מהי כריית אתריום? מדריך למתחילים

תוכן עניינים
מטבע אתריום

כריית מטבעות קריפטו היא תהליך של פתרון בעיות מתמטיות מורכבות. כורים מתחזקים רשתות קריפטוגרפיות על ידי אספקת כוח המחשוב שלהם כדי לפתור את הבעיות המתמטיות הללו, ומספקים מה שנקרא “הוכחת עבודה” לרשת, המאמתת עסקאות. אתריום, בדומה לביטקוין, משתמש בתהליך קונצנזוס של הוכחת עבודה (PoW) כרגע ובעתיד יעבור כנראה למנגנון הוכחת החזקה (PoS) החסכוני יותר.

חוץ מזה, הכורים אחראים ליצירת אסימוני אתריום חדשים בתהליך זה, מכיוון שהם מקבלים תגמולים במטבע הרשת על השלמת משימת PoW בהצלחה.

לכורים יש “קצב גיבוב” מסוים שמגדיר כמה שילובים הם מנסים בשנייה אחת, וככל שמשתתפים יותר כורים, כך קשה יותר לשכפל את הרשת עבור גורמים חיצוניים. על ידי השקעת עבודה אמיתית, הכורים מאבטחים את הרשת.

מאמר זה יסביר כיצד עובד תהליך הכרייה של האתריום.

האם משתלם לכרות אתריום?

הכרייה של אתריום [1] הופכת את פעולת אבטחת הרשת לעסק מורכב אך בדרך כלל רווחי למדי, כך שהמניע העיקרי לכרייה הוא להרוויח כסף. הכורים מקבלים תגמול מסוים עבור כל בלוק, בתוספת כל עמלות עסקה ששולמו על ידי המשתמשים. העמלות בדרך כלל לא גבוהות במיוחד, אם כי קפיצת המחירים של שנת 2020 עזרה לשנות את המשוואה.

אתריום

האם ניתן לכרות אתריום בבית?

כרייה דורשת תכנון קפדני ותשומת לב כדי למנוע תוצאות מצערות. כל המחשבים עשויים להתלקח, וסיכון זה מוגבר בתהליך הכרייה כי הוא פולט חום רב עקב השקעת אנרגיה רבה. 

אם מישהו חושב על ביצוע כרייה בבית (לא מומלץ), חשוב לא להעמיס יתר על המידה על רשת החשמל הביתית בצריכת חשמל מוגזמת. הרשת בכללותה וכל שקע בודד מדורגים רק להספק מרבי מסוים, והתקני כרייה יכולים בקלות לעבור את ספים אלו. החיווט ולהתחמם יתר על המידה, מה שעשוי לגרום לשריפה.

מה צריך בשביל לכרות אתריום?

ישנם מכשירי כרייה מבוססי GPU ו-FPGA, עם מספר דרישות חומרה מרכזיות לכריית אתריום ביעילות. הם כוללים השקעה בלוחות אם מיוחדים, כגון Asrock X370 Pro BTC+ או Gigabyte GA-B250-FinTech, יכולה להיות משתלמת מאוד, מכיוון שהם מותאמים לכרייה. כל לוח אם עשוי לתמוך בעד 14 GPUs, דבר שבדרך כלל בלתי אפשרי בלוחות אם סטנדרטיים.

יש לשייך את לוח האם לכמות מספקת של זיכרון RAM 8 או 16 גיגה-בייט ולפחות 256GB של אחסון בכונן. החלק האחרון חשוב מאוד שכן כריית אתריום דורשת הרבה זיכרון זמן ריצה, לפחות 4GB לכל GPU. 

באמצעות טריק של מערכת הפעלה הנקרא מטמון קבצי page, ניתן להוריד את הדרישה הזו לאחסון הקבוע הזול הרבה יותר ללא אובדן ביצועים. גם זיכרון ה-RAM של ה-GPU עצמו חייב להיות לפחות 6GB כדי להתמודד עם ה-DAG ההולך וגדל, מנגנון מפתח של אלגוריתם Ethash. ה-DAG הוא מערך נתונים גדול המשמש לחישוב הגיבובים לכריית האתריום. חומרת הכרייה חייבת להיות בעלת קיבולת זיכרון מספקת כדי לאחסן אותה.

מבחינת מערכת ההפעלה, Windows ו-Linux הן שתי אפשרויות הגיוניות, אם כי לינוקס עשויה לדרוש יותר התעסקות מבחינת ההגדרות. חיוני לבצע אופטימיזציה של ה-GPUs במונחים של מהירות שעון, צריכת חשמל ותזמוני זיכרון.

ביטקוין עולה

פולים לכריית אתריום

הדרך הפשוטה ביותר לכרות אתריום היא על ידי הצטרפות לאחד מהפולים (בריכות הכרייה) הרבים של אתריום כמו SparkPool, Nanopool, F2Pool ועוד רבים אחרים. אלה מאפשרים לכורים לקבל זרם קבוע של הכנסה במקום סיכוי אקראי למצוא בלוק שלם מדי פעם עבור עמלה מסוימת.

תוכנות כרייה פופולריות כוללות את אתמינר, קליימור ופיניקס. כל האפשרויות הללו טובות, אך כל תוכנה עשויה לעבוד בצורה מהירה יותר עם ציוד אחר ולכן מי שעוסק בכך ברצינות צריך לבדוק את האפשרויות השונות.  

לבסוף, יש לתחזק את המכשירים באופן קבוע, לנקות ולנקות אבק כדי לשמור על תקינות החומרה. ישנם פרטים נוספים הקשורים בהקמת חוות כרייה מצליחה, שרבים מהם נשמרים בקנאות כסודות מסחריים. 

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *