מי זה סטושי נקמוטו?

תוכן עניינים
בנאדם באפלה

רקע

סאטושי נאקאמוטו הוא השם שנבחר על ידי הגורם, או הגורמים, העומדים מאחורי המצאתו, שימושו, ומפרטו של הביטקוין. סאטושי לכאורה נולד ביפן, וגילו 46.

כחלק מעבודתו, סאטושי בנוסף המציא את מסד הנתונים המבוסס על בלוקצ’יין, וכך, פתר את בעיית ‘הקנייה הכפולה’ ע”י מטבעות ווירטואלים, ע”י שימוש ברשת המבוססת על ‘עמית לעמית’ (P2P).

בעיית הקנייה הכפולה מתארת מכשול העומד במטבעות ווירטואלים אשר אינו קיים למטבעות פיזיקליים – שימוש באותו מטבע על מנת לקנות יותר מדבר אחד. כלומר, קונה יכול להחליט שהוא משתמש במטבע אחד שברשותו על מנת לקנות מוצר כלשהו, ולאחר מכן להשתמש באותו מטבע לקנות דבר אחר.

סאטושי פתר בעיה זו ע”י בנייה של מסד נתונים אשר קיים אצל כל מי שבבעלותו מטבע מסוים. מסד נתונים זה מתאר איזה מטבע נמצא אצל מי, וכל העברה שמתבצעת מתעדכנת במסד הנתונים אצל כל מי שמחזיק את אותו המטבע. כך, לא ניתן להשתמש במטבע יותר מפעם אחת, מכיוון שכל השוק יודע שלאחר קנייה מסוימת, המטבע נמצא אצל גורם אחר. זו הפשטה של המונח הנפוץ בלוקצ’יין.

סאטושי היה מעורב בפיתוח הביטקוין עד דצמבר 2010. במרוצת השנים, מספר גורמים טענו וטוענים כי הם הם סאטושי נאקאמוטו.

עבודתו על הביטקוין

אם אתם משקיעים בביטקוין וודאי שמעתם את השם ואולי חלקים מהסיפור.

סאטושי טען כי עבודה על הביטקוין החלה עוד ב2007. ב2008 הוא קנה את הדומיין bitcoin.org, ופתח אתר עליו. ב31 באוקטובר של אותה שנה, סאטושי הגדיר את הביטקוין במסמך שנקרא “ביטקוין: מערכת כספית אלקטרונית מבוססת עמית לעמית”.

ב9 לינואר 2009, סאטושי שחרר את גרסת 0.1 של הביטקוין ב SourceForge, והשיק את הביטקוין ע”י הגדרת “בלוק בראשית של הביטקוין”, כשהתגמול עבור כרייתו היה 50 ביטקוין (או 6,500,000 שקלים, נכון לכתיבת שורות אלו).

סאטושי המשיך לפתח את הקוד של הביטקוין עד אמצע 2010, כשלאחר מכן העביר את החומר שברשותו אל עמיתו, גאווין אנדרסן.

כמו כן, הגה סטושי נקמוטו את עקרון הפעולה של הכרייה והגדיר את הצורך בפיצול הביטקוין אחת לארבע שנים עליו תוכלו לקרוא במאמר הייעודי.

כיום, סאטושי מחזיק לכאורה ב5% מכלל מטבעות הביטקוין, ועל כן שוויו עומד על עשרות מיליארדי דולרים.

אישיותו

סאטושי [1] לעולם לא חשף מידע אישי על עצמו כשדיבר על נושאים טכניים, אך כן לעיתים סיפק פרשנות בנושא בנקאות.

קיימת סברה לפיה סאטושי אינו אדם, אלא קבוצה של אנשים. חוקר מוביל בתחום האבטחה שקרא את הקוד של הביטקוין, טען כי סאטושי הוא או “קבוצת אנשים”, או “גאון”. מספר גורמים נוספים, בהם John McAfee (מייסד McAfee Corp, חברת אבטחת מידע בשווי יותר מ 5 מיליארד דולר) אכן טוענים כי מדובר בקבוצה של אנשים.

מעבר על ההערות שהשאיר סאטושי בקוד שכתב משאירים רמזים בנוגע לאישיותו, כאשר השתמש לעיתים באנגלית בריטית במספר ביטויים ואיותים האופיינים לבריטים. כמו כן, בבלוק הראשון של ביטקוין קיימת התייחסות לעיתון הבריטי London’s Times, מה שמוסיף לסברה לפיה האדם או גורם אחד מתוך הקבוצה הוא למעשה בריטי.

גורם נוסף הרחיק לכת וחקר את השעות בהם סאטושי היה פעיל בפורום בנושא הביטקוין, ומהשוואה שעשה לשעות פעילותו למול שעות העבודה היפניות, הסיק כי סאטושי או אינו יפני, או שבעל שעות שינה בלתי סבירות.

מועמדים

דוריאן נאקאמוטו – מחקר של העיתון Newsweek במרץ 2014 הוביל את הכתבת Leah Mcgrath אל דוריאן, מהנדסת תוכנה יפנית מקליפורניה. מחקר נוסף שלל את הסברה הנ”ל.

הל פיני – הל היה דמות בולטת בתנועת ה cyberphunk, תנועה אשר מייחסים אליה את תחילת היווסדות הביטקוין. על כן, רבים סבורים כי הוא הדמות שמאחורי סאטושי. בצירוף מקרים, הל גר בשכנות לדוריאן, מה שגרר טענה לפיה היא המקור לשם סאטושי נאקאמוטו.

ניק סבו – כמו הל, גם ניק היה ממייסדי תנועת cyberphunk, ועל כן שמו נכלל ברשימת המועמדים מאחורי שמו של סאטושי. ב2005 (לפני הקמת הביטקוין), כתב ניק פוסט על מטבע דיגיטלי בשם ‘ביטגולד’, אשר ייתר את השימוש בגורם צד שלישי שיפקח על מסחר ווירטואלי.

קרייג רייט – איש עסקים ואקדמאי אוסטרלי. מספר מאמרים בעיתונים מובילים הובילו אותם אליו, אך נראה כי ביצע הונאה מורכבת על מנת למשוך את תשומת הלב הנ”ל.

עד היום, לא ידוע מי הוא האיש או האנשים שעומדים מאחורי השם סאטושי נאקאמוטו.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
כספומט ביטקוין
כספומט ביטקוין

אחת הדרכים הנוחות והמשתלמות לקנות ביטקוין במזומן היא לגשת לכספומט ביטקוין ולבצע שם את הרכישה. לשם השלמת העסקה בהצלחה עליכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

× מבצע: 15 דקות שיחת לימוד/יעוץ בחינם!
דילוג לתוכן