ביטקוין מול HEX – השוואת מטבעות

תוכן עניינים
בלוקצ'יין

ביטקוין ו HEX הם שני מטבעות מאוד דומים. ההבדל העיקרי בין השניים הוא במנגנון הקונצנזוס שעליו הם עובדים.

מנגנון הקונצנזוס

ביטקוין עדיין משתמש במנגנון קונצנזוס הנקרא Proof of Work – POW. במנגנון זה, משתמשים מקריבים מכוח המחשוב שלהם על מנת לכרות מטבעות חדשים ולתחזק את רשת הבלוקצ’יין של ביטקוין. דבר זה צורך כמויות אדירות של אנרגיה ומזהם את הסביבה. בנוסף, אם יש לך יותר כוח מחשוב – יש לך יותר סיכוי לזכות במטבעות חדשים. ככה שבמידה וחברת ענק מחליטה לרכוש מאות אלפי מחשבים ולהשתמש בהם כדי לכרות ביטקוין, יש לאותה חברה סיכוי הרבה יותר גדול לזכות במטבעות חדשים מאשר לאדם בודד.

לעומת זאת, ב HEX משתמשים במנגנון קונצנזוס ייחודי אשר נקרא Proof of Wait, “הוכחת המחכה” בתרגום חופשי. ב HEX, במידה והחלטתם להשקיע בפרויקט עומדת בפניכם האופציה “לסגור” את המטבעות (Stake). זהו דבר מוכר אשר רשתות בלוקצ’יין אחרות משתמשות בו על מנת לתפעל את המנגנון שלהן, Proof of Stake. במנגנון זה, הדרך בה משיגים מטבעות חדשים היא שונה. כאשר משתמש “סוגר” את המטבעות שלו, הוא בעצם מהמר עליהם בתמורה לתשואות ותגמול בהמשך.

במקרה של HEX, מתווסף אלמנט נוסף. כאשר אתם “סוגרים” מטבעות, עליכם לבחור לכמה זמן אתם סוגרים אותם. במידה והחלטתם לסגור לתקופה של 500 ימים, עליכם לעמוד בהבטחה הזאת. במידה והחלטתם אחרי 300 ימים שאתם צריכים את המטבעות בחזרה, תקבלו קנס על המשיכה הזאת. הקנס הזה יהפוך להיות התגמול והתשואה של משתמשים אחרים אשר הצליחו לעמוד בהבטחה שלהם לסגור את המטבעות לתקופה אשר בחרו.

זהו הבסיס להבדל המשמעותי ביותר בין ביטקוין ל HEX, אך בואו נצלול פנימה וננסה להבין עוד כמה הבדלים בין שני המטבעות המהותיים הללו.

אינפלציה

בביטקוין, האינפלציה משפיעה לטובה על כורים. אותם אנשים אשר משתמשים בכוח מחשוב.
ב HEX, האינפלציה משפיעה לטובה על אנשים אשר “סוגרים” את המטבעות שלהם.

תשואה

בביטקוין, משתמש זוכה למטבעות חדשים בזכות כוח המחשוב שלו. יותר חזק, יותר מטבעות.
ב HEX, משתמש זוכה למטבעות חדשים לפי כמות המטבעות שכבר “סגר”. “תסגור” יותר, תזכה ליותר.

משתמשים חדשים מול ישנים

בביטקוין, לכורים חדשים יש סיכוי גבוה יותר לזכות במטבעות חדשים במידה והם יודעים כיצד להשתמש באנרגיה שלהם בצורה נכונה. מחשב מלפני 10 שנים לא לכרות מטבע אחד. אך הטכנולוגיה החדשה ביותר עם האנרגיה החזקה ביותר, יכולה.
ב HEX, זה הפוך. ככל שאתה נמצא יותר זמן ברשת, ככל שהמטבעות שלך “סגורים” ליותר זמן, הערך שלהם עולה, הערך שלך עולה. משתמשים חדשים לא יכולים להשפיע על הערך שלך לרעה, רק לטובה.

רווחים

בביטקוין, כורים ירוויחו יותר במידה וכורים אחרים יסגרו את המחשב שלהם, וכוח המחשוב שלהם יהיה שווה יותר.
ב HEX, יש לך סיכוי להרוויח יותר כאשר משתמשים אחרים מסיימים את תקופת ה”סגירה” שלהם, בעיקר אם הם עושים זאת לפני הזמן המיועד.

רכישה

ביטקוין כיום הוא המטבע הוירטואלי המוכר ביותר וניתן להשיג אותו כמעט בכל רשת מסחר קריפטו.
כיום להשיג HEX זה תהליך מורכב יותר. לא ניתן לרכוש אותו בזירות מסחר ישירות עם כרטיס אשראי, צריך להמיר מטבעות אחרים אליו.

כרייה

נכון להיום, לא כל מטבעות הביטקוין נכרו. אנחנו יודעים שאמורים להיות בסופו של דבר 21.5 מיליון מטבעות, כיום אנחנו באיזור ה 19 מיליון. הצפי הוא שרק לקראת 2050 נגיע למטבע האחרון.
לעומת זאת, ב HEX, כמעט כל המטבעות נמצאים כבר בחוץ. יש מעל 500 מיליון מטבעות וניתן לרכוש אותם ממחזיקי HEX אחרים. דבר זה כמובן מקל על צריכת האנרגיה הגדולה [1] שיש בביטקוין, כיוון שלא צריך כוח מחשוב כדי לכרות עוד ועוד מטבעות HEX. הרשת והמטבע של HEX הם מוצר גמור, וכעת הוא פשוט קיים.

יוצר המטבע

היוצר המסתורי של ביטקוין, סאטושי נאקאמוטו, נעלם כמעט לחלוטין מהעולם. אנחנו עדיין לא יודעים מהי זהותו הוודאית, האם הוא עדיין בחיים, ומה החלק שלו בהתפתחות של ביטקוין כיום.
היוצר של HEX הוא ריצ’רד הארט והוא פעיל מאוד בעולם הקריפטו. יש לו ערוץ יוטיוב, טוויטר ואפילו אתר משלו בו הוא מספק עדכונים שוטפים לגבי מגוון רחב של דברים אשר קורים בתעשיית הקריפטו ובפרויקטים האישיים שלו.

לסיכום

אם כי ביטקוין הוא מטבע מוכר ואהוב אשר נמצא בעולם כבר למעלה מ 10 שנים, נדמה שיש בו מספר חסרונות אשר מפתחים רבים רוצים לתקן, לשפר ולחדש. HEX הגיח אל עולם הקריפטו רק לפני שנתיים וכיום הוא מעורר עניין עצום מבחינת שווי שוק שרק הולך ועולה לפי מספר אתרי ניתוח נתונים. נדמה ש HEX מביא איזשהו חזון חדש למטבעות וירטואליים, ובדרך להגשים את השאיפה להתעשר מהם בקלות.

כל הכתוב הוא אינה המלצה פיננסית במטרה לרכוש מטבעות HEX או BTC אלא מידע להעשרת הידע בלבד. לפני רכישה של כל מטבע, בצעו עבודת מחקר מעמיקה.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
סמל פייפאל
איך לקנות ביטקוין עם פייפאל

אם החלטתם שאתם מעוניניים לקנות ביטקוין עם פייפאל בניגוד לדרכים המוכרות יותר (אשראי או העברה בנקאית), חשוב שתבינו שהאופציה היחידה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *