מטבעות דיגיטליים (קריפטו) מומלצים – באיזה מטבע כדאי להשקיע [2022]

תוכן עניינים
מטבעות-וירטואליים

שוק הקריפטו עמוס בטכנולוגיות ובמטבעות מסוגים שונים והרבה פעמים אנחנו לא יודעים במה להשקיע ולכן במאמר הבא ננסה להפנות את תשומת ליבכם למספר מטבעות קריפטו (דיגיטליים) מומלצים עם פוטנציאל ונמליץ לחקור עליהם לעומק קצת יותר לפני שתחליטו להשקיע.

מטבעות קריפטו מומלצים 2021 - 2022

1. מטבע ביטקוין Bitcoin (BTC)

קטגוריה
Currency/Store of Value
כמות מקסימאלית של מטבעות
21 מיליון
כמות בסירקולציה
כ-18.7 מיליון (אוג' 21)

כולנו קודם כל נמצאים בתחום הזה בעיקר בזכות ביטקוין, סביר להניח שאף אחד מאיתנו לא היה מסתכל על התחום אם לא היינו שומעים על האחוזים המטורפים שהוא עשה. אבל מעבר למחיר, מה עומד מאחוריו?

אז אם נסביר את זה בפשטות, ביטקוין מאפשר העברת כספים מאדם לאדם ללא גורם צד שלישי כמו בנקים או מדינות ויכול גם לשמש כנכס דיגיטלי מאחר והוא נדיר מאוד וכמו כל נכס נדיר המחיר יעלה עם הביקוש.

המאשרים (Validators) ברשת הביטקוין הם בעצם “פקידי הבנק” שלנו ובתמורה לאישור הטרנזאקציות וניהול “הבנק” הם מקבלים ביטקוין.

כדי לאשר עסקאות דיגיטליות נדרש פרוטוקול מתאים שישמור על האבטחה של התהליך גם מבפנים (“בנקאי עויין” – ראה ערך בויקיפדיה אתי אלון) וגם מבחוץ (האקינג). לשם כך משתמשים בפרוטוקול Proof-of-Work (PoW), פרוטוקול מאוד לא יעיל “ומיושן” ששם טמון גם היתרון הכי גדול שלו – האבטחה.

לאורך השנים הפרוטוקול של ביטקוין הוכיח את עצמו וזה מה שגרם בסופו של דבר לערך לעלות (יחד עם האינפלציה והמינופים המשוגעים והלא מפוקחים). רבים מהמשקיעים המוסדיים כמו טסלה, ג’יי פי מורגן ורבים נוספים, נכנסים כרגע רק לביטקוין למרות שחלקם גם פוזלים קצת לכיוון ETH.

בכל תיק השקעות של מטבעות דיגיטליים מומלץ לשקול להחזיק אחוז גבוה של ביטקוין.

להמשך קריאה על מטבע הביטקוין ניתן להיכנס למאמר בלינק. כמו כן, גלו כיצד לרכוש ביטקוין בקלות בכרטיס אשראי על ידי קריאת מאמר זה.

2. מטבע אתריום Ethereum (ETH)

קטגוריה
Smart Contracts\DeFi
כמות מקסימאלית של מטבעות
אינסוף – יש מנגנון שריפת מטבעות
כמות בסירקולציה
117 מליון מטבעות (אוגוסט 2021)

אתריום הוא המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו ובעל הפלטפורמה לחוזים חכמים עם הכי הרבה משתמשים ומערכות שבנויות על גביה.

במילים אחרות, אפשר לבנות על גבי אתריום מערכות כמו בורסה מבוזרת, משחקים מבוזרים, אפליקציות מבוזרות ועוד.

כדי להשתמש ברשת של אית’ריום (ERC20), נצטרך להחזיק מטבעות ETH כדי לשלם את העמלות במערכת, מה שאומר שבתקופות בהן השימוש עולה ברשת האית’ריום המטבע יגיב בהתאם ויעלה גם הוא.

בין 2022-2023 צפוי עדכון ה-ETH 2.0 להיכנס לתוקף ועד אז נקבל מספר עדכונים חשובים בדרך, כמו העדכון האחרון בלונדון עם המעבר ל-Proof-of-Stake ושריפת עמלות שצפוי להרים את ערך המטבע ולהגביר את השימוש ברשת.

לכתבה המלאה על מטבע האתריום לחצו על לינק זה.

3. מטבע בינאנס Binance (BNB)

קטגוריה
מה שבינאנס יחליטו
כמות מקסימאלית של מטבעות
כ-169 מליון
כמות בסירקולציה
כ-169 מליון (מבצעים שריפת מטבעות)

בינאנס היא הבורסה הגדולה בעולם לפי נפח מסחר ומשתמשים, המטבע של בינאנס הוא בעצם מטבע שהשימושים היחידים שלו הם בכל דבר שבינאנס ימצאו לנכון.
החל מתשלום עמלות מוזל למי שיחזיק ב-BNB, נעילת מטבעות BNB כדי לקבל זכות לקנות מטבעות חדשים שמושקים בבינאנס, יצירת NFT’s על גבי ביינאנסצ’יין, שימוש ב-Pancakeswap ועוד.
ביינאנס גם דואגים בכל סוף רבעון לשרוף מטבעות BNB ובכך גם גורמים לערך של המטבע לעלות. ביינאנס גם הוכיחו את עצמם ביצירתיות שבה הם גורמים למשתמשים לרכוש BNB וסביר להניח שבעתיד אף ימשיכו להתפתח בכל הנוגע לשימושים שימציאו למטבע.
מומלץ לשקול להכניס BNB לתיק השקעות שלנו, במיוחד מהסיבה שהבורסה הגדולה בעולם למסחר בקריפטו עומדת מאחוריו. אין פה שום בשורה טכנולוגית חדשה לעולם אלא שיקול של האם הבורסה תמשיך לצמוח ולהתפתח.

לכתבה המלאה על בורסת בינאנס: בינאנס Binance – זירת המסחר המובילה בעולם.

4. מטבע סולנה Solana (SOL)

קטגוריה
DeFi
כמות מקסימאלית של מטבעות
488 מליון
כמות בסירקולציה
488 מיליון (מבצעים שריפת מטבעות)

בעיקרון למי שמכיר את תחום המטבעות דיגיטליים והחוזים החכמים, סולנה הם פלטפורמה מבוזרת לחוזים חכמים והיא מתחרה ברעיון שלה ישירות באית’ריום (ETH), קרדנו (ADA), פולקדוט (DOT) ודומיהם.

לשם ההשוואה, לאחר כל העדכונים האחרונים (נכון לכתיבת מאמר זה), המערכת של ETH יכולה לטפל ב-50 עסקאות בשנייה בעוד סולנה יכולה לטפל 50,000 עסקאות בשנייה ואף תשתפר ככל שהחומרה תתפתח.

בכל הקשור לנושא העמלות, גם כאן העמלות נמוכות בהרבה ברמת הסנטים עד דולרים בודדים לטרנזאקציה.

אז איך זה קורה? על קצה המזלג שכל אחד יבין – סולנה משתמשים בפרוטוקול שנקרא Proof-of-History (PoH), כדי שהמאשרים (Validators) יוכלו על סמך חותמת זמן בלבד לאשר טרנזאקציות ברשת בצורה מהירה הרבה יותר.

לאחר מכן יעברו הבלוקים אישור נוסף ע”י שימוש בפרוטוקול Proof-of-Stake (PoS) ובצורה הזאת של שילוב הפרוטוקולים ניתן לכנס הרבה יותר טרנזאקציות בשנייה ומכיוון שמדובר ב-PoS העמלות גם נמוכות בהרבה.

פלטפורמות רבות שהשתמשו בחוזים החכמים של אתריום עברו לסולנה, מה שהרים את ערך המטבע עקב השימוש בפלטפורמות השונות באמצעות הטוקן SOL.
מומלץ לשקול “לא לשים את כל הביצים באותו הסל” בתיק הקריפטו שלנו ולפזול מעט גם לפרוייקטים מתחרים שמציעים חלופות מעניינות.

לכתבה המלאה על המטבע: מטבע סולנה | Solana (SOL).

5. מטבע קרדנו (Cardano (ADA

קטגוריה
Smart Contracts/DeFi
כמות מקסימאלית של מטבעות
45 מיליארד מטבעות
כמות בסירקולציה
32 מיליארד מטבעות (ספטמבר 2021)

בשנת 2015 עזב צ’ארלס הוסקינסון את הצוות של איתריום על רקע מחלוקות מקצועיות בנוגע לדרך שבה איתריום יעבוד והחל להקים את קרדנו, “המטבע של האקדמיה”.

קרדנו הינו המטבע היחיד שמגובה בביקורת עמיתים של מרצים ומתכנתים מהאקדמיה ובמחקרים אקדמאיים והם מחזיקים בצוות מפתחים מסביב לעולם כדי לקצר את הזמן שבין המחקר לבין היישום בפועל.

בשנת 2017 הושקה הפלטפורמה ובימים אלו (בתאריך 19.9.21) תושק המערכת הראשית של החוזים החכמים של קרדנו.
המטרה של קרדנו היא להקים אקו סיסטם מאוזן ובעל קיימות יותר מהמתחרה הראשי איתריום. הם עושים זאת ע”י שימוש בפרוטוקול הוכחת החזקה (PoS) לאישור טרנזאקציות ופיצול לשכבת התיישבות (משמשת להעברות) ושכבת חישוב (משמשת לחוזים חכמים).

אם נתמצת את הפרוטוקול של קרדנו, ככל שיהיו יותר כורים ברשת (מחזיקי קרדנו) כך יוכלו להתבצע יותר עסקאות בשנייה, כאשר הצפי הוא להגיע למליון עסקאות בשנייה (!!) , דבר שלא נראה עד היום בשוק הקריפטו.

נתון חשוב נוסף – כיום כ-72% מכל מטבעות ADA נעולים ב-Staking, מה שמרים רבות את ערך המטבע מאחר וזה מצמצם מאוד את ההיצע מול הביקוש.

 

6. מטבע הקס HEX

קטגוריה
Smart Contracts/DeFi
כמות מקסימאלית של מטבעות
633 טריליון (לא קבוע)
כמות בסירקולציה
173 טריליון מטבעות (ספטמבר 2021)

זהו מטבע יחסית צעיר ופחות מוכר ביחס לאחרים ברשימה הזאת. הוא הושק לקראת סוף 2019 ובחודשים האחרונים הוא תפס “אש” ועולה בקצב מהיר במיוחד. שימו לב לגרף המחיר שלו:

 

נפח המסחר היומי שלו גם כן עולה בקצב מהיר ובהתאם מתפתחת סביבו קהילה פעילה של מאמינים ותומכים. מדובר בטוקן ERC-20 שפותח על גבי האתריום. הוא משמש ככלי פיננסי לשמירת ערך ואישור הפקדה לבלוקצ’יין וניתן לעשות בו שימוש למגוון פיתוחי  [1] DeFi.

העניין המרכזי סביב המטבע מעבר לעליית הערך שלו נסוב סביב הסטייקינג המעולה שניתן לעשות בו. ניתן לסגור אותו לתקופה של 1-5,555 ימים ולהנות מהכנסות מריבית. הריבית עבור הסטייקינג תקבע בהתאם להיקף ההפקדה ותקופת הסגירה. מדווחים כי הריבית השנתית הממוצעת של המשתמשים הקיימים עומדת על איזור ה-40%. לא רע בכלל.

לסיכום

שוק הקריפטו כולל למעלה מ-10 אלף מטבעות. למען האמת הוא רווי המטבעות מכל הסוגים ואת רובם אפשר להגדיר לדעתי כ”שיט-קוינס”. זאת אומרת, מטבעות שאין בהם צורך אמיתי.

יחד עם זאת יש מטבעות שבאמת פותרים בעיה מסוימת או מביאים תועלת לעולם. מטבעות כאלו לדעתי מומלצים מכיוון שלמרות התנודתיות המטורפת של השוק, יש להם פוטנציאל גידול מעבר להייפ הרגעי. בכל מקרה לפני כל השקעה מומלץ לחקור לעומק על ההשקעה ולקבל החלטה מושכלת.

הכותב אינו יועץ השקעות, כל התוכן מובא למטרות ידע בלבד ובחרנו להציג מספר מטבעות בולטים בשוק ששווה לחקור לעומק בעצמכם.

 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
טלפון נייד
צ’יינג’לי (Changelly) המדריך המלא

צ’יינג’לי (Changelly) הוא חלפן מטבעות דיגיטליים שהגיח בשנת 2016 במטרה להקל על תהליך המרת מטבעות דיגיטליים וקנייתם. הוא נותן אפשרויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *