אלה המדינות בהן הקריפטו מוגבל או לא חוקי

תוכן עניינים
מגבלות

בעקבות הגזרות שפירסמה הממשלה הסינית נגד הביטקוין, יצאנו ובדקנו איזה עוד מדינות מתנגדות לביטקוין בצורה נחרצת.
הרגולציה סביב הביטקוין עדיין מתהווה. ברוב המדינות הביטקוין הוא חוקי, מה שמשתנה הוא מעמדו כאמצעי תשלום או כנכס עם השלכות רגולטוריות ומיסוייות שונות.
אבל זאת רשימת המדינות שממש מתנגדות לביטקוין ומעדיפות שלאזרחיהן לא יהיה ממנו (מעניין למה).

אינדונזיה

הבנק המרכזי במדינה הוציא תקנות האוסרות על שימוש במטבעות קריפטוגרפיים, כולל ביטקוין, כאמצעי תשלום החל מה -1 בינואר 2018.

איראן

לביטקוין יש מערכת יחסים מורכבת עם המשטר האיראני. על מנת להתחמק מהשפעת הסנקציות הכלכליות המשתקות, איראן פנתה לפעילות הרווחית של כריית ביטקוין. בעוד שהבנק המרכזי אוסר על סחר במטבעות קריפטוגרפיים שנכרו בחו”ל, הוא עודד כריית ביטקוין במדינה עם תמריצים יפים לכורים המקומיים.

אלג'יריה

אלג’יריה אוסרת כיום על שימוש בקריפטו לאחר העברת חוק פיננסי בשנת 2018 שהפך אותו לא חוקי לרכוש, למכור, להשתמש או להחזיק מטבעות וירטואליים.

בוליביה

קיים איסור מוחלט על השימוש בביטקוין בבוליביה מאז 2014. הבנק המרכזי של בוליביה פרסם החלטה האוסרת אותו וכל מטבע אחר שאינו מוסדר על ידי מדינה או אזור כלכלי (הידיעה לגבי אל סלבדור טרם הגעה כנראה אל מקבלי ההחלטות בבוליביה).

וייטנאם

בנק המדינה בווייטנאם הכריז כי הנפקת, אספקה ושימוש בביטקוין ובקריפטו אחרים אינם חוקיים כאמצעי תשלום ונתונים לעונש של קנס בהיקף של כ-6 אלפים אירו.
עם זאת, הממשלה אינה אוסרת לסחור בביטקוין או להחזיק בו כנכס.

טורקיה

רבים בטורקיה פנו לקריפטו כשהלירה הטורקית צנחה בערכה. רמת השימוש במדינה היתה בין הגבוהות בעולם, התקנות נגד הביטקוין החלו לצוץ כשהאינפלציה הגיעה לשיאה באפריל.
ב- 16 באפריל 2021 פרסם הבנק המרכזי של טורקיה תקנה האוסרת את השימוש במטבעות קריפטוגרפיים כולל ביטקוין, במישרין או בעקיפין, לשלם עבור סחורות ושירותים. למחרת, נשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן הרחיק לכת והוציא צו כי בורסות קריפטו יכנסו לרשימת חברות הכפופות לכללי הלבנת הון ומימון טרור.

ארדואן
ארדואן הכריז מלחמה גם על הביטקוין

מצרים

אם תהיתם מה קורה אצל שכנינו מדרום, אז אצלם מדובר דאר אל-איפטה, הגוף האיסלאמי העיקרי במדינה, הוציא צו דתי בשנת 2018, וסיווג עסקאות ביטקוין כ”חראם”, דבר האסור על פי החוק האיסלאמי. למרות שאינו מחייב, חוקי הבנקאות של מצרים הוחמרו בספטמבר 2020 כדי למנוע מסחר או קידום קריפטו ללא רישיון של הבנק המרכזי.

סין

סין נלחמה במטבעות הקריפטו בעוצמה הולכת וגוברת לאורך 2021. גורמים רשמיים בסין פרסמו שוב ושוב אזהרות לאנשיה להימנע משוק הנכסים הדיגיטליים וקראו לצמצם בחוזקה את הכרייה במדינה.
ב- 27 באוגוסט התייחס יין יופּינג, סגן מנהל הלשכה להגנת זכויות הצרכן הפיננסי של בנק העם הסיני (PBoC) לקריפטו כנכסים ספקולטיביים והזהיר אנשים “להגן על כיסם”.
המאמצים לערער את הביטקוין – מטבע מבוזר מחוץ לשליטת ממשלות ומוסדות – נתפסים במידה רבה כניסיון של הרשויות הסיניות לקדם את המטבע הרשמי של הממשל הסיני. ה- PBoC [1] מחפש להיות אחד הבנקים המרכזיים הגדולים הראשונים בעולם שהשיק מטבע דיגיטלי משלו, ובכך יוכל לעקוב מקרוב אחר עסקאות אנשיה. ב- 24 בספטמבר, PBoC הרחיק לכת ואסר על הסף עסקאות מטבעות קריפטו במדינה.

עירק

למרות המאמצים המתמשכים של הרשויות לחסום את השימוש בהם, מטבעות קריפטוגרפיים הופכים פופולריים יותר ויותר בעיראק. הבנק המרכזי בעירק היה עוין במיוחד, הוציא הודעה בשנת 2017 האוסרת על השימוש בהם שעדיין בתוקפו עד היום.

קולומביה

בקולומביה אסור למוסדות פיננסיים לאפשר עסקאות ביטקוין. הבנק המרכזי הזהיר מוסדות פיננסיים בשנת 2014 כי הם אינם רשאים “להגן, להשקיע, לתווך או לנהל פעולות בכסף וירטואלי”.

רוסיה

אמנם קריפטו לא מוגדר מחוץ לחוק ברוסיה, אך מתנהל מאבק מתמשך כנגד השימוש בו.
רוסיה העבירה את החוקים הראשונים שלה להסדרת הקריפטו ביולי 2020, כשסיווגה את הקריפטו לראשונה כנכס החייב במס.
החוק, שנכנס לתוקפו בינואר השנה, אוסר גם על עובדי מדינה רוסים להחזיק בנכסי קריפטו כלשהם.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין קישר שוב ושוב בין מטבעות קריפטוגרפיים לפעילות פלילית, וקרא להקדיש תשומת לב רבה יותר לעסקאות קריפטו בינלאומיות בעיקר.
בחודש יולי, התובע הכללי הכריז על חקיקה מוצעת חדשה שתאפשר למשטרה להחרים קריפטו שהושג בצורה לא חוקית ובעיקר כספי שוחד.

לסיכום

כפי שניתן לראות המדינות שלא אוהבות ביטקוין הן מדינות שכנראה ישראל לא רוצה לקחת מהן דוגמא במישורים של התנהלות כלכלית וצורת משטר (או אולי יש שיגידו בכלל), אז יהיה מעניין לעקוב את הנתיב בו יבחרו הרגולטורים בישראל ביחס לביטקוין ויתר המטבעות הקריפטוגרפיים.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו בבקשה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
מילון
מילון קריפטו

עולם הקריפטו מלא במושגים שנשמעים מפחידים בהתחלה. בדיוק לשם כך ריכזנו עבורכם את המושגים שחשוב שתכירו בשביל להתחיל. המילון מסודר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *