. באוקטובר 2016 ווד סיים את הטיוטה הראשונה של הספר הלבן של פולקאדוט.

בקיץ 2017, פיטר צ’אבן מחברת Parity וווד הקימו יחד את הקרן ללא מטרות רווח Web3 כדי לתמוך במחקר ופיתוח של פרוטוקולי תוכנות רשת מבוזרים. אחת התפקידים העיקריים של קרן Web3 תהיה ניהול הכספים שגויסו במכירת המטבעות של פולקאדוט שתוכננה לחודש אוקטובר 2017. מכירת המטבעות, שנערכה בין התאריכים 15-27 באוקטובר 2017, גייסה כ -145 מיליון דולר והפכה אותה לאחת ה- ICO הגדולים ביותר עד אז.

שיגור ראשוני

בלוק הג’נסיס (הבלוק הראשון) של רשת פולקאדוט הושק ב -26 במאי 2020, כרשת Proof-of-Authority (POA). הממשל הוגבל למשתמש העל היחיד שהוחזק על ידי קרן Web3 לצורך הנפקת הפקודות והשדרוגים הדרושים להשלמת תהליך ההשקה. במהלך תקופה זו, מאמתים החלו להצטרף לרשת ולסמן את כוונתם להשתתף בקונצנזוס.

מה הבעיה שפולקאדוט פותרת?

שתי הבעיות העיקריות שמערכות מבוססות בלוקצ’יין צריכות לפתור הן:
1. מדרגתיות – מספר העסקאות בשנייה שהרשת יכולה להתמודד איתה.

 1. ממשל – כיצד הקהילה מנהלת שדרוגים ושינויים בפרוטוקולים.

פולקאדוט שואפת לפתור את שתי הבעיות הללו.

מטבע ה DOT

ה – DOT הוא המטבע הפנימי של רשת פולקאדוט והוא מאפשר למחזיקים בו להשפיע על שינויים פוטנציאללים בקוד בעזרת הצבעה. במידה ותושג הסכמה במהלך ההצבעה, השדרוגים יתבצעו באופן אוטומטי במערכת.

ה- DOT, האסימון הפנימי של רשת פולקדות. אסימון זה מאפשר למחזיקים להצביע על שינויים קוד פוטנציאליים, אשר ישדרגו אוטומטית ברחבי הרשת אם תושג הסכמה.

יתרונות של Polkadot

 1. Polkadot [1] מאפשרת למפתחים להשיק רשתות ויישומים המשתמשים במודל אבטחה משותף, מבלי לדאוג למשוך מספיק כורים או מאמתים בכדי לאבטח רשתות משלהם.
 2. הפראצ’יינס של פולקאדוט יכולים להשתמש בגשרים כדי להתחבר לרשתות חיצוניות כמו ביטקוין ואת’ריום.
 3. פולקאדוט כבר גייסה כמעט 200 מיליון דולר, הפכה לאחד מעשרת המטבעות הראשונים לפי שווי שוק והחלה להשתלב עם רשתות אחרות, כמו Chainlink.

חסרונות של Polkadot

 1. Polkadot מתחרה עם רבים אחרים המנסים ליצור התקשרות חכמה לשימוש כללי הפועלות לפי Proof of Stake כמו Tezos, Cosmos ו Cardano. כאשר גם הגדולה ביותר בשוק, Ethereum, מראה עניין והתפתחות בתחום.
 2. האקרים ניצלו פגיעות קוד בפולקאדוט פעמיים, והוציאו מיליוני דולרים לפני שנעצרו.
 3. מספר מצומצם של פראצ’יינס זמין והמכרזים נמכרים במכירה פומבית, מה שיכול להשאיר אחרים שרוצים להיכנס בחוץ.

מטבעות נוספים שעשויים לעניין אותך:

ההנפקה של DOT

המטבע הוצג לעולם בשנת 2017, אז החברה שחררה כ2.25 מיליון אסימונים לעולם במסגרת ICO וגייסה 145 מיליוני דולרים. מדובר בהצלחה מסחררת שמעידה על אמון השוק ברעיון והצוות מאחורי המיזם. ההנפקה של ה DOT החדש, המטבע שכיום משמש כ DOT, התרחשה באוגוסט של 2020. זאת לא הייתה הנפקה רגילה שכן פשוט כל מטבעות ה DOT הישן הפכו לDOT חדש ונוספו עוד כ 350 אלף מטבעות חדשים.

מאז המחיר עלה בצורה עקבית יחסית, עם תנודות לא משמעותיות יותר מידי. 

בכל אופן, המגמה הכללית היא כלפי מעלה.

מי שהשכיל להשקיע במטבע בתחילת 2021 השיג תשואה של כ 1000% על ההשקעה שלו. לא רע לחצי שנה, נכון?

הודות לעליית הערך המשמעותית שהתרחשה במהלך שנת 2021, נסק שווי השוק של כל המטבעות בסירקולציה ל 4.3 מיליארד דולר. מה שמעמיד מטבע זה במקום מכובד בעשירייה הראשונה של תעשיית הקריפטו.

מתוך אתר coindesk.com

איך מוסיפים את המטבע לפורטפוליו?

מטבע ה DOT משמש בעיקר כדי להשפיע על שינויים אשר יקרו ברשת ה Polkadot עצמה. אך המטבע עצמו, בין אם אתם מעוניינים להיות חלק מרשת הפולקאדוט או לא, מעניין לא פחות. עם אחד מה ICO הגדולים ביותר בתולדות הקריפטו, ועלייה מרשימה מתחילתו הכוללת את הגיעו של המטבע לעשרייה הפותחת מבחינת שווי השוק, שווה להבין איך אפשר להשיג את המטבע בישראל.

איך קונים את המטבע בישראל?

 1. שיטה ראשונה היא קנייה של המטבע דרך אנשים אחרים אשר מחזיקים בו כבר לפני. תוכלו למצוא אנשים כאלה בקבוצות בפייסבוק הקשורות לקריפטו ובפורומים שונים. 
 2. דרך שנייה והפשוטה ביותר היא המרה של מטבעות בסיסיים אשר בבעלותכם, כדוגמת ביטקוין או אתריום והמרתם למטבע ה DOT. תוכלו לעשות זאת דרך בורסות חליפין בינלאומיות כגון Binance.
 3. תוכלו לקנות גם דרך החלפן צ’יינג’לי.

ארנקים מומלצים

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

 1. במקום הראשון הם תמיד הארנקים הקרים. ארנקים קשיחים כגון טרזור או לדג’ר. הם חיצוניים לאינטרנט ואינם חשופים לסכנות הרבות שארנקים שנמצאים על המחשב או הסמארטפון שלכם חשופים להם.
 2. ארנק חם של Parity Singer – בעזרת הארנק הזה תוכלו להפוך את הסמארטפון שלכם לסוג של ארנק קר – ניתן להשתמש בו אופליין. 
 3. ארנק PolkaWallet – האפליקציה הרשמית של פולקאדוט לסמארטפון שלכם. ניתן להשתמש בו כארנק קר או חם כאחד, בזכות היכולת שלו להשתמש בטכנולוגיית QR בנוסף לחיבור לאינטנרט.
 4. ארנק AtomicWallter – אחד מהארנקים החמים המוכרים ביותר אשר משתמשים בו מיליוני אנשים. ניתן להוריד אותו למחשב בקלות והוא תומך בלמעלה מ-500 מטבעות וירטואליים שונים.

 

כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע DOT או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
בנאדם באפלה
מי זה סטושי נקמוטו?

רקע סאטושי נאקאמוטו הוא השם שנבחר על ידי הגורם, או הגורמים, העומדים מאחורי המצאתו, שימושו, ומפרטו של הביטקוין. סאטושי לכאורה

קראקן לוגו
מדריך: בורסת קראקן (Kraken)

קראקן היא בורסת מטבעות קריפטוגרפיים מובילה וותיקה שפועלת עוד משנת 2011, שמאפשרת קנייה, מכירה והחלפה של רשימה ארוכה של עשרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *