קניית ביטקוין במזומן

תוכן עניינים

אם יש לכם יתרות מזומנים, שמעלות אבק “מתחת לבלטות” ואתם רוצים להפוך אותן לביטקוין, כדאי שתקראו את המאמר הבא. במאמר זה זה נסקור את האפשרויות הקיימות כיום להשלים מהלך זה בצורה: בטוחה, זולה ככל האפשר וחוקית.

שימו לב מאמר זה מתמקד בקניית ביטקוין במזומן. אם אתם מעוניינים ברכישת ביטקוין באופן כללי או ברכישת ביטקוין באמצעות כרטיס אשראי תלחצו על הקישור המתאים.

מה עדיף כסף מזומן או ביטקוין?

עוד לפני שנענה על השאלה כיצד להשלים את המהלך, בואו ננסה לענות על השאלה למה בכלל כדאי ליזום מהלך כזה של המרת יתרות מזומנים בביטקוין? יש לכך מספר סיבות.

שווי הכסף

אז קודם כל הסיבה הטריוויאלית, שנכונה לכל כסף מסורתי (נקרא גם כסף פיאט) ולאו דווקא מייחדת את המזומן: כסף מאבד מערכו בצורה תמידית, שהרי בנק ישראל (וכל בנק מרכזי אחר בכל מדינה), מדפיס באופן עקבי שקלים חדשים שנכנסים למעגל השימוש. כך כמות הכסף גדלה ושווי כל יחידת כסף יורד – התהליך נקרא בפשטות אינפלציה. יעד האינפלציה לשנה הקרובה של בנק ישראל עומד על 2%. זאת אומרת, בוודאות (כמעט) מוחלטת הכסף שאתם שומרים במזומן יאבד 2% מערכו בשנה הקרובה. הביטקוין לעומת זאת מוגבל בכמות והשווי שלו עולה בצורה תנודתית אך עקבית במהלך השנים.

נוחות ובטיחות האחסון

אז נכון שאנחנו שומעים מדי פעם סיפורים על יתרות ביטקוין שנגנבו או ארנקי ביטקוין שאבדו, אבל עדיין שמירת הכסף במזומן הרבה הרבה יותר מסוכנת.
להלן כמה דוגמאות: הנייר עליו מודפס הכסף יכול לההרס ולהתכלות כתוצאה מחשיפה לנזקים סביבתיים שונים כגון אש, מים, ואפילו סתם זמן שעובר וגורם לשחיקה.
מעבר לכך, כסף מזומן יכול להגנב בקלות ע”י גישה למקום המצאו (בסתר או שלא בסתר). גם אם אתם נוקטים באמצעי זהירות כגון אחסונו בכספת, עדיין מדובר במיגון דל שניתן להתגבר עליו בקלות יחסית.
הביטקוין לעומת זאת מאוחסן בצורה דיגיטלית, ואם אתם שומרים על כללי זהירות בסיסיים הוא לא ייעלם או יהרס באופן די וודאי.

אפשרויות תשלום

אם אתם רוצים לשלם בסופרמרקט כנראה שבינתיים לא תוכלו לעשות זאת באמצעות הביטקוין. אך מצד שני, בתור המטבע המרכזי של תעשיית הקריפטו המתפתחת, הביטקוין בהחלט הופך לאמצעי תשלום מקובל באינטרנט. בעיקר עבור שירותים המצריכים העברת כספים בינלאומית (למשל: העסקת פרילאנסר ממדינה אחרת).
בהקשר זה חשוב לציין שגם תאגידי ענק מתקדמים מאמצים את הביטקוין כאמצעי תשלום. הדוגמא המוכרת ביותר כיום היא חברת טסלה, שעד לא מזמן ניתן היה לרכוש את רכביה בביטקוין. האפשרות הזאת בוטלה לאחרונה מטעמי איכות הסביבה אבל עדיין החברה מחזיקה יתרות ביטקוין בשווי מיליארדי דולרים. אז עדיין היקף השימוש במזומן גבוה משמעותית אבל נמצא במגמת ירידה והיקף השימוש בביטקוין כאמצעי תשלום גדל ומתפתח.

“פיאט” לעומת טסלה. מה הבחירה שלך?

חוק צמצום השימוש בכסף מזומן

בשנת 2018 פורסם בישראל חוק שנועד לצמצם את השימוש במזומן מעבר לדעיכתו הטבעית. מטרת החוק היא לצמצם את תופעת “הכלכלה השחורה” הנאמדת בישראל בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים.
המגבלות הן:
עסקת מזומן מול עסק- עד 10 אלף ש”ח
עסקה מול אדם פרטי – עד 50 אלף ש”ח
העונש בגין חריגה מסכומים אלו הוא קנס בהיקף 15%-60% מהיקף כל העסקה. בהחלט לא נעים.
והוא יוטל הן על הצד הרוכש והן על הצד המוכר.
לחוק זה השפעות על השימוש והמסחר בביטקוין אבל נקודה חשובה היא שמגבלת גובה השימוש של המזומן לא חלה על הביטקוין.
המגבלה רלוונטית רק לרכישה הראשונית במידה ונעשית במזומן. רב המקומות הרשמיים יגבילו את סכום הרכישה לעד 10 אלף ש”ח בהתאם לחוק.

אז לאחר כל ההקדמה הארוכה הזאת, נצלול לפרקטיקה!

אם אחרי קריאת המדריך הפרקטי תרגישו עדיין מבולבלים, תמשיכו לקרוא כתבות באתר, תפנו אלינו שאלות ואתם מוזמנים להציץ ברשימה של קורסים בנושא הביטקוין שהכנו עבורכם.

קצת לפני ששולפים את המזומנים - הכנת ארנק דיגיטלי

אנחנו מאחסנים, שולחים ומקבלים מטבעות ביטקוין באמצעות ארנקים דיגיטליים. אם כך, בשלב ראשון נבחר את הארנק המתאים לנו ונתקין אותו על המכשיר הנייד שלנו. למה בטלפון? זה ייחודי לעסקאות מזומן. ככל הנראה הרכישה בעד המזומנים לא תתרחש בביתכם ותצטרכו את ה”ארנק” איתכם על מנת לקבל את הביטקוין שתרכשו. בהמשך, אם נרצה, נעביר אותם בהמשך לארנק שלא מחובר לאינטרנט במידה ומדובר בסכומים גבוהים במיוחד (מה שפחות סביר בעסקאות מזומן).
יש באתר שלנו וברשת מגוון סקירות על ארנקי ביטקוין ומדריכים כלליים כיצד לפתוח ארנק ביטקוין. תעשו את עבודה הבדיקה ותלמדו על החלופה המתאימה לכם.

רכישת ביטקוין במזומן

הדרכים שקיימות להמיר מזומן לביטקוין הן: באמצעות כספומטים ייעודיים, חברות חלפנות ורכישה מאנשים פרטיים. השיקול צריך להיות ביטחון בהשלמת העסקה בהצלחה ושיהיה נח להגיע לבצע אותה.

רכישה בכספומט

 ישנם מספר כספומטים מיוחדים המוצבים ברחבי הארץ, בהם ניתן לרכוש ביטקוין (ולעיתים מטבעות נוספים), בעת תהליך הרכישה תצטרכו לעבור תהליך זיהוי. על כן, אל תשכחו להצטייד בתעודה מזהה.
נכון לכתיבת שורות אלו פועלים 6 כספומטים כאלו בישראל עם פריסה גאוגרפית מוגבלת:

תל אביב

  • רחוב אחוזת בית 1, פועל בימים א’-ה’ ,9:30-18:00, עמלת רכישה: 5%, מאפשר רכישת ביטקוין בלבד בסכום של עד 5000 ש”ח ביום.
  • רחוב קינג ג’ורג’ 32, פועל בימים א’-ה’ 10:00-20:00 ו’ 10:00-14:00, עמלת רכישה: 6%, מתאפשרת גם מכירה עבור מזומן. תומך במטבעות: ביטקוין, את’רים וביקאש. סכום של 10,000 ש”ח ביום.

ירושלים

  • רחוב שי עגנון 20 (בתוך צ’יינג’ מנהטן), התשלום בדולרים בלבד, פועל בימים א’-ה’ 8:30-18:00, יום ו’ 8:30-13:00, עמלת רכישה: 5.5%, מאפשר רכישה ומכירה של ביטקוין.
  • רחוב דרך חברון 24, פועל בימים א’-ה’ 12:00-21:00, עמלת רכישה: 6.95%, מאפשר רכישה בלבד של ביטקוין.

נתניה

רחוב שער העמק 3, פועל בימים א’-ה’ 10:00-20:00 ו’ 10:00-14:00 , עמלת רכישה: 6%

מאפשר רכישה ומכירה בסכום של 10 אלף ש:ח של: ביטקוין, תריום וביקאש.

הרצליה

רחוב אריה שנקר 2, פועל בימים א’-ה’ 08:30-23:00, עמלת רכישה 5%. מאפשר גם מכירה. תומך במטבעות: ביטקוין ואת’ריום.

 

במידה ויש בידיכם מידע על כספומטים נוספים או המידע שגוי, נשמח לקבל עדכונים לרשימה זאת.

רכישה מאנשים פרטיים

ישנן מספר קבוצות בוואטסאפ, פייסבוק וטלגרם בהן אנשים שמחזיקים ביטקוין מחפשים רוכשים ולהפך. היתרון של שיטה זאת הוא שניתן לחסוך בעמלות שגובים הכספומטים ועסקי החלפנות במכירה ובקנייה (סדר גודל של 5%-6%). החיסרון הוא שהעסקה מתבצעת במזומן לכן יש להיזהר מהונאות.
להלן מספר טיפים שיעזרו לכם להוציא עסקה כזאת אל הפועל בצורה בטוחה יותר, לאחר שמצאתם את המוכר ונוצר בינכם אמון בסיסי.

כללי זהירות בסיסיים

שימו לב! סכמו על השער עליו תסתמכו בביצוע העסקה עוד לפני הפגישה. ערך הביטקוין אינו גלובלי אלא הוא נקבע לפי היצע וביקוש בכל בורסה בפני עצמה. ישנן בורסות בהן שער הביטקוין גבוה מאד ביחס לאחרות, ויש מוכרים שמנצלים זאת. כך למשל: CoinMarketCap מציג שערים ממוצעים, Bitsamp שערים נמוכים ו-CEX שערים גבוהים.

ערכו את הפגישה במקום ציבורי ומרושת במצלמות כגון בית קפה או קניון.

גם לאחר שתראו את הביטקוין בארנקכם אל תביאו את הכסף, חכו לאישור העסקה Confirmation. על מנת לבצע את העסקה בטווח של כ-20 דקות, בקשו מהמוכר לבחור Priority גבוה להשלמת העסקה כדי להשלימה בזריזות גם אם זה כרוך בעמלה קצת יותר גבוהה מצידו.

רכישה מחברות חלפנות

אפשרות רכישה נוחה ומהירה אם כי יקרה יותר מאשר מאנשים פרטיים. יש מגוון של חברות המתמחות בשירות מכירת ביטקוין ומאפשרות רכישה במזומן בסכום של עד 10 אלף ש”ח בכפוף לתהליך זיהוי הלקוח. אין לנו המלצות לגבי חברה ספציפית, אולם חיפוש פשוט של המושג “קניית ביטקוין במזומן” יביא לכם מספר רב של חברות המתמחות בנישה הזאת. לרב, בדומה לכספומט יש להגיע אליהם לצורך השלמת העסקה, או לצ”ינגים איתם הם משתפים פעולה. אז תצרו קשר עם חברה הנמצאת באזור מגוריכם כדי לקדם את העסקה.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
ico מה זה?

סקירה – מה זו הנפקה? בשביל ללמוד מה זה ICO, צריך לקחת צעד אחורה ולהבין מה זה IPO. המשמעות של

פיצול-ביטקוין
פיצול ביטקוין

אם אתם עוקבים אחר תעשיית הקריפטו וודאי שמעתם את המושג “פיצול ביטקוין” Bitcoin Halving. אז בין אם שמעתם על המושג

מדריך: בורסת הקריפטו 1inch

הקדמה עם ההתפתחות הגדולה של תחום ה-DeFi (Decentralized Finance – כלכלה מבוזרת), יותר ויותר אנשים חדשים עושים את טבילת האש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *