מדריך ByBit (בייביט) בורסה לטריידים מנוסים

תוכן עניינים
bybit

הקדמה - מה זה Bybit (בייביט)

ByBit היא בורסת מסחר שהוקמה בסינגפור בשנת 2018 ע”י Ben Zhou. הבורסה מונה כיום כ-2 מליון משתמשים ובעלת נפח מסחר יומי של כ-10B דולר ומתמחה בחוזים עתידיים. בפלטפורמת בייביט ניתן לסחור נכון להיום רק ב-BTC, ETH, XRP, EOS, BCH, DOT, ADA, LTC, LINK, AAVE, XTZ, UNI, SUSHI, XEM.
Bybit היא בורסת מסחר שנועדה לטריידרים מנוסים בלבד ומציעה מינופים גבוהים של עד פי 100 באמצעות Margin. המסחר במינוף מסוכן מאוד ולכן לא מומלץ כלל למתחילים או לאנשים בעלי אופי מהמר. כ-90 אחוזים מכלל הסוחרים היומיים במינוף מפסידים את הכסף שלהם ונסביר בהמשך איך. ניתן לקרוא בהרחבה על רכישת מטבעות קריפטו במדריך המצורף.
לפני שנדון על השימוש ב-ByBit ועל היתרונות והחסרונות שלה, נצטרף קודם להבין מה עומד מאחורי השקעה במינוף, דמי מימון ועמלות, מהי “הנזלה” (Liquidation), מה זה שורט ולונג ומה ההבדל בין Cross ל-Isolate. תחזיקו חזק, זה יהיה קצת ארוך אבל מאוד ענייני.

מסחר במינוף בעזרת בייביט

מבלי להיכנס אל מאחורי הקלעים ולהלאות אתכם בפרטים של נגזרים פיננסיים וחוזים עתידיים, בואו ננסה להבין בכלל כל מה הכוונה במסחר במינוף ואיך הוא עובד.
קודם כל, מסחר במינוף הוא השקעה באמצעות כסף שהוא לא שלנו, אנחנו מלווים מהבורסה כסף, סוחרים איתו ולבסוף מחזירים לבורסה את הכסף בתוספת הריבית על ההלוואה אשר גדלה ככל שהפוזיציה נשארת פתוחה יותר זמן.
על מנת שנוכל לקחת הלוואה מהבורסה, נצטרך להיכנס ב-Margin, מה שאומר שאנחנו צריכים להפקיד סכום מסויים אותו נהיה מעוניינים להכפיל. סה”כ פשוט מאוד להבנה.
בורסת ByBit מאפשרת מינוף (מטורף!) של עד פי 100 ובשונה מהרבה בורסאות אחרות, לא תיתקלו יותר מדי בהודעה שאומרת שאין אפשרות לקחת הלוואה כרגע בגלל עומס ההלוואות במערכת למשל. גם אם מדובר בסכומים מאוד גדולים.

נתחיל במשעמם - דמי מימון ועמלות

כדי לשמור על פוזיציה פתוחה, נצטרך לשלם דמי מימון אשר משתנים בהתאם למחירי השוק והם הסכום המינימלי שנצטרך להחזיק על מנת שנוכל לשמור את הפוזיציה פתוחה. המערכת מאוד נוחה ו”שקופה” בנושא העמלות, ניתן לראות הכל בכל שלב ותהליך.
דמי המסחר מתחלקים בין Takers ל-Makers כאשר ה-Makers מספקים נזילות לספר הפקודות ויקבלו הנחה בגובה 0.025%-, ואילו ה-Takers יחויבו בדמי מסחר של 0.075%. העמלות יחושבו על פי סך המינוף ולא הסכום הראשוני, שימו לב.

החלק הכיף של המינוף – מרוויחים!

לצורך העניין, אנחנו משקיעים עכשיו בביטקוין 1000 דולר במינוף של פי 10, משמע, יש לנו 10,000 דולר סך הכל לקנות איתם ביטקוין וכשנחליט שאנחנו רוצים לסגור את הפוזיציה נוכל בעצם להחזיר לבורסה את ההלוואה בתוספת הריבית.
נניח שאנחנו מחליטים לקנות בשער מסויים את הביטקוין במינוף של פי 10. לאחר מכן הביטקוין מטפס ב-10 אחוזים נוספים ולכן הסכום שהשקענו היה סך הכל 10,000 דולר וכעת יש לנו 11,000 דולר.
אם נסגור את הפוזיציה, נצטרך להחזיר לבורסה את ה-9000 דולר שלווינו בתוספת הריבית ומה שישאר לנו הם כ-2000 דולר. מאחר וההשקעה הראשונית שלנו הייתה 1000 דולר, היא צמחה ב-100 אחוזים ל-2000 דולר.

אז איפה ה"חוקן"? / "הנזלה" – Liquidation

אז איך בעצם ByBit או כל בורסה אחרת שמציעה השקעה במינוף מגינות על עצמן מפני הפסדים של משקיעים בכסף של הבורסה? בשביל זה נועדה ה”הנזלה”.
הבורסה שומרת לעצמה את הזכות “להנזיל” את הפוזיציה ולבצע מכירה בשמנו אם אנחנו יורדים מתחת לטווח שהוקצה לנו ופה נכנסת קצת מתמטיקה.
אם אנחנו במינוף של פי 10, גם ההפסדים יחשבו כהפסד של פי 10 ולכן הפסד של 10 אחוזים במינוף כזה יובילו להפסד של 100 אחוזים מהכסף שהשקענו.
כך שאם בעצם נפסיד 10 אחוזים מהפוזיציה בדוגמה הקודמת, נישאר עם 9000 דולר ולכן הבורסה תיקח את ההלוואה בכוחות עצמה בתוספת העמלה ואנחנו נישאר בלי כלום. הבורסה לא תיתן לנו לרדת אף פעם מתחת לגבול שהוקצה לנו.
המחיר בו תתבצע ההנזלה מחושב ע”י המינוף שלקחנו פלוס הריבית בצורה שבה הבורסה לא תפסיד כלום אבל אנחנו נוכל להפסיד את כל הכסף שהשקענו. למודאגים, אי אפשר להיכנס לחוב בזירת המסחר.

ההבדל בין Isolate/Cross

קיימים שני סוגים של Margin שבהם ניתן לבחור. לשם כך נצטרך להבין שהם נחשבים לארנקים נפרדים. עד עכשיו הכרנו את ארנק הSpot בעיקר, ארנק שבו אין “הנזלה” וההחלטה לקנות או למכור תלויה אך ורק בנו. ב-ByBit מדובר רק בארנקי Margin.

Isolate

כשמו כן הוא, ארנק מבודד. לכל מטבע יש ארנק Isolate מול הדולר, לדוגמה Isolate BTC/USDT. כשאנחנו משתמשים בארנק זה, אנחנו בעצם מסכנים ב”הנזלה” רק את מה שהכנסנו לתוך הארנק הספציפי הזה ונוכל לסחור אך ורק בצמד מטבעות BTC/USDT. חשוב להבין שניתן במקביל לסחור בכמה ארנקי Isolate בתוך אותו משתמש.

Cross

ארנק זה מכיל את כלל הצמדים והמטבעות שיש לבורסה להציע וההנזלה מחושבת עפ”י כלל הארנק ולא לפי צמד המטבעות. כך שאם סחרנו בארנק הCross בביטקוין ובאית’ריום והגענו להנזלה, שתי הפוזיציות שלנו בסיכון מאחר ובחישוב הן ממוזגות.
בעוד ששימוש ב-Isolate Margin שומר עלינו ומסכן רק את המטבע הספציפי שהשקענו בו, לארנק ה-Cross יש יותר דינאמיות ושיכולה להציל אותנו מהנזלה אם הצבנו את הפוזיציות שלנו בצורה נכונה. כל אחד צריך לבחור בשיטה המתאימה ביותר לאופי המסחר שלו.

Short and Long

בטח לא פעם נתקלתם במושגים של לונג ושורט, אז רק בכמה מילים נעשה קצת סדר. עד עכשיו דיברנו על מינוף של ערך דולרי על מנת לקנות מטבע מסויים, כלומר אנחנו מפקידים 1000 דולר ורוצים למנף את זה פי 10. פוזיצייה מסוג כזה נקראת Long.
כאשר אנחנו מבצעים מכירה של מטבעות במינוף, כלומר אם יש לנו 0.5 ביטקוין ואנו מעוניינים למכור אותו במינוף של פי 10, נוכל למכור 5 ביטקוין במחיר שקבענו ובעצם אנחנו מתחייבים להחזיר לבורסה את הלוואת הקריפטו שלנו. פוזיציה מסוג כזה נקראת פוזיציית Short.
בשונה מפוזיציית לונג, כאן מחיר ההנזלה יהיה עליה של 10 אחוזים ולא ירידה, שכן הפעם התחייבנו להלוואה בקריפטו ולא בדולר. וכאשר לא יהיה באפשרותנו לקנות באמצעות בדולר שברשותנו את המטבע עליו התחייבנו, נגיע להנזלה.

לפני הפרקטיקה – ניהול סיכונים ואסטרטגייה

לפני שנכנסים לשוק הממונף חשוב מאוד להבין טוב את התיאוריה, להכין אסטרטגיית קנייה ומכירה ברורה, לא להתפתות למינופים גבוהים מדי שלא תדעו איך לצאת מהם אחר כך ולדעת בעיקר מתי להוציא רווחים. תזכרו שאתם מכירים את עצמכם הכי טוב, לכן אם יש לכם אופי של מהמרים אל תתקרבו למסחר ממונף.

לפרקטיקה – מתחילים ב-ByBit (בייביט)

היכנסו לאתר של ByBit ולחצו על Sign Up ולאחר מכן מלאו את הפרטים לפי מייל או טלפון, מה שיותר נוח לכם. ואם הגעתם ל-ByBit כנראה שאתם כבר מכירים זירת מסחר (אם לא, מה אתם עושים פה?), זכרו להגדיר אימות דו-שלבי לצרכי אבטחה.

bybit הרשמה

אם יש ברשותכם מטבעות קריפטו בארנק אחר שברצונכם להעביר, היכנסו ל-My Assets ולאחר מכן לחצו על Deposit ליד סוג המטבע הרצוי וסרקו את הברקוד דרך הארנק הדיגיטלי שלכם. זכרו להשתמש ברשת העברה מתאימה, אחר תאבדו את הקריפטו שלכם.
ניתן גם להעביר ישירות מחשבון Binance באמצעות סריקת הברקוד, כמובן שיש עמלות העברה.

אם אתם מעוניינים לקנות קריפטו באמצעות כרטיס אשראי, לחצו על Buy Crypto ולאחר מכן תבחרו האם אתם מעוניינים לקנות קריפטו באמצעות קריפטו שברשותכם (המרה) או באמצעות כסף (Fiat). בסוף התהליך תוכלו לבחור דרך מי אתם מעוניינים לבצע את הקנייה ותוכלו לראות בפועל כמה קריפטו יופקד.
לישראל יש בעיה עם Moonpay אבל עובד מעולה עם Banxa וכרטיס אשראי חוץ בנקאי. שימו לב שיש תהליך אימות חיצוני ב-Banxa במהלכו תצטרכו גם להשתמש בטלפון לצילום תעודה ובמצלמה לאימות פנים.
יש אפשרות לקנות רק BTC, ETH, USDT, אך ניתן להפקיד את כלל המטבעות הנסחרים ב-Bybit אם הם ברשותכם.

קניית-מטבעות

מסחר ב-ByBit

אחד היתרונות הכי גדולים של ByBit זה הממשק הנוח וקל לשימוש שלהם שמרגיש שהוא נוצר עם המון מחשבה על הטריידר ומה בדיוק הוא יצטרך.
בלשונית Trade נבחר ב-USDT Perpetual, מה שאומר שנראה לבצע את המרג’ין עם USDT כנכס הבסיס שלנו ולמדוד את הרווחיות לפיו. לאחר מכן נבחר במטבע שברצוננו לסחור בו, לדוגמה ADAUSDT שעליו ניתן לקחת מינוף של עד פי 25.
אם נבחר ב-Inverse Perpetual, נעמיד את נכס הבסיס שלנו כמטבע, למשל אם נבחר ב-BTCUSD נעמיד את ה-Margin שלנו באמצעות ביטקוין ונמדוד את הרווחיות לפי ביטקוין.

מסחר bybit

בתמונה מטה ניתן לראות כי בחרנו במטבע ADA וברצוננו לקנות 1000 מטבעות במחיר 1.5 דולר. על כפתורי הקנייה/מכירה מופיעה עלות פתיחת הפוזיציה.
דבר חשוב נוסף, תוכלו לבחור למעלה ב-Isolate ולאחר מכן לבחור את ה-Margin שברצונכם לקחת (פי כמה הכפלה מהכסף שהכנסתם) או האם אתם רוצים להחליף ל-Cross Margin.

margin trading

זוכרים שאמרנו שיש ל-ByBit ממשק שמותאם לטריידרים? אז כשאנחנו נכנסים לפוזיציה, נוכל מראש להגדיר Buy Long with TP/SL.
TP – Take Profit – משיכת רווחים, באיזה מחיר אנחנו רוצים לקחת רווח. בדוגמה ניתן לראות שבחרנו לקחת רווח במחיר 2.4 דולר.
SL – Stop Loss – עצירת הפסדים, מתי אנחנו אומרים לעצמנו “חלאס” עם ההפסד ורוצים לצאת מהפוזיציה. בדוגמה ניתן לראות שבחרנו לצאת מהפוזיציה במחיר 1.35 דולר (למרות שאחר כך מחיר ה”הנזלה” הוא ב1.47 דולר, אבל לדוגמה.
לא חייבים להגדיר TP/SL אפשר גם להחליט בכל שלב להזין פקודה כפי שאנחנו מכירים.

positions

כשנבחר ב-Open Long נאשר את פתיחת הפוזיציה ונראה את הסיכום שלה – מחיר המטבע שנרצה לקנות, כמות, מחיר פתיחת הפוזיציה, מחיר קניית סך המטבעות, מחיר “הנזלה” משוערך ולבסוף משיכת רווחים או עצירת הפסדים אם הגדרתם.

כאשר נרצה לסגור פוזיציה נלחץ על Close ונבחר את נקודת היציאה שלנו במחיר Limit או Market.

סיכום - בורסת בייביט

 [1] ByBit היא בורסה המיועדת לסוחרים מנוסים וניתן גם לראות את הממשק הנוח שלה למסחר, יש לה שירות תמיכה ברמה הכי גבוהה (כולל תמיכה אנושית, ערוץ טלגרם וטוויטר), מתממשקת מעולה עם בוטים למסחר וגם קיימת לה אפליקציה לנייד.
ByBit גם מגבה את הסוחרים שלה באמצעות קרן ביטוח למקרים בהם התנודה בשוק גדולה מאוד ויכולה לגרום לסוחרים לצבור חובות מעבר לבטחונות שהפקידו או שלא לקבלו רווחים במלואם.
אך חשוב לזכור, ByBit מיועדת למינופים גבוהים בשוק שגם ככה הוא תנודתי מאוד, פעלו בזהירות תוך ניהול סיכונים נכון ומחושב.
אין לראות באמור המלצה להשקעה בתחום הקריפטו, התוכן מוגש למטרות ידע בלבד.

מצאת מאמר זה מעניין? אולי יעניין אותך לקרוא מאמרים על בורסות נוספות:

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
קראקן לוגו
מדריך: בורסת קראקן (Kraken)

קראקן היא בורסת מטבעות קריפטוגרפיים מובילה וותיקה שפועלת עוד משנת 2011, שמאפשרת קנייה, מכירה והחלפה של רשימה ארוכה של עשרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *