מטבע ביטקוין | Bitcoin (BTC) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
ביטקוין

לדעתי, החזקת ביטקוין היא רעיון מעולה הן ברמה האידיולוגית והן ברמה הפרקטית (כולנו רוצים להרוויח, לא?). אני מאמין בו מאוד בטווח הארוך. במאמר זה אשתדל לנמק את עמדתי. החל מהסיבות להווצרות המטבע וההצלחה בהבאתו לערכו הנוכחי.
מצד שני, אתייחס גם לחסרונותיו כמטבע, מקור תדמיתו השלילית (אצל חלק מהאנשים) ובעיות אחרות שעשויות להתעורר כתוצאה מחוסר זהירות באחסנת המטבע.

ביטקוין - ההתחלה

בשנת 2008, בעיצומו של משבר כלכלי עולמי חמור במיוחד, הגיח לעולם הביטקוין. פרי פיתוחו של מישהו או אולי קבוצת אנשים בשם סטושי נקמוטו.
כיום את הביטקוין לא צריך להציג, אבל אז בזמנו היה צריך לעבוד די קשה על מנת לשכנע אנשים להתחיל להאמין ולהמיר כסף אמיתי בכסף וירטואלי.
הכסף הוירטואלי מביא איתו מספר יתרונות: הוא לא חשוף לאינפלציה, אין גוף מרכזי ששולט בו וגוזר קופון שמן בדרך, הוא מאוחסן בצורה דיגיטלית ומאפשר העברה מהירה של ערך ממקום למקום.

כאמור, כל היתרונות הללו נחמדים אבל לקח ועדיין לוקח לא מעט זמן לאמץ את האנושות לאמץ את הקונספט של הכסף החדש.

הרכישה הראשונה בביטקוין

זהו סיפור ביזארי ומפורסם.
כאמור, ההתחלה לא היתה דומה בכלל למה שהולך עכשיו והרעיון לקבל כסף דיגיטלי עבור משהו מוחשי נתפס כטפשי.
כך שרק בשנת 2010 התרחשה העסקה הראשונה כשלאזלו הנייץ, מפתח שתרם לקוד הפתוח של הביטקוין, הזמין 2 מגשי פיצה ב-10 אלף ביטקוין.
זה מה שהוא ביקש בתמורה:
“אני אוהב בצל, פלפל, נקניקיות, פטריות, עגבניות, פפרוני. דברים סטנדרטיים, בלי תוספות של דגים או משהו כזה…”.
מסתבר שבאותה שנה השקיע הבחור 100 אלף ביטקוין ברכישת פיצות. באותה העת 10 אלף ביטקוין היו שווים 41 דולר.
בכל אופן, גם גדולי הספקנים כיום שטוענים שהביטקוין אוטוטו נעלם היו מעדיפים כנראה 10 אלף ביטקוין על פני 2 מגשי פיצה, לא ככה?
מאז ה-22 למאי מוגדר כ”יום הפיצה ביטקוין” לזכר אותה עסקה מוצלחת. המתכנת אם אתם תוהים לא מתחרט כלל ולוקח את כל הסיפור בקלילות ובכיף.

2 פיצות

יתרונות הביטקוין

כאמור, הביטקוין עלה בערכו בצורה מדהימה שאפילו גדולי התומכים בתחילת הדרך הופתעו ממנה. הסיבה לכך היא שיש למטבע הזה ערך אמיתי. אלו הסביות המרכזיות שהביטקוין נתפס כהשקעה בעלת ערך ואף מכונה “זהב דיגיטלי”.

לא חשוף לאינפלציה

אנחנו כל הזמן קוראים בעיתונות הכלכלית את יעד האינפלציה לשנה הקרובה. בישראל למשל שואפים ליעד אינפלציה של 2% בשנה.
רגע,בואו נחשוב על זה קצת.
מה זאת אומר שואפים ליעד אינפלציה של 2% בשנה?
במילים אחרות החיסכון שעמלתם עליו במשך השנה האחרונה או אפילו כל חייכם ישחק ב-2% בשנה הקרובה. כבר נשמע פחות טוב…
עכשו בואו נראה, למה 2% ולא למשל 4%? התשובה היא שהנהגת המדינה מאמינה שאינפלציה בשיעור של 4% (למשל) לא תתקבל ע”י הציבור ותביא לתסיסה אזרחית.

לעומת זאת, כמותו של הביטקוין בעולם קבועה ומוגבלת. הוגדר מראש שיהיו 21 מיליון מטבעות בעולם שיגיעו לעולם באמצעות תהליך הנקרא “כרייה” בצורה מדורגת. נכון למועד כתיבת שורות אלו קיימים בעולם כ-18.5 מיליון מטבעות ביטקוין, היתר עוד עתידים להכרות.
המטבעות שמגיע לעולם הם בעצם תגמול לכורים שתורמים את כח המחשוב שלהם לתחזוקת רשת הבלוקצ’יין עליה מתבסס הביטקוין. אחת לארבע שנים מתרחש תהליך חציית הביטקוין, שבעצם מהווה תחליף הגיוני לאינפלציה ומטרתו להגביר את קושי השגת הביטקוין.

אנשים מבינים שהחיסכון נשחק
סופסוף שמים לב למה שעושה האינפלציה לכסף שלנו

האם האינפלציה הכרחית?

אבל רגע אם שולטים בזה, למה לא קובעים יעד אינפלציה של 0% וזהו?
בכלכלה מבוססת חוב, כל מטבע חדש שנכנס למערכת נושא ריבית.כמובן שהריבית אינה קיימת במערכת ולכן חייבים ליצור עוד ועוד מטבעות- וזוהי מהות האינפלציה. ללא אינפלציה לא תהיה יכולת לכסות את החוב והמערכת תקרוס לתוך עצמה.
הקונפליקט מתחדד עוד יותר כששמים לב שהמדיניות המוצהרת היא של קביעת יעד לבנק המרכזי לעליית יוקר המחייה (כיוון שמדד המחירים לצרכן אמור לשקף את יוקר המחייה), ומצד שני להכריז תחת כל עץ רענן בפני הציבור שהממשלה ושר האוצר פועלים להורדה של יוקר המחיה.
הסיבה אגב, שממשלות רוצות אינפלציה בצורה מובנית היא להחזיק את האזרחים פרודוקטיביים ולהמשיך להשתתף ב”מירוץ העכברים” כי החיסכון נשחק בצורה תמידית.

אין גורם מרכזי מפקח

לביטקוין יתרון מובנה נוסף מאוד מאוד גדול – וזה עניין היותו מבוזר. אסביר בצורה פשוטה למה הכוונה.
על הכסף תמיד שולט גוף מרכזי מפקח. למשל – בנק. שיושב עם האצבע על השיבר ומתוקף היותו “מבוגר אחראי” אנחנו נותנים בו את האמון לשמור על כספינו ומשלמים על כך עמלות מאוד שמנות.
תעיפו פעם מבט בדוחות הכספיים של הבנקים (יש אפשרות לעשות זאת בקלות ע”י כניסה לאתר של כל בנק, הם מחויבים לפרסם את הדוחות הכספיים לציבור).
מה מגלים שם?
רווחים של מיליארדים!
אז כאמור, אנחנו נותנים את כספנו לבנק, משלמים עמלות שונות ומשונות על הזכות שהוא ישמור לנו על הכסף או לווים כסף מהבנק ומשלמים ריביות גבוהות בגין כך.
עם הביטקוין הסיפור שונה.
פה אנחנו מחזיקים ושומרים על כספינו בעצמנו הפיקוח על הטרנזקציות נעשה באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין שלאחר שהבשילה ואפשרה את המהפכה.

האספקט הטכנולוגי

אי אפשר לרמות או להונות את רשת הבלוקצ’יין, כל טרנזקציה מתועדת ונרשמת בפרוטוקול הציבורי והוא חשוף בפני כולם. כך שאין פה מקום לטריקים ושטיקים – יש גורם מפקח מבוזר אחראי שלא גובה על כך עמלות מטורפות. נח ויעיל. נושא הביזור בא לידי ביטוי גם בפיתוח הטכנולוגי. מדובר על רש מבוססת קוד פתוח. עם ההבנה מספקת בתכנות כל אחד יכול לבוא ולראות את הקוד שעל בסיסו בנוי הביטקוין וגם לתרום להמשך פיתוחו. הכל חשוף, זמין ונגיש. אין סודות חבויים – כיאה לעידן הטכנולוגי בו אנחנו כבר חיים.

עליית הערך של הביטקוין

נודה על האמת רוב התנועה לכיוון הביטקוין שאנחנו עדים לה בשנים האחרונות היא לא משיקולים אידיאולוגיים. רוב תנועת הכספים המסיבית נובעת משיקולים ספוקלטיביים שערכו ימשיך לעלות.

אולי נכון יותר להסתכל על זה לא כיתרון בפני עצמו, אלא תוצאה של זה שהביטקוין הוא טוב ומועיל ולכן זוכה בהתבסס על “חכמת ההמונים” לעלייה בביקוש וערכו עולה בטווח הארוך.

בואו נראה את המגמה של הביטקוין בגרף הבא:

 

גרף ביטקוין

אז כן נכון, באמצע שנת 2021 הגיע הביטקוין למחיר המרשים של 37 אלף דולר ליחידה.

אז כפי שניתן לראות על אף התנודתיות המטורפת, אם משרטטים קו מגמה לאורך השנים, המגמה ברורה והיא כלפי מעלה.
כיום עומד שווי השוק של הביטקוין שנמצא בשימוש על כ-700 מיליארד דולר. יותר משווי השוק של ויזה או מסטרקארד לצורך העניין.

זהו מצבו של הביטקוין כיום:

הספקולנטים נוהרים לביטקוין

אז השיקולים הספוקלטיביים לגבי ערכו העתידי של המטבע אינם נחלת המשקיעים הפרטיים ששמעו על איזה משהו איזוטרי ומשתעשעים בו, כיום הביטקוין מהווה חלק אינטגרלי מפורטפוליו ההשקעות של בתי ההשקעות והבנקים הגדולים בעולם. האנליסטים מטעמם לפתע הפכו מאמינים בו לטווח הארוך ומשם נובעת עליית הערך המסיבית שאלנחנו רואים בשנים האחרונות.

האנליסטים הפיננסיים רואים בביטקוין חלק הגיוני מפורטפוליו השקעות מומלץ, בעיקר ככלי גידור כנגד סיכוני האינפלציה והבועות הפיננסיות שיצרה סביבת הריבית האפסית ששוררת כבר שנים. שפע של כסף זול ניפח את מדדי הנדל”ן והמניות, שהיו מפלטם ההגיוני היחיד של המשקיעים כנגד האינפלציה עליה דיברנו קודם, מעבר לכל דימיון ופרופורציה.
מי שהשקיע בקריפטו נראה לי די מרוצה מהבחינה הפיננסית עם ההחלטה שקיבל.

חברות מסחריות מחבקות את הביטקוין

מלבד אותם אנליסטים ספוקלנטים יש יזמי הייטק מובילים היוצאים באופן פומבי ותומכים במטבע.

כך למשל, אילון מאסק איפשר תשלום בו עבור רכבי הטסלה אותם מייצרת החברה בבעלותו. לאחרונה, גילה יחס מעט צונן יותר כלפי המטבע לאור השפעותיו הסביבתיות, אך חברתו ממשיכה להחזיק יתרות ביטקוין בהיקף מיליארדי דולרים.
יזם מפורסם נוסף, שתומך בצורה מופגנת בביטקוין הוא ג’ק דורסי מייסד טוויטר ושירות התשלומים המוביל Square. לדברי דורסי, אלמלא המחויבות שלו לחברות הקים, היה מקדיש את חייו לפיתוח הביטקוין. הוא אף תרם 4 מתכנתים במשרה מלאה לפיתוח עתידי של המטבע. עוד הוסיף דורסי שהביטקוין לטעמו יהפוך ל”כסף של האינטרנט” בהמשך. כמובן החברה בבעלותו תומכת בביטקוין כאמצעי תשלום.
גם פייפאל לא נותרה מאחור ומשלבת את הביטקוין בארנק הדיגיטלי שלה כמטבע לכל דבר. לצערינו, שירות זה זמין כרגע אך ורק לתושבי ארה”ב.
יש עוד אינספור מיזמים ויזמים שתומכים ומאמינים בביטקוין ומקבלים אותו כבר היום כאמצעי תשלום לגיטימי עבור מוצריהם או שירותיהם.

ביטקוין מעל לדולר

ניתן לקרוא על מטבעות דיגיטליים מומלצים נוספים בלינק זה.

לצד יש היתרונות יש גם חסרונות

אחריות האחסנה והשמירה היא עלינו

עם הביטקוין, הכח עובר לידיים שלנו, הכסף שלנו נמצא בידינו ועלינו קודם כל להשכיל לשמור עליו. הדרך הנכונה והבטוחה לשמור על ביטקוין הינה באמצעות ארנק דיגיטלי קר כגון טרזור או לדג’ר עליהם תוכלו לקרוא בהרחבה במאמרים עליהם. הכנת הארנק יכולה להיות הצעד הראשון בדרככם להפוך לבעלים של ביטקוין (אבל לא חובה). נקודה זאת מהותית. פתאום האחריות על השמירה הכסף שהוא שלנו מוטלת עלינו. אל תקלו בכך ראש. 

תדמית שלילית

ישנה תדמית שלילית בלתי מבוססת כלפי הביטקוין כאיזה כלי של פושעים לביצוע פעולות זדוניות. זה פשוט לא נכון. רשת הבלוקצ’יין מתעדת כל פעולה, כשרשויות החוק בודקות הן יכולות להתחקות אחר מסלול הכסף די בקלות. על פי מחקרים באחוזים הביטקוין לא משמש יותר לפעילות בלתי חוקית מכל כסף מסורתי. היו בעבר מספר מקרים שארגוני פדע עשוי שימוש במטבע הקריפטוגרפי אבל זה כבר נחלת העבר. למעשה, כיום ישנה ביקורת הפוכה על הביטקוין שהוא איננו מספק את האנונימיות הרצויה (כפי שקיוו חלק מהאנשים בהתחלה). 

על מנת להיות אזרחים שומרי חוק, במידה ואתם מייצרים רווחים כתוצאה מפעולות בביטקוין שלמו את מס ההכנסה כמתחייב בחוק ולא צריך לחשוש מהתדמית שמנסים להדביק לביטקוין כאיזשהו כלי להלבנת הון ותמיכה בפעילות פושעת.

תנודתיות עצומה

ישנן שתי סיבות מרכזיות שהביטקוין או כל מטבע קריפטו אחר אינם משמשים כאמצעי תשלום בפעילות היומיומית בקנה מידה יותר נרחב (אם כי ניתן ללמוד על עסקים המוכנים לקבל ביטקוין כאמצעי תשלום כאן). הסיבה הראשונה, שהיא פחות משמעותית היא שלעסקת ביטקוין לוקח יחסית הרבה זמן להיות מאושרת. הנושא הזה נפתר ע”י מטבעות אחרים שהעסקה בהם מאושרת בשניות בודדות.

הסיבה היותר מהותית היא התנודתיות העצומה. קצת קשה לעסק לקבל מטבע שעשוי לבצע קפיצות אדירות ברמה יומיומית בערכו. תופעת התנודתיות היא מוכרת בשוק הקריפטו ודווקא הביטקוין יציב יחסית למטבעות אחרים, אולי כי ערכו המצרפי גבוה בהרבה.

כששוק הקריפטו יתייצב, ניתן יהיה לקוות שאפשר יהיה לשלם במטבע קריפטו בעסקאות יומיומיות.

נזק סביבתי

אחת התופעות הפחות מדוברות הוא הנזק הסביבתי [1] העצום שיוצרת תעשיית הקריפטו והביטקוין בפרט. איילון מאסק הציף נושא זה בפומבי ואף הצהיר שבשל הסיבה הזאת הוא מפסיק קבלת תשלום בביטקוין עבור רכבי הטסלה. אכן מדובר בבעיה אמיתית. כמות האנרגיה שמושקעת בתהליך הכרייה היא עצומה. במיוחד במקומות בהם החשמל זול במיוחד. 

על מנת לתת מענה לנושא הזה תצטרך קהילת הביטקוין לחפש פתרונות. הם יכולים להגיע מ-2 אפיקים. האחד זה האצת המעבר למקורות אנרגיה בלתי מזהמים והשני עשוי להיות התייעלות אנרגטית של תהליך הכרייה בדומה למטבעות אחרים המצליחים לקיים את אותו המנגנון עם צריכת חשמל נמוכה בהרבה.

לסיכום

הביטקוין הביא ועדיין מביא איתו מהפכה של ממש לעולם. השווי שלו עומד כיום על כ-700 מיליארד דולר והעתיד נראה מבטיח. כולם החל מהגופים הפיננסיים הגדולים ועד המשקיע הקטן ביותר שסתם רוצה להשתעשע בכמה עשרות דולרים כבר שם. הנדירות של הביטקוין ושימושיו העתידיים האפשריים לעומת ההדפסה האינסופית של הכסף המסורתי מרמזים (לדעתי) שלמרות התנודתיות הביטקוין ימשיך לעלות בטווח הארוך.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
שופינג
מה אפשר לקנות עם ביטקוין?

הפופלאריות של הביטקוין הופכת אותו גם לאמצעי תשלום . המספר הממוצע של תשלומים מאושרים מדי יום עם המטבע הדיגיטלי הוכפל

אדם עם לפטופ
קורס NFT

גילית את עולם ה – NFT ואתה רוצה לדעת איך גם אתה יכול להרוויח מכל הסיפור הזה? הדרך לשם עוברת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *