מטבע קרדנו | Cardano (ADA) | סקירה מלאה

תוכן עניינים
Cardano

Cardano הפכה לאחד מהנכסים הצומחים ביותר בעולם הקריפטו, מטבע קרדנו ADA, מימש את מקומו כאחד מעשרת המטבעות הוירטואליים המובילים על ידי שווי שוק מאז הקמתה בשנת 2015. רשת Cardano בולטת בקרב עמיתיה בשל הדגש שלה על עבודת מחקר מעמיקה בכל מה שנוגע לעיצוב, תוכנה, אבטחה וקידמה. הטכנולוגיה שלה ממשיכה להתפתח במהירות מהירה ומטרתה לעקוף בלוקצ’יינס גדולות רבות בבניית אקוסיסטם של בלוקצ’יינס. קרדנו מגדירה את עצמה כ”דור שלישי של בלוקצ’יין”, שכן ביטקוין הוא הדור הראשון ואתריום היא הדור השני. 

איך החברה צמחה למקום כל כך מרשים? מי עומד מאחוריה? למה משמש המטבע שלה? והאם למרות הטכנולוגיה המתקדמת שלה, לקרדנו יש חסרונות?

תחילת הדרך של קרדנו (Cardano)

אחד ממייסדי חברת Ethereum, צ’רלס הוסקינסון, החל את פיתוחה של Cardano בשנת 2015 ובסופו של דבר השיק את הפלטפורמה בשנת 2017. בעקבות חילוקי דעות עם צוות קרן Ethereum בנוגע למשילות, החל הוסקינסון את Cardano עם עמיתו לשעבר ג’רי ווד.

Cardano נתמכת על ידי חברת Input Output Hong Kong (IOHK), בראשותו של הוסקינסון. עם צוות מפתחים שמפוזר ברחבי העולם IOHK שואפת לקצר את הזמן בין המחקר האקדמי ליישומו בתעשיית הבלוקצ’יין.

הוסקינסון חושב שמטרתה של קרדנו היא “לספק מערכת אקולוגית מאוזנת וקיימת יותר”  למטבעות וירטואליים . ADA הוא המטבע הדיגיטלי היחיד בעל “פילוסופיה מדעית וגישה מונחית מחקר” ועובר תהליכי ביקורת עמיתים קפדניים על ידי מדענים ומתכנתים באקדמיה.

בדומה ל- Ethereum, ניתן להשתמש ב- Cardano ליישומים דומים, כולל חוזים חכמים, ומטרתה להפוך למערכת מבוזרת. קרדנו ממנה גם ארגון ללא כוונת רווח, קרן קרדנו, התומך במחקר ופיתוח הפרוטוקול, כמו גם בהרחבת הקהילה.

כיצד רשת Cardano עובדת?

רשת הבלוקצ’יין של Cardano מתמקדת באפשרות הפעלת עסקאות עבור מטבע ה- ADA המקורי שלה. מפתחים מסוגלים גם לבנות יישומים מבוזרים על הבלוקצ’יין.

לבלוקצ’יין שתי שכבות, כולל שכבת ההתיישבות של קרדנו ( Cardano Settlement Layer ) ושכבת החישוב של קרדנו ( Cardano Computation Layer ). הראשון משמש להעברת ADA בין חשבונות ולרישום עסקאות. שכבת החישוב של Cardano מכילה חוזים חכמים שמפתחים ויוזרים משתמשים בהן לבניית תוכנית שמעבירה כספים.

הלב של כל פלטפורמת בלוקצ’יין הוא האלגוריתם שבו היא משתמשת ליצירת בלוקים ואימות עסקאות. Cardano משתמשת ב- Ouroboros, אלגוריתם המשתמש בפרוטוקול Proof of Stake (PoS) כדי לכרות בלוקים. הפרוטוקול נועד להפחית את השימוש באנרגיה בתהליך ייצור הבלוקים. הוא עושה זאת על ידי ביטול הצורך בכוח hash – האנרגיה בה המחשב משתמש לפתירת בעיות ואלגוריתמים, אשר אלו מרכזיים לתפקודו של אלגוריתם הוכחת העבודה  Proof of work (PoW) המשמש את הבלוקצ’יין של ביטקוין.

מנגנון הקונצנזוס

מנגנון הקונצנזוס של Cardano המאפשר לה לאמת עסקאות נקרא Ouroboros. הוא מאפשר להוסיף בלוקי בראשית (Genesis blocks) ובלוקים עיקריים לבלוקצ’יין. בלוקי בראשית כוללים בתוכם את רשימת כל הבלוקים המשויכים ל”עידן” מסוים (Epoch) – מסגרת זמן כוללת – והבלוקים העיקריים מכילים את כל פרטי העסקאות, כולל עדכוני תוכנה והצבעות בנעשו במערכת.

הזמן מתחלק לעידנים ולמשבצות תחת מנגנון הקונצנזוס של אורובורוס, כל משבצת היא מרווח של 20 שניות בתוך עידנים. במהלך כל אחת מן המשבצות, מנהיג מוקצה באופן אקראי והוא אחראי לבחירת הבלוקים אשר יתווספו לבלוקצ’יין. 

מטבעות דיגיטליים נוספים שיכולים לעניין אותך:

יתרונות של רשת קרדנו

 1. מאחורי הרשת עומדים מומחים – מקים החברה, צ’רלס הוסקינסון היה אחד ממקימי אתריום, הרקורד שלו מרשים ומלבדו יש עוד מומחים רבים בצוות קרדנו.
 2. היא מגובה על ידי האקדמיה – הזכרנו למעלה, קרדנו היא אחת מהרשתות היחידות שזוכות לביקורות ובדיקות מקיפות של אקדמאים בתחום. דבר זה מאמת את איכותה של הרשת.
 3. מהירות ביצוע עסקאות גבוהה ביותר – נכון להיום, ביטקוין יכולה לבצע בין 4-5 עסקאות בשנייה, אתריום כ – 20. קרדנו מבטיחה שכאשר תגיע למספיק משתמשים, מהירות ביצוע העסקאות שלה יכולה להגיע למיליון עסקאות בשנייה. דבר שעוד לא נראה בעולם הקריפטו.
 4. Cardano משתמשת בפרוטוקול ההוכחה Proof of Stake המבטיח בטיחות מוכחת מתמטית. לאור המספר המוגבר של מתקפות סייבר בתחום הקריפטו, אין ספק שהאבטחה היא קריטית.

חסרונות של רשת ה Cardano

 1. קרדנו עדיין בתהליכי פיתוח – למרות היותה מגובה על ידי צוות של אקדמאים, קרדנו עדיין בשלבי פיתוח, ולוקח לה לא מעט זמן.
 2. למרות שקיום של מערכת הצבעה פתוחה בה ניתן להציע שידרוגים למערכת והצביע בעד או נגד היא גורם מושך – יש בעיה אחת עם הדבר הזה. מחזיקי מטבעות ADA אינם בהכרח אנשים המבינים בתחום הקריפטו והטכנולוגיה שמאחורי זה, ועולים להצביע להחלטה בלתי סבירה.
 3. כמו כמעט כל מטבע אחר, ישנו סיכון השקעה. קרדנו יכולה להיעלם בכל יום וההבטחה שהיא תתקיים לנצח לא קיימת. 

מטבע קרדנו ADA - הנפקה והתפתחות שווי השוק

המטבע הטבעי של קרדאנו ADA נקרא על שם עדה לובלייס, מתמטיקאית מהמאה התשע עשרה שהוכרה כמתכנתת המחשבים הראשונה ובתו של המשורר לורד ביירון. הרשת קראה ל-ICO הראשון הגדול שלה “ביירון”, אשר יצא לאור בספטמבר של 2017, שם החברה גייסה למעלה מ 62 מיליון דולר, כאשר כל מטבע עלה כ 0.002 דולר.

במשך חודשיים, ADA נשאר מתחת לרדאר ולא התרחשו הרבה תנועות סביב הרשת. כך היה עד נובמבר של 2017, כאשר המטבע התחיל לזכות בפופואלריות. מאז, שווי המטבע עלה בלמעלה מ 1500%, ונכנס לרשימת עשרת הגדולים מבחינת שווי השוק. כיום, המטבע שווה כ 1.5 דולר, ושווי השוק שלו עומד על למעלה מ 50 מיליארד דולר.

מי שהיה חכם להשקיע ב ADA בתחילת השנה, היה זוכה לתשואה של כ 750%.

כל בעל ADA מחזיק גם במניות ברשת Cardano. ניתן לבצע staking ל ADA, שיטה פופואלרית המחליפה את הגישה המסורתית הנקראית proof of work. על ידי סטייקינג של מטבעות ADA ב”בריכה” של מטבעות, משתמשים יכולים להגדיל את הסיכוי שלהם לקבל תגמולים. עם הזמן, ADA תהיה שמישה גם למגוון רחב של יישומים ושירותים בפלטפורמת Cardano.

Cardano
ADA / USD
$0.53
-0.89%
Rank: # 8
1H change: 0.33%
24H change: -0.89%
7d change: 1.62%
30d change: 15.94%
Market Cap: $17.83 Billion
24H High/Low $0.55/$0.52

איך מוסיפים את ADA לפורטפוליו?

מטבע ADA הוא מטבע מסקרן שנמצא במקומות הראשונים מבחינת שווי השוק כבר תקופת זמן ארוכה. רשת Cardano היא חידוש בעולם הקריפטו ומנסה לבצע ולשפר דברים רבים שנראה שרשתות הבלוקצ’יין הקודמות לה לא מצליחות לעשות בצורה כזאת טובה.
אז איך משיגים את המטבע בישראל והופכים להיות חלק מרשת ה Cardano?

קניית מטבע קרדנו בישראל

 1. השיטה הראשונה והקלה ביותר היא למצוא אדם אחר אשר מחזיק במטבעות ADA. תוכלו לבצע קנייה ישירה ממנו, עם מחיר שתסכימו עליו שניכם.
 2. השיטה השנייה פשוטה לא פחות והיא המרה של מטבעות דיגיטליים בסיסיים שקיימים אצלכם למטבע ADA. לדוגמה המרה של ביטקוין לADA בסכום המבוקש. תוכלו לבצע דבר זה דרך בורסות חילופין בינלאומיות כגון binance.
 3. גם ADA תוכלו כמו מטבעות אחרים לקנות בכרטיס אשראי בקנייה ישירה דרך אתרים כגון binance.

ארנקים מומלצים ל ADA

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

 1. לפני הכל עומדים הארנקים הקרים, בראשם לדג’ר וטרזור. ארנקים שאינם מחוברים לאינטרנט ולכן האבטחה שלהם היא מקסימלית כאשר זה מגיע למטבעות הוירטואליים שלכם ולמפתחות הוירטואליים שלכם.
 2. ארנק דסקטופ Daedalus Wallet, ארנק המיוצר על ידי חברת IOHK, אשר אחד המקימים של קרדנו הוא חלק ממנה. ארנק בטוח לדסקטופ המחשב שלכם.
 3. ארנק מובייל Yoroi אשר מיוצר על ידי חברת Emurgo, שותפה ותיקה של רשת קרדנו. הארנק הדיגיטלי הזה עובד בצורה מעולה במערכות האנדרואיד וה- [1] iOS, אך אפשר להוסיף אותו גם כתוסף לדפדפן כרום ודפדפני אינטרנט אחרים.

כל האמור אינו מהווה המלצה להשקעה במטבע ADA או בכל מטבע קריפטו אחר. תוכן עמוד הינו למטרות לימוד והעשרת הידע בתחום.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
ארנק אתריום
ארנקי אתריום מומלצים

על מנת לאחסן את המטבע הנפוץ אתריום מומלץ להצטייד בארנק מתאים. קיימות מספר אפשרויות מתאימות: ארנקי נייר, ארנקים למובייל, ארנקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *