בלוקצ’יין – הצצה אל עולם המחר

תוכן עניינים
בלוקצ'יין

עליית השווי העקבית של הביטקוין ויתר המטבעות הקריפטוגרפיים הביאה אל תודעת הציבור הרחב גם את הטכנולוגיה העומדת מאחוריהם – הבלוקצ’יין Blockchain. בין אם המטבעות ימשיכו לנסוק או לחילופין ידשדשו, לא יהיה זה מופרך לומר שטכנולוגיית הבלוקצ’יין, אותה הביאו עמם, היא המהפכה האמיתית היא איתנו להישאר. בסיס התומכים בטכנולוגיה הולך ומתרחב, האפשרות לייתר את הבירוקרטיה ולבצע עסקאות שקופות, אנונימיות ומאובטחות כבר אינה נחלתם של אידיאליסטים (או יש יגידו אנרכיסטים) בודדים, אלא מאומצת ומוטמעת בסטארטאפים, חברות מסורתיות ותאגידי ענק ואפילו מדינות מתחילות לזהות את היתרונות ולאמץ את הטכנולוגיה לטובתן.

מה זה בעצם הבלוקצ’יין?

אז, בשביל שבפעם הבאה שתקלעו לשיחה על הבלוקצ’יין, תרגישו בנח להשתתף בה ולאף לתרום את חלקכם ולהבין את הטרנד, אשתדל להסביר זאת כאן בשפה פשוטה מבלי להיכנס יותר מדי לרבדים הטכניים.
רשת הבלוקצ’יין Blockchain, כפי שהיא מוכרת כיום, היא בעצם יומן או ספר חשבונות עצום שבו נרשם מידע על טרנזקציות פיננסיות. בכל מחשב ברשת מותקן יומן כזה בגלוי לעיני כל יתר המשתמשים ומתנהל שם רישום של בעלי המטבעות והסכומים שבבעלות כל אחד. מתוך הרצון לשמור על פרטיות, זהות כל משתמש מוצפנת ומקודדת ואיננה נחלת הכלל. בכל פעם שמתרחשת טרנזקציה, כל המחשבים מעדכנים את המידע לגביה ביומן.
העוצמה של הקונספט נגזרת מכך שמתנהלים בשקיפות בצורה כרונולוגית, כל המידע מתועד, זמין ומפוקח ועובר ביעילות. 

 

למה זה משמעותי?

זה מאפשר רשת מאובטחת הרבה יותר מהמוכר לנו כיום. כל שינוי בנתוני הבלוק יוצר האש חדש, כל שינוי לא מאושר יוצר עיוות בכל שרשרת הבלוקים ו”בעלי היומנים” פשוט לא יאפשרו שינוי כזה, לא ניתן ליטול בעלות על מטבע שאיננו שייך לך הרשת מפקחת ותמנע זאת.
נסכם בפשטות, הבלוקצ’יין זה בסיס נתונים ציבורי שמבצע פיקוח של העסקאות ונתוני הבעלות. הפיקוח, בשונה מהבנק לדוגמא בו יש גוף אחד מפקח, נובע מכך שהמאגר נמצא בכל מחשב וזמין לכל משתמש לצפייה אך לא לשינוי, באופן ריאלי אפשרויות הזיוף, המעילה והרמייה מצטמצמות בצורה דרסטית.
מלבד נושא האבטחה, אלמנט חשוב נוסף הוא היעילות והזריזות. כיום, מרבית הטרנזקציות הבינלאומיות מתרחשות דרך המערכת הבנקאית באמצעות מערכת סוויפט, המשמשת מתווך נוסף ומייקרת ומעכבת את תהליכי העברת הכספים (עניין של כמה דקות בביטקוין לעומת עניין של מספר ימים בסוויפט).

תגובת המערכת הפיננסית המסורתית

אם כן, אין פלא שהבנקים והמוסדות הפיננסיים המסורתיים התנגדו לאימוץ הטכנולוגיה, שאיימה להפוך אותם מברירת המחדל האבסולוטית, ללא רלוונטיים בעתיד. יחד עם זאת בתקופה האחרונה אנחנו עדים ליותר ויותר מקרים בהם מוסדות פיננסיים משנים עמדתם וחוקרים כיצד לשלב ולהטמיע את טכנולוגיית הבלוקצ’יין על מנת: להקטין עמלות, לייעל תהליכים ושירות ללקוחות, למנוע טעויות ולשפר ביצועים. או במילים אחרות, הם מכירים בשינוי ולא רוצים להיכחד.

הבלוקצ'יין זה לא משהו של האקרים?

בניגוד לתדמית שיש המנסים לייצר של משהו אפל, זדוני ואנרכיסטי המשמש ארגוני פשיעה וכדומה. למעשה,ההפך הוא הנכון, מכיוון שכל טרנזקציה מתועדת וחשופה לכולם הרבה יותר קשה לרמות ולהונות את המערכת. הפיקוח המובנה מייתר את הצורך בפיקוח חיצוני, אותו במערכת הפיננסית המסורתית מספק לנו הבנק.
כפי שמשתקף היטב בדוחות הכספיים של כל הבנקים, הם גוזרים עמלת תיווך מאוד שמנה על שירותי הפיקוח שלהם על כספנו. אחזור ואומר זאת שוב, בדוגמא של המערכת הפיננסית טכנולוגיית הבלוקצ’יין מייתרת את התיווך של הבנקים. היא מספקת עולם שקוף ומפוקח בו כולם יודעים על כל טרנזקציה ויודעים למי משוייך כל סכום כסף.

יומן הבלוקצ'יין

נחזור לרגע לדימוי היומן, אז כאמור בכל פעם שמתרחשת עסקה המידע נרשם בכל היומנים. כל דף ביומן מוגדר כבלוק וברגע שהוא מתמלא בעסקאות, הוא נסגר ומתחבר לבלוק הקודם. כך הלאה והלאה ונוצרת שרשרת של בלוקים של מידע, הלא היא הבלוקצ’יין.
מושג נוסף שיתכן ונתקלתם בו ושווה להזכיר בהקשר זה, הוא ההאש Hash – זהו קוד ייחודי מבוסס על פונקציה מתמטית המקשרת את הבלוק שנסגר זה עתה לבלוק הקודם. סגירת הבלוק מעניקה לו האש.

מאפייני הבלוקצ'יין

נסכם בקצרה את מאפייני מערכת הבלוקצ’יין שהופכים אותה לאטרקטיבית:
– אימות מידע ללא צורך בצד שלישי.
– מבנה הנתונים מאפשר תוספת בלבד. זה מבטיח את עקביות הנתונים; לא ניתן לשנות או להסיר נתונים.
– אבטחה מוגברת באמצעות – הצפנה ותלות בבלוקים הסמוכים לצורך פענוח מסייעים גם בשמירת הפרטיות.
– עסקאות מתועדות כרונולוגית בהתאם לזמן ביצוע העסקה. דבר שיוצר סדר ומאפשר להתחקות אחר כל עסקה.
– התיעוד מופץ על פני כל המשתתפים ומבטיח שקיפות ופיקוח על הנתונים.
– האופי המבוזר מגביר את ההגנה מפני איומי הסייבר שמתגברים היום ועשויים אף להשבית את כל האקו סיסטם במערכות שאינן מבוססות בלוקצ’יין.

מאפיינים אלו מאפשרים יצירת מטבעות קריפטו אדירים כמו הביטקוין והאיתריום.

שימושים נוספים בטכנולוגיית הבלוקצ'יין

כמות המשתמשים בארנקים מבוססי הבלוקצ’יין גודל באופן מהיר ועקבי.
אוקיי הבנו את למה זה עובד עבור המטבעות הוירטואליים, אבל מה לגבי שימושים נוספים?
זה לא סוד שמודלים שעובדים בתעשייה אחת, נוטים להיות מהר מאוד מאומצים בתעשיות אחרות, יש לכך אינספור דוגמאות במגוון ענפים.
זה צפוי לקרות גם במקרה הזה.
סטארט אפים מרתקים מופיעים בזה אחר זה על מנת לנצל את האפשרויות הגלומות בטכנולוגיית הבלוקצ’יין, המימון לפעולתם מתבצע על ידי גיוס עצמי באמצעות הנפקת מטבעות ראשונית (ICO) במקום מימון בנקאי או על ידי קרנות הון סיכון.

תוצרי הבלוקצ'יין

בלוקצ'יין בתעשיות אחרות

אם נצא מגבולות המערכת הפיננסית, נראה שימוש גובר ומיזמים מרתקים בעולמות השיווק הדיגיטלי מבוסס דאטה, שקוראים תיגר על חברות הענק שצמחו בשנים האחרונות ואוגרות את הדאטה ומוכרות אותו לצורך פרסום.
כמו כן, הטכנולוגיה נכנסת לשימוש בענפים כגון רשתות חברתיות [1], סחר בינלאומי, שמירה והגנה על זכויות יוצרים, פלטפורמות תיווך במגוון תחומים, הצבעות אלקטרוניות בבחירות, מסחר באג”ח ובחוזים עתידיים, ועוד.
למעשה, כל תעשייה שיש בה גורם ריכוזי שגוזר קופון שמן מפיקוח על הנתונים ואגירתם היא קרקע פורייה למיזמים מבוססי טכנולוגיית הבלוקצ’יין, שמאפשרת כאמור לייתר את הגורם המפקח.

האם כולם בדרך לשם?

להלן נתונים מתוך מחקר פורסם לאחרונה ע”י דלויט בהתייחס לשיעור החברות במשק האמריקאי שהשקיעו מעל ל-5 מיליון דולר במהלך 2020 במיזמים בהם כלולה טכנולוגיית הבלוקצ’יין:

ענף

אחוז

טכנולוגיה, מדיה וטלקום

45%

אנרגיה ומשאבים

37%

ייצור

40%

תעשיית הבריאות

36%

מוצרי צריכה

42%

אחר

39%

שירותים פיננסיים

33%

שירותים מקצועיים

24%

תעשייה ובניין

32%

קמעונאות והפצה

21%

ממוצע

36%

לסיכום

כפי שניתן לראות, ההשקעות בשיעורים די גבוהים חוצות ענפים ותחומים. הן עדיין לא ניכרות בחיי היומיום שלנו והפרויקטים הללו צריכים עוד זמן מה על מנת להבשיל, אבל בשנים הקרובות נהיה עדים למהפכות אמיתיות על הבסיס הטכנולוגי הזה. לטעמי, מדובר בהמצאה המשמעותית ביותר מאז האינטרנט.

אם מצאתם מאמר זה מעניין, אולי תרצו ללמוד עוד על כריית הביטקוין.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
ארנק טרזור
סקירת ארנק הטרזור (Trezor)

אם אתם מחפשים ארנק חומרה קר איכותי ונח לתפעול,  שיאחסן את הביטקוין שלכם בבטחה, ארנק טרזור הוא התשובה מבחינתכם. כאן

בדיקת גרף
ico מה זה?

סקירה – מה זו הנפקה? בשביל ללמוד מה זה ICO, צריך לקחת צעד אחורה ולהבין מה זה IPO. המשמעות של

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *