מטבע ריפל | Ripple (XRP) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
ריפל

המטבע הקריפטוגרפי XRP של Ripple הינו המטבע השלישי בגודלו אחרי הביטקוין והאת’ריום. שוויו הכולל נכון לאמצע שנת 2021 נסק ללמעלה מ-139 מיליארד דולר, הודות לזינוק אדיר מאז תחילת השנה. במאמר זה נסקור את המטבע ואת הטכנולוגיה העומדת לצידו, נעבור בקצרה על העבר שלו, יתרונותיו (או הסיבות מדוע כדאי להוסיפו לפורטפוליו שלכם) וחסרונותיו והביקורת כלפיו.

מה זה ריפל Ripple?

אז קודם כל נעשה סדר בשמות, שלעיתים נוטים להשתמש בהם בצורה הפוכה או לא מדוייקת בהתייחס למטבע ולחברה שיצרה אותו.
ריפל Ripple הוא שם החברה ורשת התשלומים, שעושה שימוש במטבע קריפטוגרפי שנקרא XRP . החברה הוקמה במקור עוד ב-2004 כפלטפורמה שניסתה למנף את כוחן של הרשתות החברתיות לטובת הלוואות חברתיות. אולם מיזם זה לא הצליח להתרומם.

Ripple ריפל משנה כיוון

בשנת 2012, עם עליית קרנם של המטבעות הקריפטוגרפיים, החברה שינתה מסלול והפכה ל- OpenCoin – רשת להעברת כספים במטרה לאפשר לעסקים גדולים וחברות שירותים פיננסיים לשדרג את תהליך העברת הכספים, בהתבסס על טכנולוגיית הבלוקצ’יין (תוכלו לקרוא בהרחבה ולהכיר את הבלוקצ’יין במאמר ייעודי). XRP, המטבע הקריפטוגרפי שלה, הושק באותה שנה. מטרת ה- XRP הייתה לשמש מתווך בהחלפה בין שני מטבעות אחרים שמעוניינים להעביר בין 2 נקודות שונות. OpenCoin הפכה לLabs- Ripple בספטמבר 2013.
באתר האינטרנט שלה, Ripple מתארת עצמה כרשת תשלומים גלובלית ומציינת רשימה ארוכה מאוד עם שמות בנקים גדולים ומוסדות פיננסיים בתור לקוחותיה. מטבע ה-XRP משמש בכל מוצרי החברה כדי להקל על המרה מהירה בין מטבעות שונים.

העברה במהירות

ריפל לעומת ביטקוין

כפי שקרוב לוודאי אתם כבר יודעים, תהליך השגת הביטקוין מתבצע על ידי כורים המאמתים עסקאות באופן שוטף ומוסיפים אותן לבלוקצ’יין הביטקוין. בתמורה לזמנם ולעוצמת המחשוב הדרושה לאימות ספר החשבונות בצורה זו, הכורים מתוגמלים בביטקוינים.
כאמור, ה-XRP הוא מטבע קריפטוגרפי מקורי המשמש עבור מוצרים שפותחו על ידי Ripple Labs. מוצרים אשר נותנים מענה נקודתי לפעילות העברת כספים. ניתן להשוות את פעילות הרשת של ריפל לפעילות SWIFT המסורתית, שירות להעברת כספים בינלאומי מאובטח ולא יעיל בו משתמשים כיום הבנקים. ה- XRP נותן מענה יעיל וסופר מהיר לסוגייה זאת, על כן משתמש בשיטת כרייה הרבה פחות מסובכת בהשוואה לביטקוין על מנת לאפשר אישור מהיר של טרנזקציות.

מנגנון אישור עסקאות

רשת הריפל משתמשת במנגנון ה”קונצנזוס המבוזר”. זהו מנגנון ייחודי כדי לאמת עסקאות בהן ה”צמתים” Nodes המשתתפים בתהליך מאמתים את האותנטיות של עסקה על ידי עריכת סקר. אם תוצאות הסקר מאמתות את הנתונים הטרנזקציה מושלמת. מאגר המידע מתבסס על רשימה של משתמשים בשם Unique Node List המשמשים כמאמתים Validators של הטרנזקציה.

דוגמא לפעילות המנגנון של ריפל

המנגנון עובד כך שלמעשה הכספים לא עוברים פיזית ממקום למקום, אם לקוח מנקודה 1 שלח כספים ללקוח אחר בנקודה 2 באמצעות מערכת הריפל והעסקה מקבלת אישור, אז נקודה 2 תשלם את התשלום ללקוח המקבל, והטרנזקציה מתועדת במערכת. במקרה של העברה בכיוון ההפוך, מנקודה 2 לנקודה 1, גם יתרחש תהליך דומה, העסקה מתועדת ונקודה 1 תשלם את הכסף המגיע ללקוח בצד שלה מבלי לקבל כסף אמיתי מנקודה 1.
פועל ברקע אלגוריתם המעביר את המידע דרך הצמתים ואוסף את אישורם להשלמת כל טרנזקציה בצד השני.
בפועל זה מאפשר אישור כמעט מיידי של עסקאות ללא רשות מרכזית מפקחת. התוצאה הסופית היא ש- XRP נותר מבוזר ומהיר ואמין יותר מרבים ממתחריו בהתאם לייעודו. 

השקעת (או בזבוז) אנרגיה

המשמעות היא גם שמערכת ה- XRP צורכת כמויות זניחות של אנרגיה בהשוואה לביטקוין, שנחשב לבזבזן אנרגיה רציני. בתקופה האחרונה נושא בזבוז האנרגיה של הביטקוין הפך למרכזי, כאשר איילון מאסק השמיע ביקורת פומבית בנושא ואף הודיע, שבשל כך יפסיק את מכירת מכוניות הטסלה עבור ביטקוין ויחפש אלטרנטיבות אחרות, פחות זוללות אנרגיה.
בשל אופיה המסובך והאינטנסיבי של הכרייה המשמשת בקריפטו, אישורי העסקה של ביטקוין עשויים להתקבל לאחר דקות המתנה ארוכות וכרוכים בעלויות עסקה יותר גבוהות. עסקאות XRP מאושרות תוך שניות בודדות (בין 3-5 שניות) ובדרך כלל מתבצעות בעלויות כספיות נמוכות מאוד.

אופן הווצרות המטבע

כמו במרבית המטבעות כיום, עוד לפני שהמטבע הושק, נוצרו ע”י מייסדיו מאה מיליארד מטבעות ולא ניתן לכרות מטבעות מעבר למספר זה. נכון להיום כמחצית מהמטבעות נמצאים בשוק ומחציתם עדיין מוחזקים בידי בעלי החברה ומשוחררים בצורה הדרגתית לשוק.

שיטה זאת עוררה ביקורת ציבורית רחבה מכיוון שמעקרת את לחלוטין את רעיון ביזור השליטה המרכזית על הכסף בידי גופים חיצוניים.

פה ישנה שליטה ריכוזית של חברה עסקית במטבע שלה עצמה והיא יכולה בצורה מלאכותית לווסת את כמות הכסף הנמצא בסירקולציה ובכך להשפיע על שערו בהתאם לצרכיה ומטרותיה. בדיוק כמו במטבעות המסורתיים.

 

תגובתה של ריפל

אנשי חברת ריפל בהחלט מודעים לבעייתיות ולחששות המשקיעים ולכן נקטו בצעד בונה אמון. הושק מנגנון שחרור המטבעות לשוק, המתבצע בצורה מבוקרת באמצעות חוזה חכם. ריפל תכננה לשחרר מקסימום כמיליארד אסימוני XRP  בכל חודש (כאשר התפוצה הנוכחית היא מעל 50 מיליארד- כמחצית מסך המטבעות הקיימים). כל חלק שאינו בשימוש בחודש מסוים יועבר חזרה לחשבון הנאמנות. מנגנון זה מבטיח כי לא תהיה אפשרות לשימוש לרעה עקב היצע יתר של XRP, ויעברו מספר שנים עד שכל הקריפטוקוינים יהיו זמינים.

שערי המטבע

קיימת כמות עצומה של מטבעות XRP. לשם ההשוואה יש סה”כ 21 מיליון מטבעות ביטקוין. על כן, אין זה פלא שערך כל מטבע נמוך באופן יחסי כיום עומד על 1.39 דולר למטבע. שאלה נפוצה באינטרנט היא האם יש סיכוי שהמטבע יגיע לשער 10 דולר. כמובן שהכל יתכן בעתיד, אבל במונחים של היום, אומר הדבר ששוויו הכולל יעלה על זה של האתריום, מה שלא סביר בטווח זמן הקצר והבינוני.

לעומת זאת, הביטקוין שכמותו הוגבלה מראש ואיננו בבעלות של גוף חיצוני, נתפס כנדיר יותר, וככזה כלי טוב בהרבה לשמירת ערך ומכאן נגזר הביקוש הגבוה ושוויו הגבוה של כל מטבע בודד.

גרף ריפל
מתוך אתר coindesk

כפי שניתן לראות בגרף המטבע זינק בתקופה האחרונה בצורה משמעותית- בחמישה חודשים שעברו מאז תחילת שנת 2021, סיפק ה-XRP לבעליו תשואה פנומנאלית של 513% לעומת 72% בלבד של הביטקוין בתקופה המקבילה.
קיימת השערה, שחלק ניכר מהראלי הנוכחי במטבע, מקורו במניפולציות שמתחילות ברשתות החברתיות ותופסות תאוצה כפי שראינו במספר מקרים אחרים בעת האחרונה.

לחישוב שערי ההמרה של המטבע מול מטבעות קריפטו אחרים ומול הכסף המסורתי ניתן להעזר במחשבון המצורף.

סיכום ההשוואה בין הריפל לביטקוין

מערכת הריפל מצטיינת בזמני העיבוד הנמוכים שלה ומחירי העסקה הנמוכים יותר. מצד שני, הביטקוין הוא מערכת ציבורית שאינה בבעלות אף יחיד, רשות או ממשלה אחת. רשת הריפל, אף שהיא מבוזרת, היא עדיין שייכת לחברה פרטית. הביטקוין יועד מלכתחילה לשמש כמטבע בעוד המטבע של ריפל הוא מאין אסימון המשמש להעברת ערך ומסייע בהשלמת טרנזקציות בינלאומיות במערכת הפיננסית.

ביקורת כנגד החברה

המטבע הזה בולט מאוד, יש שיגידו בולט לרעה, מכמה היבטים:
כאמור, קודם כל, הרעיון של גוף מרכזי אחד השולט בצורה מוחלטת במטבע, נוגד בצורה מוחלטת את רוח שאר המטבעות הקריפטוגרפיים השואפים לייתר את אותו גוף מרכזי ששולט בכסף.

צרות משפטיוית של ריפל

שנית, הוועדה לניירות ערך ולבורסות בארצות הברית (SEC) [1], תבעה בדצמבר האחרון את חברת ריפל ושניים מבחיריה: כריסטיאן לארסן מייסד שותף בעבר ויו”ר הדירקטריון בהווה ואת בראד גרלינגהאוס מנכ”ל החברה כיום. לטענת התביעה, מאז 2013 ועד היום, גייסה החברה 1.3 מיליארד דולר באמצעות מכירת XRP שהוא נכס דיגיטאלי שננכון לסווג כנייר ערך. ככזה אסור היה לו להמכר בצורה בה אותו שיווקה החברה. מנגד טוען צוות ההגנה שמדובר במטבע לכל דבר בעל תועלת מובהקת, טענה זאת מגיעה מהמקום, שאם מדובר במטבע שהרי אז ל-SEC אין סמכות לדון בסוגייה. השאלה הרגולטורית המעניינת הזאת נותרה כגרע פתוחה, וכולנו מחכים בכיליון עיניים לתוצאות המשפט, שיכריע האם ה-XRP הינו נייר ערך או מטבע.
בהקשר זה חשוב לציין, שלגבי הביטקוין והאתריום, הנושא נידון על ידי ה-SEC והוחלט לקבלם כמטבעות.

אז מה ההבדל?

ההבדל קשור לצורה שבה המטבע בא לעולם. בעוד שהביטקוין מתפזר בין הכורים כתגמול על עבודת הכרייה השוטפת, המטבע של ריפל הופיע בבת אחת ומשמש את החברה המנפיקה לגיוס הון. בהחלט ניתן לראות קווי דמיון להנפקת מניות המסורתית שעושות חברות אחרות. זאת מהות התביעה, אם מדובר בנייר ערך אז יש טעם לפגם בהתנהלות החברה, ואז לטענות ה-SEC יש בסיס. מנגד טוען הצוות המשפטי של החברה שהמהלך התרחש ב-2013 ואז לא גובשה עדיין ע”י הבורסה האמריקאית לניירות ערך שום עמדה בנושא זה.
נמשיך לעקוב בעניין אחר התפתחויות המשפט והשלכותיו לגבי עתיד החברה.

איך רוכשים את המטבע?

אז אם החלטתם בכל זאת להוסיף אותו לפורטפוליו שלכם, תוכלו לבצע את תהליך הרכישה והאחסון ללא בעיות מיוחדות.
כאמור, מדובר במטבע ותיק, מבוסס ומוכר, על כן עומדות לרשותכם מספר רב של אפשרויות לבצע את הרכישה הראשונית.
ניתן לרכוש בקלות XRP עבור כסף פיאט הרגיל דרך אחת מהבורסות (למשל דרך בורסת הקריפטו בינאנס המוכרת שכתבנו עליה בהרחבה) או חלפני הכספים הדיגיטליים הפועלים בארץ ובחו”ל. חשוב לציין, שבדומה לרכישת כל מטבע קריפטוגרפי אחר, הבורסות הללו יבצעו בשלב כלשהו מולכם נוהל “הכר את הלקוח” בו תדרשו לאמת את זהותכם כחלק מהמלחמה בהלבנת ההון.
כמובן שניתן לרכוש XRP באמצעות מטבעות אחרים כגון ביטקוין או את’ריום, שבדרך כלל הם המטבעות הקריפטוגרפיים הראשונים שיופיעו אצלנו בתחילת הדרך שלנו בעולם הזה.
אם תרצו לאחסנו בארנקכם הדיגיטלי אז כמובן חשוב לבדוק שהארנק שברשותכם תומך במטבע הנ”ל, כאשר הארנקים המוכרים כגון לדג’ר ננו אס והאדג’ תומכים בו.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
כסף מזומן
קניית ביטקוין במזומן

קניית ביטקוין במזומן היא שיטה טובה בעיקר כשמדובר בסכומי כסף לא גבוהים יחסית. ישנם מספר ספקים בדוקים בישראל אצלם ניתן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *