למה הקריפטו רשם ירידות חדות? על הביטקוין, הלונה ומטבעות נוספים

תוכן עניינים
ביטקוין יורד

שוק המטבעות הקריפטוגרפיים חווה את התקופה החלשה ביותר מאז העלייה החדה של השוק שוק בשנת 2020, מה שמלחיץ חלק מהמשקיעים ומעלה שאלות מדוע מחירי הקריפטו הפכו תלויים לתנודות בשוק המניות.

מטבעות stablecoin נמצאים כרגע במוקד ההתעניינות. סוג זה של מטבעות קריפטוגרפיים אמור, כפי שהשם מרמז, להיות בעל ערך יציב מכיוון שהמטבעות מוצמדים לערך של מטבע כמו דולר אמריקאי או סחורה כמו זהב, מה שאמור לספק הגנה מפני התנודתיות שאופיינית לקריפטו.

אפילו מטבעות יציבים הפתיעו וירדו משמעותית. מה עומד מאחורי כל זה? מה צפוי לשוק הקריפטו? גלו מה מומחי פיננסים והשקעות חושבים על המצב.

מדוע ביטקוין ומטבעות קריפטוגרפיים אחרים יורדים?

מומחי שוק הקריפטו טוענים ש-2 גורמים עיקריים מושכים את השוק למטה לאחרונה: מהלכים של הפדרל ריזרב האמריקאי להילחם באינפלציה גבוהה ולייצב שווקים, והתפרקות ה-terraUSD, סוג של מה שנקרא stablecoin.

גורמים מאקרו כלכליים: כדי להסביר את הגורם הראשון, אתן קצת רקע כלכלי. בתחילת 2020, הפד הוריד את הריבית, או את עלות הכסף, כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי שנבע מהתפשטות הקורונה, ובעצם הזרים המון כסף למשקי בית ועסקים. התוצאה כצפוי היתה האינפלציה שעלתה לרמה הגבוהה ביותר מזה ארבעה עשורים. הכסף הזול העלה את מחירי רוב סוגי הנכסים, כולל שוקי המניות המסורתיים והמטבעות הקריפטוגרפיים. עליית המחירים פוגעת באנשים רבים – מכיוון שההכנסה שלנו, לרוב, לא עולה בבמקביל למחירים. לצורך בקרת נזקים, בתחילת החודש העלה הפד את הריבית בחצי אחוז, העלייה הגדולה ביותר מזה כשני עשורים. הפד נמצא גם בתהליך של צמצום היצע הכסף כדי לבלום עוד יותר את האינפלציה וצפוי להמשיך ולהעלות את הריבית בעתיד.
כל זה מטריד משקיעים. מדדי המניות S & P 500 ונאסד”ק ירדו ביותר מ-20% מתחילת השנה. בינתיים, שווי השוק של שוק מטבעות הקריפטו ירד יותר מחצי מהשיא של כ-3 טריליון דולר בנובמבר ל-1.3 טריליון דולר כעת, על פי נתונים שנאספו על ידי CoinGecko, המנתחת את שוק המטבעות הדיגיטליים.

מחיר הביטקוין, שמהווה כיום כ-40% משוק הקריפטו, ירד בתחילת השבוע מתחת ל-30,000 דולר, לראשונה מאז יולי.

TerraUSD: משקיעי הקריפטו עוקבים כעת במיוחד אחרי terraUSD (UST) ו”אחיו” המטבע Luna. אלו שני מטבעות קריפטוגרפיים שנוצרו על ידי רשת Terra, פרויקט בלוקצ’יין דרום קוריאני.

מה הם מטבעות קריפטו לונה ו-UST?

מטבעות Stablecoin כאלו הוצגו כסוג של נכס קריפטו יציב יחסית. הערך של טוקן UST מוצמד לדולר האמריקאי, מה שאומר שבכל עת הערך של UST אחד צריך להיות 1 דולר. אם הערך צולל מתחת לדולר, ניתן יהיה “לשרוף” את המטבע ולהחליף אותו תמורת לונה בשווי דולר (כך שלונה מהווה סוג של תעודת ביטוח עבור ה-UST).

לונה החלה להיסחר במאי 2019 בערך ב-3 דולר ונגעה בשיא של כ-116 דולר באפריל, בתקופה שבה רוב המטבעות הקריפטו הגדולים האחרים ירדו.

מוקדם יותר השבוע, UST שברה את ההצמדה לדולר, ולראשונה, הערך של 1 UST ירד לפחות מדולר – הוא הוא ירד לכ-30 סנט.

מה קרה ללונה? למה זה משמעותי?

כאשר המחיר של UST ירד, זה מה שגרם לאספקת טוקני הלונה לעלות, ולמחירו לקרוס בהתאמה. לונה איבדה 99% מערכה ביום חמישי האחרון.

לפי בלומברג, ירידת הערך החדה של לונה נראתה כמו היום הגרוע ביותר עבור מוצר פיננסי שנראה אי פעם, והיא גרמה לבורסות מטבעות קריפטוגרפיים למחוק את המטבע, מה שהביא להפסקת המסחר בו מכיוון שלא הייתה נזילות בשוק.

סיבה אפשרית להתרסקות היא מבנה התמחור של טוקן ה-UST, כך על פי אדוארד מויה, אנליסט שוק בכיר פלטפורמת המט”ח OANDA.

ה-UST פועל בצורה שונה ממטבעות יציבים אחרים, כגון Tether, אשר מגובים במטבע או בניירות מסחריים מגובים על ידי הממשלה. מדובר ב-stablecoin מבוסס אלגוריתם ומשתמש בשיטה מסובכת, בעזרת לונה, כדי להבטיח שמירה על ערכו מול הדולר.

“רוב המטבעות היציבים יחזיקו בנכסים בפועל כדי לתפקד, אבל הפתרון האלגוריתמי שהיה ל-UST לא היה מסוגל להתמודד עם התנודתיות בשוק שאנו רואים על פני שווקי האג”ח. זה הוביל למכירה במצב של פאניקה”, הוסיף האנליסט.

בעוד המחיר של terraUSD צנח עד ל-30 סנט, המחיר של לונה ירד ל-0.00001655 דולר, מכ-81 דולר מוקדם יותר השבוע. Terraform Labs אמרה ביום חמישי בערב כי היא עצרה את הבלוקצ’יין מאחורי המטבעות הקריפטוגרפיים שלה ו”תמציא תוכנית להקים אותו מחדש”.

הפד סימן לאחרונה חששות הקשורים ל-stablecoins בדו”ח היציבות הפיננסית הדו-שנתי שלו, ואמר כי המגזר הצומח במהירות, המהווה כ-15% משווי השוק הכולל של מטבעות קריפטוגרפיים, חשוף והסיכונים שלו עלולים לזלוג לשווקים המסורתיים.

האם שוק הקריפטו מתנהג כמו שוק המניות?

שוק מטבעות הקריפטו, כמו שוק המניות, חווה ירידות כבר חודשים. מומחי שוק מציינים שהמתאם בין השווקים המסורתיים לשוק המטבעות הקריפטוגרפיים נמצא כרגע בשיא של כל הזמנים: אם אחד צולל, סביר להניח שהשני ילך בעקבותיו או להיפך.

סילביה יבלונסקי, מנכ”לית ומנהלת השקעות ראשית של תעודות הסל Defiance, אמרה שהמתאם עם הנאסד”ק עומד על 0.82, עלייה לעומת רמה של מתחת ל-0.5 (בסולם של 0 ל-1) באופן מסורתי בעבר. 

יש מתאם חזק יותר בין הקריפטו למניות הטכנולוגיה שגם כן ירדו משמעותית לאחרונה. 

האם הקריפטו מהווה גידור מפני אינפלציה?

כמה מטבעות קריפטוגרפיים, בייחוד הביטקוין, מוגדרים כנכסים שערכם יחזיק לאורך זמן, מה שאומר שהם יהוו הגנה טובה מפני אינפלציה.
קיילב פראנזן, אנליסט שוק בכיר ב-Cubic Analytics [1], חברת ניתוח ביג דאטה פינית, אמר כי הוא חושב שהביטקוין ימשיך לפעול כגידור נגד אינפלציה בהסתכלות ארוכת טווח. לדבריו, בטווח הארוך יותר של חמש עד עשר שנים, זה עשוי להתברר כגידור טוב.
האם הקריפטו לקראת רגע של ליהמן? (האחים ליהמן הוא בנק ההשקעות הגדול שנפל ב-2008 והיה שחקן במשבר הפיננסי).
פראנזן מאמין שעלייה משמעותית בערכו של הביטקוין עשויה לבשר על עלייה באינפלציה כפי שקרה בין מרץ 2020 לנובמבר 2021.
בהנחה שהשיטה הכלכלית מבוססת החוב שממנה נגזרת האינפלציה לא הולכת לשום מקום, הביטקוין ושאר המטבעות הקריפטו, על אף הירידות שנראו לאחרונה, עדיין מהווים מפלט המגן על ערך הכסף לאורך זמן בהסתכלות רב שנתית.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

× מבצע: 15 דקות שיחת לימוד/יעוץ בחינם!
דילוג לתוכן