מטבע אתריום | Ethereum (ETH) | סקירה מלאה [2022]

תוכן עניינים
מטבע אתריום

הקדמה

אתריום זוהי קודם כל פלטפורמת בלוקצ’יין (יש מאמר ייעודי על זה שוכלו לקרוא בקישור הבא: טכנולוגיית הבלוקצ’יין), שלמה, מורכבת ומבטיחה מאוד. פועל יוצא של פלטפורמה זו וחלק מהפיתוח שלה הוא המטבע או ליתר דיוק הטוקן הדיגיטלי אתר (Ether). שני השמות הפכו לדי נרדפים עם השנים. בנוסף, האתריום מספקת שפת תכנות הפועלת על בלוקצ’יין, ועוזרת למפתחים לבנות ולפרסם יישומים מבוזרים.
מבחינת פונקציונאליות, מטבעות וירטואליים כמו האתריום והביטקוין נותנים בעיקר אפשרות לדלג על הבנקים, ולבעלי המטבעות – לשלם זה לזה ישירות.

למה לעצור שם?

הרעיון של מערכת האתריום הוא לבזר את כל המערכת הפיננסית הישנה לחלוטין, והוא גם לא עוצר בפיננסים. מטרת העל של פרויקט האתריום היא ליצור פרוטוקול מחשוב שידלג על כל סוג של צורך בתיווך ופיקוח מרכזי: אתריום תאפשר לאנשים לחתום ביניהם על חוזים חכמים (על כך בהמשך), שיתבצעו באופן אוטומטי. אין צורך ברגולטורים שמעכבים ומסרבלים את התהליכים.
השימושים של האתריום פורצים את גבולות הדמיון. ברמת העיקרון, ניתן יהיה לנהל שווקים פיננסיים, רשתות חברתיות ומערכות בחירות – ואולי, אפילו מדינות על בסיס זה.

יוצרי המטבע ומתי נוצר

מדובר בחד קרן ענק של תעשיית הקריפטו שנוסד בשנת 2014. יוצר המטבע והרשת וסופרסטאר אמיתי של התעשייה באופן כללי, הוא מהנדס תוכנה קנדי-רוסי בן 27 בשם ויטאליק בוטרין. עלייתו העקבית של האת’ר הפכה לאחרונה, את האיש הצעיר למיליארדר.
היזם הצעיר הושפע מאוד מרעיונות הביטקוין ואף עשה “טיול תרמילאים” בין קהילות הביטקוין ברחבי העולם. בהמשך קיבל מלגה מפיטר ת’יל על סך 100 אלף דולר בשביל לממש את חזונו ועזב את הלימודים האקדמיים על מנת להגשים, יחד עם צוותו, את החלום.
על צוות המייסדים נמנו 8 אנשים (בהם גם ישראלי אחד – אמיר שטרית).

ויטליק בוטרין

מנגנון הפעילות

אמנם עבור רוב מוחלט של שחקנים ואנשים המתעניינים בתחום, אתריום הוא פשוט מטבע וירטואלי-דיגיטלי מבוזר הנמצא בצמיחה מרשימה מבחינת היקפי שימוש, נתח שוק ותשואה מרשימה לבעליו.

אבל כבלוג המיועד לאנשים חושבים, חשוב לנו, שתבינו גם ממה זה נובע.

הפלטפורמה מאפשרת ייצור מטבעות דיגיטליים, אפליקציות מבוזרות ואפילו כלים לניהול של ארגונים אוטונומיים מבוזרים. כל זה מתאפשר באמצעות יישום חוזים חכמים בין הצדדים.

מנגנון העבודה של רשת האתריום, בדומה לביטקוין מבוסס על כרייה ברשת הבלוקצ’יין. המטרה היא לאפשר למפתחים לייצר אפליקציות מבוזרות ולבנות ארגונים אוטונומיים מבוזרים. כשלאחרונה, התרבה השימוש בטכנולוגיית האתריום גם לצורך מיזמי NFT.

ייחודיות הפלטפורמה

באתריום המידע המופץ הוא קוד עם הנחיות. כלומר ניתן לדמות את רשת האתריום למחשב אחד גדול המריץ סקריפטים. קטעי הקוד אלו מכונים חוזים חכמים. הם מאפשרים בין השאר ביצוע עסקאות עם תנאים או בשפה משפטית – חוזה מותלה (חוזה אשר השלמתו תלויה בביצוע פעולות מסוימות).

בניית אפליקציות וארגונים מבוזרים

נעבור בזריזות על 2 המושגים:

Decentralized Applications – dApps –בשונה מרב האפליקציות שאנחנו פוגשים ביומיום, אין גוף מרכזי שעומד מאחורי האפליקציה וגורף רווחים מהשימוש בה. כך למשל, ישנן כיום מספר דוגמאות למיזמים מרתקים שמעבירים את הבעלות על המידע הפרטי שלנו (שכפי שהסתבר שווה כמויות אינסופיות של כסף עבור המפרסמים), לידי הצרכנים ומאפשרים לשלוט בכמות המידע המשתחרר ומי מקבל אותו. ואולי אף חשוב מכך, להיות מתוגמלים על כך בהתאם לשווי המידע. ישנם מיזמים כאלו  בתחומי הרשתות החברתיות ומנועי החיפוש. ימים יגידו איך הדברים הללו יתפתחו, אבל בהחלט מעניין לעקוב אחר ההתפתחויות. מה שבטוח שמה שהיה הוא לא מה שיהיה.


Decentralized Autonomous Organizations – dAOs –זהו קונספט מרתק. הרעיון הוא לאפשר ניהול דמוקרטי של מערכות וארגונים (אולי אפילו מדינות?). ההחלטות מתקבלות ע”י הרוב במערכת מסוג זה באמצעות טוקנים, שנועדו לאפשר הצבעה וקבלת החלטות.

מה זה חוזה חכם?

כאמור, חוזה חכם הוא קוד תוכנה ורשת האתריום מריצה קטעי קוד אלו. המידע נשמר על גבי רשת בלוקצ׳יין כמו אתריום והרצתו מובטחת מעצם שמירתו על הבלוקצ’יין. היתרון של חוזה חכם על פני חוזים סטנדרטיים הוא ביכולת שלו להוציא לפועל את הסכמות הצדדים באופן עצמאי ללא מתווכים אנושיים, על-פי התנאים שנכתבו בקוד התוכנה מראש.
חוזה חכם יכול לנהל ולפקח על ביצוע העברה של נכסים בתמורה להעברת מטבע דיגיטלי, מניות או כל ערך אחר באופן אוטומטי ועצמאי.

אם נדמיין רגע חוזה משפטי סטנדרטי, נוכל בקלות לדמיין אותו כתוב בצורת קוד במבנה של התניות ומה לעשות בכל מקרה.

כמובן שהקוד כולל רק את הסעיפים המרכזיים של העסקה. לא יהיו בו הסעיפים היותר רכים כגון מקום השיפוט או נספח סודיות.
הפתרון לבעיה זאת פשוט: לצד הקוד אפשר לצרף מסמך כתוב חתום דיגיטלית ובו מפורט מלל מפורט יותר בשפה אנושית והוא מהווה תנאי מחייב כחלק מהחוזה הכולל.

יתרונות החוזה החכם

מדובר בהישג טכנולוגי אדיר. על בסיס אימות המתבצע בצמתי הרשת יש תוקף לחוזים אלו וניתן להסתמך עליהם. הרי כעת ניתן להעביר ערך בין אנשים מבלי להיות תלוי בצד שלישי שיפקח ויספק את הרגולציה והפיקוח על התהליך. תכונה זאת מסייעת מאוד בצמצום עלויות העסקה ומגבירה משמעותית את יעילות העברת המידע. בשנים הקרובות, אנחנו מאמינים, שזה יהפוך הסטנדרט בחתימת חוזים.

להמחשה: העברת כספים בינלאומית לוקחת בסוויפט מספר ימים, בביטקוין כעשר דקות, ועל גבי רשת האת’ריום היא מאושרת תוך מספר שניות. 

(Ethereum Virtual Machine (EVM

זו המערכת שהופכת את האתריום ל”מחשב עולמי”, זוהי מכונה המפעילה סקריפטים בצמתים הפומביים של הבלוקצ’יין על מנת לאמת עסקאות וחוזים.
תכנות חוזים חכמים באת’ריום, במערכת ה-EVM, מתבצע על ידי מפתחים (אולי בעתיד עו”ד?). התכנות נעשה בשפה מיוחדת שפותחה עבור הפלטפורמה, ונקראת סולידיטי Solidity [1].
כל פעולה שמתרחשת ברשת הזאת צורכת כח חישובי אותו מספקים הכורים באמצעות כח המחשוב שמעמידים לרשות הרשת.
מורכבות הפעולות החישוביות נמדדת ביחידות גז Gas אותן הכורים מרוויחים. אנחנו כמרבית משתמשי הקצה רואים בזה בעיקר עמלה (לא גבוהה) שעלינו לשלם על מנת להשתמש ברשת.

הנפקה ראשונית, התפתחות שער המטבע ושווי השוק

בשנת 2014 גויסו 18 מיליון דולר לטובת מימוש הפרויקט. המשקיעים קיבלו בתמורה 48 מיליון מטבעות (תעשו חישוב זריז בראש כמה היה שווה האתריום כשרק הושק וכמה שווה היום). 12 מיליון מטבעות נלקחו לטובת קרן הפיתוח כתמורה לעבודות הפיתוח.
נכון היצע המטבע בשימוש עומד על כ-116 מיליון מטבעות. האת’ר משמש לפעילות התוך המערכת וכמותו גדלה כל הזמן (מכיוון שהפעילות ברשת גדלה). מדי שנה מתווספים לסירקולציה 18 מיליון מטבעות חדשים.

האתריום נסק במהלך 2021 לגבהים של למעלה מ-4000 דולר ליחידה וגם עם הירידה שחווה בעת האחרונה, עדיין מדובר במטבע, שנכון לכתיבת שורות אלו סיפק תשואה פנומנלית של למעלה מ-241% מאז תחיל שנת 2021.

 

גרף אתריום

אז כפי שניתן לראות מתוך הגרף, באמצע שנת 2021 עמ שווי המטבע על כ-2.5 אלף דולר לאחר עלייה מרשימה ביותר. זה המצב כיום:

איך קונים?

במידה ואתם מעוניינים לצרף את האתריום לפורטפוליו הנכסים הדיגיטליים שלכם, עומדות לרשותכם מספר שיטות. כתבנו על על כך מאמר מקיף אותו ניתן לקרוא בקישור זה: המדריך לרכישת איתריום.
בכל אופן להלן סקירה זריזה של השיטות:

בורסה או חלפן ישראלי

אפשרות מעולה עבור הלקוח הישראלי לקנות אתריום תהיה באמצעות ביטס אוף גולד. מדובר בעסק ותיק ויציב שקיים כבר קרוב לעשור ומרכז את מרבית הפעילות בשוק הקריפטו המקומי. קניית אתריום דרך ביטס אוף גולד יכולה להתבצע בדרך העברה בנקאית (מומלץ), כרטיס אשראי או כספומט במזומן (לסכומים מוגבלים). הם מצטיינים בשירות לקוחות מועיל ואדיב.

 Bit2c זירת מסחר ישראלית ותיקה בה תרכשו את האתריות למעשה ממשתמש אחר. העמלות נחשבות נמוכות והממשק נעים ונח (ובעברית שזה תמיד יתרון). יחד עם זאת אתם עשויים להתקל במצב שהמוכר דורש יותר מדי או מציע לא את הכמות הדרושה לכם כי מדובר בכמות מצומצמת של משתמשים בהשוואה לזירות מסחר הבינלאומיות.

ביטס אוף גולד – חלפן מטבעות ישראלי ותיק (קיים מאז 2013). יעביר לכם את האת’ריום לארנק כך שתצטרכו להכינו מראש. יש עמלה של 5% ברכישת האת’ריום.

רכישה מאנשים פרטיים

היתרון של שיטה זאת שאתם חוסכים עמלה למתווך. ניתן למצוא אנשים פרטיים המעוניינים למכור אתריום בקבוצות פייסבוק טלגרם יעודיות. יש לנקוט באמצעי זהירות בסיסיים אותם אנחנו מפרטים במדריך שלנו לרכישה מלקוחות פרטיים.

רכישת את'ר תמורת ביטקוין

מרבית הבורסות הקיימות מאפשרות רכישה של את’ר תמורת ביטקוין. אז אם כבר יש לכם ביטקוין, תעבירו אותו לאחת הבורסות המוכרות. למשל: בינאנס. שם תוכלו לבצע את תהליך ההמרה בפשטות יחסית.

רכישה בכספומטים

קיימת מגמת התרחבות פריסת הכספומטים בישראל. בחלק מהם ניתן לרכוש את’ר. יש לבדוק מראש עם החברה המפעילה את הכספומט האם תומך ברכישת את’ר טרם ההגעה. במידה והכספומט נמצא סמוך למקום מגוריכם אז יתכן ומדובר בשיטה מתאימה עבורך.

רכישה דרך בורסות בינלאומיות

יש בורסות בינלאומיות למסחר בקריפטו המקבלות העברה בנקאית במט”ח ואז ניתן לרכוש בתמורה את’ר. נחוץ לעבור תהליך זיהוי קפדני בו תחויבו לספק מספר מסמכים המאמתים את זהותכם ואת חשבון הבנק שלכם. אם יש לכם יתרות מט”ח בחשבון ותהליך הזיהוי המעט מסורבל (לטעמינו) לא מרתיע אתכם, זאת יכולה להיות שיטה לא רעה.

על מנת ללמוד כיצד לרכוש איתריום בבורסה המוכרת בינאנס, אתם מוזמנים לעיין במדריך על בורסת בינאנס.

ארנקי אתריום

אחזקת המטבעות הדיגיטליים אפשרית באתר הבורסה בה רכשתם אותו או בתוך ארנק דיגיטלי.
מכיוון שהאת’ר הוא מטבע ותיק ובעל תפוצה רחבה, מגוון הארנקים שתומכים בו עצום. לאור ריבוי האפשרויות הכנו מספר המלצות שלנו לארנקים אפשריים:

ארנקי חומרה

אם אתם מחזקים ביתרות קריפטו גבוהות יחסית ולא סוחרים בהן בשוטף, אמצעי האחסון הבטוח ביותר הוא ארנק חומרה. מדובר בהתקן חיצוני, שלא מחובר לאינטרנט ועליו נשמר המידע. 2 ארנקי החומרה המומלצים על ידינו ובעלי אינספור פידבקים חיוביים הם הטרנזור Trenzor וארנק הלדג’ר ננו אס Ledger Nano S. על שניהם הכנו סקירות מקיפות.

ארנקי מובייל ודסקטופ

במקרה זה 2 הארנקים שאנחנו ממליצים עליהם הם Coinomi הותיק והותיק וארנק ה – Edge, שניתן למצוא עליו אינספור חוות דעת חיוביות ברשת.

ארנקי ווב

בין ארנקי הווב המומלצים ניתן למנות את Gnosis Safe ואת .Dharma שניהם מציעים ממשק נח והפונקציונאליות מרובה.באופן כללי אנחנו פחות ממליצים על ארנקים ווביים מטעמי אבטחה.

לקריאה על מטבעות נוספים שעשויים לעניין אותך:

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
כספומט ביטקוין
כספומט ביטקוין

אחת הדרכים הנוחות והמשתלמות לקנות ביטקוין במזומן היא לגשת לכספומט ביטקוין ולבצע שם את הרכישה. לשם השלמת העסקה בהצלחה עליכם

ארנק טרזור
סקירת ארנק הטרזור (Trezor)

אם אתם מחפשים ארנק חומרה קר איכותי ונח לתפעול,  שיאחסן את הביטקוין שלכם בבטחה, ארנק טרזור הוא התשובה מבחינתכם. כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *