מטבע דאש | Dash (DASH) | סקירה [2022]

תוכן עניינים
dash

Dash הוא בלוקצ’יין המבוסס על קוד פתוח ומטבע קריפטוגרפי המתמקד בהצעת רשת תשלומים גלובלית מהירה וזולה שהיא מבוזרת באופייה. על פי הנייר הלבן של הפרויקט, Dash מבקש לשפר את הביטקוין על ידי מתן פרטיות חזקה יותר ועסקאות מהירות יותר.

דאש, ששמו מגיע מ”מזומן דיגיטלי”, הושק בינואר 2014 כמזלג של Litecoin (LTC), מאז עלייתו לאוויר, דאש גדל וכולל תכונות כגון רשת דו-שכבתית עם צמתים מתומרצים, כולל ״צמתי מאסטר״ וניהול פרויקטים מבוזר; InstantSend המאפשר תשלומים מסודרים באופן מיידי, ChainLocks מה שהופך את הבלוקצ’יין של Dash לבלתי משתנה באופן מיידי; ו-PrivateSend המציע פרטיות אופציונלית נוספת עבור עסקאות.

מי הם המייסדים של דאש?

Dash הוקמה על ידי מפתחי התוכנה אוון דאפילד וקייל הגן. הפרויקט נקרא במקור  Xcoin, ושינה את שמו לDarkcoin  שבועיים לאחר מכן לפני מיתוג מחדש ל-Dash  במרץ 2015 במאמץ לשנות באופן חיובי את תדמיתו.

 לפני השקת דאש, דאפילד היה מפתח תוכנה עם ניסיון בפיננסים, מתקופת עבודתו ב Hawk Financial Group  וכן ביחסי ציבור, לאחר שפיתח אלגוריתמי למידת מכונה ומנועי חיפוש. הוא הגה את דאש לראשונה ב-2012 כדרך להוסיף עוד אנונימיות לביטקוין – ומכאן, במקור כינה אותו  Darkcoin. דאפילד טען שהוא התחיל את זה כתחביב, וקודד אותו בסוף שבוע אחד בלבד. דאפילד שימש כמנכ”ל של Dash Core Group –  החברה התומכת בהמשך הפיתוח, האינטגרציות ופעילויות אחרות של דאש – עד דצמבר 2017, אז פרש מתפקידו כדי להתמקד ביוזמות אסטרטגיות אחרות.

 הגן היה שותף בכתיבת המסמך הלבן המקורי של Darkcoin לצד דאפילד. עם זאת, הוא עזב את הפרויקט בתחילת דצמבר 2014.

מה מייחד את דאש?

לפי אתר האינטרנט שלה [1], המטרה של Dash היא “להיות המטבע הקריפטו הממוקד בתשלומים הידידותי למשתמש וניתן להרחבה בעולם”. כדי להשיג זאת, הפרויקט מסתמך על רשת צמתי מאסטר שהם שרתים המגובים בבטחונות המוחזקים ב-Dash שנועדו לספק שירותים מתקדמים בצורה מאובטחת וניהול על מערכת ההצעות של Dash. בתמורה לחלק מתגמול החסימה, צמתי המאסטר מספקים שכבה שנייה של שירותים לרשת. הם מאפשרים פונקציות כגון InstantSend, PrivateSend ו-ChainLocks.

Dash משווקת הן למשתמשים בודדים והן למוסדות, לרבות סוחרים, שירותים פיננסיים וכאלה שצריכים לבצע העברות בינלאומיות. באוקטובר 2020, Dash Core Group דיווחה כי היעדים האסטרטגיים שלה להתקדם כוללים את בניית המערכת האקולוגית והמותג שלה, הבטחת משתמשים מרוצים וקידום הטכנולוגיה שמאחורי הרשת.

מערכת הממשל של דאש, או האוצר, מחלקת 10% מתגמולי הבלוק עבור פיתוח הפרויקט בצורה תחרותית ומבוזרת. זה איפשר יצירת ארגונים רבים במימון, כולל Dash Core Group כמו כן, קרן דאש, הדוגלת באימוץ המטבע הקריפטוגרפי, מקבלת תרומות ומציעה חברות בתשלום של יחידים ומוסדיים.

כמה מטבעות יש במחזור?

המספר המרבי של אסימוני Dash שניתן להנפיק הוא 18,921,005. עם זאת, נתון זה תלוי בסופו של דבר באופן שבו הממשל מחליט להקצות את 10% מהתגמולים השמורים להצעות תקציב. אם אף אחד לא היה מוקצה אי פעם, רק 17,742,696 DASH היו נפלטים אי פעם. אסימוני Dash חדשים נוצרים באמצעות אלגוריתם כרייה הוכחת עבודה שבו קצב פליטת האסימונים מופחת ב1/14, או כ-7%, כל 210,240 בלוקים, או בערך כל 383 ימים.

כ-45% מה-DASH החדש מוענקים לכורים, 45% לצמתי מאסטר ו-10% למימון הצעות עתידיות. באוגוסט 2020 אושרה הצעה שתשנה, ברגע שתכנס לתוקף, את יחס המטבעות המוענקים לכורים ול-צמתי מאסטר מ-50/50 ל-40/60, בהתאמה.

בתוך 48 השעות הראשונות של השקת דאש, נכרו כ-2 מיליון מטבעות, שחרגו משמעותית מלוח הפליטה המתוכנן. Dash הוצא במקור מLitecoin שסבל מבעיה דומה בהשקתו עקב באג באלגוריתם התאמת הקושי שלו. למרות שתועד היטב ש-Dash ירש את הבאג מ-Litecoin, בכל זאת, היו ספקולציות נרחבות לגבי האם הכרייה המהירה שהתקבלה הייתה מכוונת כדי להועיל לכורים מוקדמים.

כיצד מאובטחת רשת Dash?

Dash משתמש ברשת דו-שכבתית כדי לאבטח את העסקאות שלו. הרובד הראשון מורכב מצמתים שמבצעים פעולות כרייה תחת פרוטוקול קונצנזוס של הוכחת עבודה, כלומר הם מתחרים בפתרון בעיות קריפטוגרפיות מורכבות ולפחות 51% מהצמתים חייבים לאשר עסקה כדי שהיא תתווסף לבלוקצ’יין.

אלגוריתם הPoW המשמש את Dash נקרא “X11” – אלגוריתם גיבוב מותאם אישית שפותח על ידי מייסד דאפילד, המשתמש ברצף של 11 אלגוריתמי גיבוב. על פי התיעוד של דאש, X11 הוא “אחד מהhashs ההצפנה הבטוחים והמתוחכמים יותר בשימוש על ידי מטבעות קריפטוגרפיים מודרניים”.

הרובד השני מורכב מצמתי מאסטר הפועלים תחת אלגוריתם קונצנזוס של הוכחת שירות, בו מדורגים צמתים על סמך ההיסטוריה שלהם של מתן שירותים טובים לרשת. Masternodes מפקחים על הרשת ויש להם את הכוח לדחות בלוקים חדשים שנוספו על ידי צמתים אם הם אושרו באופן לא תקין. הם גם מאפשרים את תכונת הChainLocks של Dash שמגבירה את האבטחה מכיוון שבכל 12 שעות, קבוצה של צמתי מאסטר צופה ומאשרת את כל הבלוקים החדשים שנוספו לבלוקצ’יין. המפתחים של Dash הצהירו שזה מגן על הרשת מפני 51% מהתקפות.

היכן ניתן לקנות Dash (DASH)?

כאחד ממטבעות האלטקוינים הפופולריים יותר, ניתן לרכוש את Dash ברוב הבורסות הגדולות של מטבעות קריפטוגרפיים, כולל קרקן ובינאנס.
ניתן לסחור בו כנגד מטבעות פיאט, מטבעות קריפטוגרפיים כגון ביטקוין ואתריום, ומטבעות יציבים כגון Tether (USDT) ו-USD Coin (USDC). ניתן לקנות ולמכור אותו בשווקים נקודתיים ובשווקי נגזרים.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
תוצרי הבלוקצ'יין
מהו מסחר סווינג בקריפטו?

מסחר סווינג זו אסטרטגיית מסחר ידועה הכוללת מינוף רווחים לטווח קצר עד בינוני של נכס נתון. באופן כללי, למסחר יש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *