מה זה NFT?

תוכן עניינים
NFT

הקדמה

אם אתם מוצאים את עצמכם נתקלים יותר ויותר במושג NFT ורוצים להיות בעניינים, להבין במה מדובר ולדעת כיצד זה קשור לעולם הקריפטו (או ליתר דיוק להכיר דוגמא נפוצה של טכנולוגיית הקריפטו חוץ מייצור המטבעות), מאמר זה יענה על שאלות אלו.
מעבר לסקירה הטכנולוגית, נביא מספר פרויקטים מעניינים מעולמות שונים, העושים שימוש בטכנולוגיה החדישה.

ראשית, מה זה בכלל NFT? משמעות הקיצור היא אסימון בלתי ניתן להחלפה.

ככלל, כאשר מדובר על אסימונים אלו, מדובר על ערכים ייחודיים בבלוקצ’יין. נכון להיום, אסימונים אלו נסחרים בעיקר בבלוקצ’יין של את’ריום. אסימון מוגדר כבלתי ניתן להחלפה אם לא ניתן ליצור לו עותק דומה בעל חתימה דומה.

לצורך השוואה, מטבע פיזי כלשהו אכן ניתן להחלפה. אני יכול להציע מטבע של שקל אחד עבור שקל אחר, ומבחינתי ערך המטבע שהעברתי לא השתנה.

לעומת זאת, כאשר מדובר על אסימון כנ”ל, לערכו של האסימון יש חתימה קריפטוגרפית ייחודית, שלא ניתנת לחיקוי. לצורך האנלוגיה, אם נעיין בקלף אספנות, ניווכח כי ניתן לשכפל את הקלף עצמו, אך לא ניתן להעתיק את המבנה האטומי שלו.

מנגנון הפעילות

לאחרונה, עלה השימוש באסימונים אלו כדי לסחור בעזרתם ביצירות אמנות דיגיטליים. לדוגמה, באותה מידה שניתן לסחור בציור של אמן מפורסם, כעת ניתן גם לסחור בגיף של ה – Nyan Cat, במים של Bad Luck Brian, ועוד.

למעשה, המוכר של יצירת האמנות מעמיד את יצירתו או רכושו למכירה במכירה פומבית באחת מהפלטפורמות המפורטות בהמשך, מכריז על מחיר בו הוא מוכן למכור את הפריט, וכך מתחיל את המכירה. כיום נסחרים מגוון פריטים כ NFT, ביניהם גיפים, מימים, סרטונים, ואף ציוץ מטוויטר. למעשה, ניתן בלחיצת כפתור להיות הבעלים הבלעדיים של יצירת אמנות או פריט אספנות כלשהו, מבלי שיהיה לידכם בכלל.

מסחר ב NFT מתקיים כיום במספר פלטפורמות, ומסודרות להלן לפי גודל:

  1. OpenSea [1]
  2. Rarible
  3. SuperRare
  4. Foundation
  5. Atomic Market

פרקטית, על מנת לסחור ב NFT, תצטרכו ארנק דיגיטלי אליו תקבלו את הכסף מהמכירה, או שממנו תוכלו לקנות את אשר תרצו. הארנקים הידידותיים ביותר למשתמש הם הארנקים Trezor ו Ledger.

דוגמאות

מספר מכירות ה NFT ביוני 2021 הסתכמו בכ 90,000 מכירות סה”כ, כאשר מתוכן כ 30,000 הן ‘מכירות חוזרות’, כלומר מכירה שאינה ‘יד ראשונה’. חשוב להתעכב על הנושא, מכיוון שכאן בעצם משקיע חיצוני יכול להרוויח את כספו בשוק החדש הנ”ל.

העסקאות הבולטות בעולם ה NFT הן:

  1. מכירה של יצירת אמנות של האמן Beeple בשם Everydays: The First 5000 Days, בשווי של 69 מיליון דולר.
  2. מכירה של ציור מפוקסל של חייזר בשם Cryptopunk #3100, בשווי של 7.58 מיליון דולר.
  3. מכירה של ציור מפוקסל של חייזר עם כובע בשם Cryptopunk #7804, בשווי של 7.57 מיליון דולר.
  4. מכירה של יצירת אמנות נוספת של האמן Beeple המתארת את מסע הבחירות האמריקאיות בשנת 2020, בשווי של 6.6 מיליון דולר
  5. מכירה של הציוץ הראשון בטוויטר – הציוץ של מייסד האתר בו בדק את פעילות האתר, בשווי של 2.9 מיליון דולר.

סחר ב NFT

ניתן לעשות אנלוגיה בין מסחר ב NFT לבין מסחר ביצירות אמנות. למשל, לאחרונה נמכר הציור המפורסם Salvator Mundi של דה וינצ’י בשווי של 475 מיליון דולר.

בעסקה הזאת בעצם נקנה הציור המקורי של הצייר, אך לא זכויות היוצרים. עדיין ידוע כי דה וינצ’י הוא הצייר מאחורי יצירת האמנות. כמו כן, עדיין ניתן לקנות העתקים של הציור המפורסם. כך, ניתן להגדיר מסחר ב NFT כמסחר ביצירות אספנות מסוגים שונים.

מובן מאליו כי במקור, היצירה לא הייתה שווה את ההון שבעבורה היא נסחרה לאחרונה. לכן, במידה והייתם קונים אותה מוקדם ומוכרים אותה היום, היה ניתן להרוויח אחוזים לא מעטים במכירה זו.

דוגמא נוספת היא קניית ה NFT של הציור Morons של אמן הרחוב בנקסי. לאחר הקנייה, הציור עצמו נשרף, אך שווי ה NFT לא השתנה, שכן מראש לא היה מקושר ליצירה עצמה, אלא לבעלות עליה, ועל הערך הדיגיטלי שלה.

כיצד ניתן להרוויח מזה כסף

למקרה שעולה אצלכם עכשיו התהייה ניתן לעשות מזה כסף.

למשקיעים, ניתן להרוויח ממסחר ב NFT ע”י זיהוי של יצירת אמנות או פריט אספנות כלשהו כבעל ערך גבוה יותר מכפי שהוא נסחר כיום, וכידוע, לקנות במחיר נמוך ולמכור במחיר גבוה.

לאמנים, ניתן להרוויח ממסחר ב NFT בצורה די ברורה – מכירה של יצירות אמנות. ציירים, גרפיקאים, מוזיקאים, יכולים להעלות את הקובץ של היצירה שלהם למכירה פומבית, ולחכות למרבה במחיר. בנוסף, ניתן להרוויח גם ממכירות חוזרות. כלומר, ניתן להרוויח לא רק מהמכירה הראשונה, אלא גם לקבל אחוזים מכל מכירה של היצירה גם לאחר מכן.

ליזמים, בעלי עסקים, וכל מי שבבעלותו פריט אספנות כלשהו, ניתן למכור אותו גם כן במכירה פומבית כזו. בעלות בפריט אספנות היא לא תמיד דבר מובן מאליו, שכן אנשים אוספים מגוון דברים. דוגמא בולטת היא מכירה של הציוץ הראשון בטוויטר בקרוב ל3 מיליון דולר. במידה ויש בבעלותכם פריט ייחודי כלשהו, כדאי לבדוק את שוויו.

תשלום בכרטיס אשראי

שווי שוק

שוק ה NFT צמח צמיחה מהירה כאשר שילש את שוויו ב2020 לשווי של 250 מיליון דולר. רק בשלושת החודשים הראשונים של 2021, נמכרו NFT בשווי של כ 200 מיליון דולר. ניתן לייחס את העלייה החדה הזו לטרנד הגובר להישענות הציבור על שווקי קריפטו.

ע”פי כתב העת של בלומברג, באפריל האחרון, העלייה החדה בקניות של NFT התמתנה, ועל כן קיימת ירידה במחירי האסימונים.

היסטוריה

המכירה הראשונה של NFT התקיימה ב2015, שם הועמדו למכירה חלקים ממשחק. רוב החלקים לא נמכרו במכירה הפומבית של 2015, אך בצורה המקובלת לעולם הקריפטו, עלייה חדה בהתעניינות בעולם ה NFT השנה גרמה לכך שכל חלקי המשחק נמכרו בשווי של למעלה ממיליון דולר.

ב 2017, הבלוקצ’יין של אית’ריום קיבל תיעדוף על פני הבלוקצ’יין של ביטקוין בתחום ה NFT, שכן בבלוקצ’יים של אית’ריום קיימת באופן מובנה אפשרות ליצירת אסימונים מבלי לערב גורמי צד שלישי לדוגמת Counterparty. כך, מרבית עסקאות NFT מתקיימות כיום על גבי אית’ריום.

ב 2017, הסטודיו האמריקאי Larva Lab שיחרר את פרויקט CryptoPunks, פרויקט שנועד למסחר של דמויות מצוירות על הבלוקצ’יין של אית’ריום.

מאוחר יותר באותה השנה, פרויקט נוסף בשם CryptoKitties בו שחקנים מאמצים, מגדלים וסוחרים בחתולים וירטואלים הפך לויראלי ומספר חתולים נמכרו בשווי של מעל 100,000 דולר.

ב 2018, משחק בשם Decentraland, עולם וירטואלי מבוסס בלוקצ’יין, גייס 26 מיליון דולר ב ICO, והחזיק כלכלה פנימית בשווי של 20 מיליון דולר נכון לספטמבר 2018.

NFT ב-N.B.A

ה-NFT מגיע גם למיינסטרים. ליגת ה-נ.ב.א ידועה בנטייה לאמץ טרנדים חדשים על מנת לפתוח ולפתח שווקים חדשים. כך גם במיזם ה-NFT החדש, הם מציעים לאוהדים לקנות וידאו עם קטעי משחק אייקוניים של השחקנים האהובים עליהם. ובעצם להפוך לבעלים של הרגע. וזה עובד. מתפתח סחר ענף סביב הנושא.

בתחילת 2020, פותח פרויקט NBA TopShot, פרויקט בו נמכרו אסימונים המקושרים לפריטי אספנות של כדורסל. פריטים אלו הם בין השאר קטעי וידיאו ממשחקים, ואמנות וירטואלית שקשורה לענף. כך, נבנתה רשת מסחר שסוחרת בבעלות על רגעים בולטים ממשחקי ה NBA.
הפרויקט נבנה על גבי Flow, בלוקצ’יין חדשני ויעיל יותר מזה של אית’ריום. בסוף אותה שנה, הפרויקט שוחרר לציבור וצבר מכירות בשווי 230 מיליון דולר נכון לפברואר 2021.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
ספל ביטקוין
קניית ביטקוין עמלה נמוכה

קניית ביטקוין התבררה כמאוד רווחית עבור מי שעשה זאת עד היום. מלבד הרצון להרוויח כמה שיותר אנחנו גם רוצים לשלם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

× מבצע: 15 דקות שיחת לימוד/יעוץ בחינם!
דילוג לתוכן