השקעה בביטקוין – מגוון אפיקים ושיטות השקעה

תוכן עניינים
עגלה עם כסף

הקדמה

אחרוג ממנהגי ואפתח את המאמר הזה בהבעת דעתי האישית בקצרה בנושא כדאיות ההשקעה בביטקוין:

לדעתי, מהפיכת הקריפטו כאן כדי להישאר לדורות, גם כאמצעי תשלום וגם כאפיק השקעה. כל מי שחושב אחרת (וצועק: פירמידה, קזינו, חסר ערך כלכלי) הם אנשי הכלכלה הישנה, שרואים איך העולם בורח להם ברכבת מהירה שיצאה מהתחנה.

עכשיו אחרי שאתם יודעים את דעתי אוכל לכתוב את המאמר בצורה שקולה ומאוזנת ככל הניתן.

כשהביטקוין נסחר בכ-40 אלף דולר ליחידה – וסיפק תשואה של מאות אחוזים בשנה האחרונה – עומדים רבים בפני השאלה האם להשקיע בביטקוין או להמשיך להימנע מזה מסיבות שונות.

על אף התשואה הפנומנאלית ישנן סיבות טובות להיזהר. בראשן כמובן תנודתיות המטבע – ערכו של הביטקוין נסק והתרסק באופן מחזורי בהיקפים אדירים מאז הושק בשנת 2009.

השקעה בביטקוין כמגן מפני האינפלציה

יותר ויותר אנשים מבינים שכשהכסף לא עובד עבורנו הוא מאבד מערכו באופן עקבי. אפילו במדינה עם שיעורי אינפלציה נמוכים יחסית של כ-2% לשנה  כמו ישראל, תוכלו לחשב מה יהיה שווה השקל שנמצא כרגע בידכם בעוד 50 שנים? (רמז: כלום).

כפי שראינו לאחרונה, בין התגובות להתפשטות נגיף הקורונה ברמה הכלכלית, הינה הדפסה מואצת של כסף ללא שום גיבוי בצורת נכסים. דבר זה קורה בכלכלה האמריקאית ומשפיע על הדולר שהוא מטבע גלובלי המשפיע על כל השווקים. מעבר להשפעה האינפלציונית אנו עדים להיווצרותן של בועות נדל”ן ובועה בשוק המניות. ככה זה כשהריבית אפסית והכסף מודפס ללא בקרה.

כמו כן, לעיתים קרובות מתרחשים אירועים גיאופוליטיים המשליכים על הכלכלה. כאזרחי מדינה הנמצאת במרכזם של אירועים כאלה בתדירות גבוהה, אנחנו חשופים להשלכות גם אם לא תמיד לוקחים בחשבון את העובדה שקיים סיכוי כלשהו שההשקעות שלנו יפגעו בצורה חמורה.

ביטקוין

הביטקוין כאמצעי לשמירת ערך

השקעה בביטקוין היא התרופה הטובה ביותר לאינפלציה. אין זה מפתיע שהמדינות בהן הביטקוין משגשג יותר מכל הן היכן ששער המטבע המקומי נתון להשפעות אינפלציה חזקות וסובל מפיחות חד ותדיר.
מה שהביטקוין באמת מייצג הוא אחסנה של ערך. בתור שכזה, ניתן להשתמש בו כאמצעי גידור כנגד אינפלציה ונגד ירידות בנכסים פיננסיים אחרים, כמו מניות, אג”ח והדולר. זוהי הדיעה הרווחת בקרב רבים מבחירי התעשייה הפיננסית העולמית.
מבחינה זאת תפקיד “אחסנת הערך” של ביטקוין דומה לתפקיד הזהב שאליו נהגו לברוח המשקיעים בעבר בתקופות משבר.
ישנם אוהדים של המטבע שתומכים בהשקעות בו – אם כי הפכפכות הביטקוין משפיעה על התיזמון להשקעה – והם אומרים שהמטבע לבסוף יתייצב ואז ישמש למסחר יותר לגיטימי ולא רק ככלי לגידור השקעות.

נדירות הביטקוין

מה שהופך את הביטקוין לכל כך נחשק זה שיש כל כך מעט ממנו. נכרו עד היום קצת למעלה מ-18 מיליון ביטקוינים מתוך סך כולל של 21 מיליון ביטקוינים שיהיו אי פעם.
בהתחשב בשער ביטקוין הנוכחי יש כ-650 מיליארד דולר בביטקוין סך הכל, לעומת הערכה כללית שיש כ-80 טריליון דולר מהמטבעות פיאט הרגילים וכמות זאת תמשיך לצמוח באופן תמידי.
כך יוצא שהביקוש עוקף את ההיצע וניתן לראות זאת כסימן לכך שהביטקוין ימשיך לעלות והמסחר ימשיך להיות הפכפכך.

כמו כן, כדאי להכיר בהקשר זה את מנגנון פיצול הביטקוין שמופעל אחת לארבע שנים ומוודא שהביטקוין ממשיך להיות נדיר וקשה להשגה על אף ההתקדמות הטכנולוגית של הכורים.

מי משקיע בביטקוין וכיצד?

כולם. ההשקעה בביטקוין פתוחה לכולם מכיוון שניתן לקנות אפילו חלקיקי מטבע – חסם הכניסה ממש נמוך ולא כרוך באיתנות פיננסית יוצאת דופן. מצד שני, אם בעבר היתה לביטקוין תדמית מעט אנרכיסטית אז היום המצב שונה לחלוטין.

משקיעים בביטקוין החל מהאדם הפשוט (שהחליט להשתעשע ולשים על זה 100 דולר סתם בשביל הקטע) ועד תאגידי ענק ששווים מיליארדים. הגופים הפיננסיים המסורתים מאמצים את הביטקוין כחלק מפורטופוליו ההשקעות.

כך למשל: בחברת Paypal הודיעו שמתכוונים לאפשר שימוש בביטקוין כאמצעי תשלום החל מהחודשים הקרובים. מתחרה של Paypal, Square, גם היא מראה עניין במסחר בביטקוין, והודיעה באוקטובר שרכשה 50 מיליון דולר בביטקוין. וכמובן, כולנו מכירים את יתרות הביטקוין האדירות שמחזיקה חברת טסלה נכון להיום.

פיצול ביטקוין

מה אומרים האנליסטים?

הסיבה שהתאגידים והמשקיעים הגדולים נוהרים לכיוון הביטקוין היא מכיוון שאנליסטים רבים רואים יתרון בהפכפכות המטבע. הסחר העצבני בביטקוין הופך את הקורלציה שלו למניות ולאגרות חוב נמוכה, ובכך תורם לגיוון. בגלל שביטקוין הוא כל כך הפכפך, משקיעים לא צריכים הרבה ממנו על מנת לגוון תיק השקעות, אך אחזקה בגבול של עד כ-5% משווי התיק הינה רעיון טוב על פי מרבית האנליסטים הפיננסיים.

אחזקת ביטקוין זאת לא ספוקלציה ולא ממש הימור, זהו חלק מניהול סיכונים מושכל. ניתן לנסות לחזות את מחירו ע”פ מגוון כלים אחד מהם הוא ניתוח טכני כמו גרף “נרות יפניים” אבל ההצלחה היא בכל מקרה חלקית.

אחריות אחזקת המטבע

ישנן מספר דרכים העומדות בפנינו לרכוש ולהחזיק ביטקוין, אך ניגע קודם בצורה בה מושקע הכסף בביטקוין בתאגידים.
מרבית העסקים מעדיפים להוריד מעצמם את נטל האחזקה וזאת נעשית באחריות צד שלישי. לרב האחזקות יעשו בצורה של הפקדה בנאמנות או בצורה של אחזקת ני”ע-ETF.
נבהיר בקצרה את המושגים:

אחזקת ני"ע עוקב ביטקוין

ניתן כיום לרכוש בורסות מסוימות נייר ערך העוקב אחר הביטקוין וכך לייצר את החשיפה אליו. היתרון הוא שאתם מורידים מעצמכם את נטל האחסון ואולי גם זה שאתם כבר שם בהשקעות האחרות שלכם ומנהלים את כל פורטופוליו ההשקעות ממקום אחד. החיסרון של החלופה הזאת הוא עמלות מעט גבוהות יותר ביחס לקנייה עמית ישירה ומגבלה מבחינת שעות מסחר לשעות פעילות הבורסה.

הפקדה בנאמנות

כאשר מדובר בסכומי השקעה גבוהים במיוחד נעזרים בשירות נאמנות. זה מתאים למשקיע או מוסד שרוצה להחזיק בביטקוין ולא לדאוג לאחסון איכותי ונושאי האבטחה. זה מה שעושים רוב המוסדות, קרנות ההשקעה, חברות וסטארטאפים. היתרון שזה מספק אבטחה בסטנדרט הגבוה ביותר האפשרי (יותר מנניח כונן USB המוסתר במגירה). אך מצד שני גורם לתלות בגורם המאחסן וחסמי הכניסה גבוהים.

 

איך משקיעים בביטקוין?

אז בהנחה שאתם לא מוסד ענק אלא משקיע פרטי שרוצה לגוון את תיק ההשקעות עם קניית ביטקוין, מכל הסיבות שפורטו לעיל.

כצעד ראשון תצטרכו לרכוש אותו. האפשרויות לקניית הביטקוין הולכות ומתרבות ועל ידי לחיצה על הלינק תוכלו להגיע לכתבה ייעודית בנושא.

האפשרויות לרכישת ביטקוין הן:

דרך פלטפורמות מסחר בחו”ל או בישראל, דרך ברוקרים (חלפנים), דרך אנשים פרטים שמחזיקים ביטקוין או דרך כספומט ביטקוין.

כמו כן, ניתן להחשף להשקעה בביטקוין דרך השתתפות ב-ICO, תוכלו לקרוא על כך בכתבה זאת.

אחסון הביטקוין

אז קודם כל אם אתם רוכשים מאחת הבורסות הגדולות בחו”ל דוגמת בינאנס, היא יכולה לשמש אתכם גם לאחסון – בדומה לבנק. רוכשים ביטקוין ושומרים אותו בבורסה עצמה.
לחילופין, אם תרצו להחזיק את הביטקוין בידיכם תצטרכו ארנק ביטקוין – הכנו סקירה מקיפה בנושא בלינק.
אז רק בכמה מילים, תוכלו לבחור בין
ארנק אחסון חם: הארנק שלכם יהיה על המחשב האישי שלכם או על המובייל בצורת תוכנה או בתוך דפדפן האינטרנט שלכם ותמיד מחובר לאינטרנט. כשהיתרון הוא זמינות ונגישות והחסרון הוא ברמת האבטחה.
או
ארנק אחסון קר: הוא יהיה לרב על גבי [1] USB שניתן לחבר למחשב, ורק כאשר הוא מחובר ניתן לשלוח/לקבל מטבעות. יגיע לרב עם תוכנה יעודית שתאפשר לבצע את כל פעולות שליחת וקבלת הכספים.

ארנק טרזור

5/5

ארנק החומרה המתקדם והבטוח בעולם

ארנק לדג'ר

5/5

ארנק חומרה בטוח, מומלץ ופופולארי במיוחד

ביקורת על הביטקוין

תהליך ייצור הביטקוין בחוות הכרייה (עליו תוכלו לקרוא יותר במאמר: כריית ביטקוין באתר) ברחבי העולם מבזבז המון אנרגיה. לאחרונה, השמיע היזם אילון מאסק ביקות פומבית כנגד הביטקוין בנושא. זאת הסיבה שלדבריו יפסיקו למכור מכוניות טסלה עבור ביטקוין.

קשה לאמוד את ערכו האמיתי של הביטקוין. סוגי השקעה אחרים תלויים באמון משקיעים באופן דומה. אך כשזה מגיע למניות ואג”ח, למשל, ישנם מודלים מתמטיים לגיטימיים לחישוב ערכן. מניות מייצרות רווחים ואג”ח מייצרות הכנסה, למשל, וזה עוזר לקבוע את ערכן באמצעות הצבה בנוסחא.

אנליסטים מסוימים גם מטילים ספק בערכו של הביטקוין לגידור. השנה, עלה המטבע באופן כללי במקביל למניות ולאג”ח בזמן שהאינפלציה הייתה נמוכה. בנוסף, לא הייתה ריבית גבוהה מאז הביטקוין נכנס לתמונה לפני 12 שנה, אז קשה לדעת אם הוא באמת מהווה מגן מפני עליות מחירי הכסף (עליית ריבית).

כמו כן, זכרו הביטקוין מוגדר כנכס וככזה אתם תצטרכו לשלם מיסים על ההכנסה מהשקעותיכם בביטקוין – חשוב שתכירו נושא זה.

כמו כן, עשוי לעניין אתכם לקרוא על הנושאים הבאים:

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *